WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:
Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

10 grudnia
Najświętsza Maryja Panna Loretańska

Zobacz także:

Figura Matki Bożej Loretańskiej z Dzieciątkiem
Kult Matki Bożej Loretańskiej wywodzi się z sanktuarium domu Najświętszej Maryi Panny w Loreto. Jak podaje tradycja, jest to dom z Nazaretu, w którym Archanioł Gabriel pozdrowił przyszłą Matkę Boga i gdzie Słowo stało się Ciałem. Sanktuarium w Loreto koło Ankony (we Włoszech) jest pierwszym maryjnym sanktuarium o charakterze międzynarodowym i stało się miejscem modlitw wiernych. Wewnątrz Domku nad ołtarzem umieszczono figurę Matki Bożej Loretańskiej, przedstawiająca Maryję z Dzieciątkiem na lewej ręce. Rzeźba posiada dwie charakterystyczne cechy: jedna dalmatyka okrywa dwie postacie, a twarze Matki Bożej i Dzieciątka mają ciemne oblicza. Pośród kaplic znajdujących się w bazylice warto wspomnieć Kaplicę Polską, ozdobioną freskami w latach 1920-1946, przedstawiającymi dwa wydarzenia z historii Polski: zwycięstwo Jana III Sobieskiego pod Wiedniem oraz cud nad Wisłą.

2000 lat temu w ciepłym klimacie Palestyny ludzie znajdowali schronienie w grotach wykuwanych w skałach. Czasem dobudowywano dodatkowe pomieszczenia. I tak pewnie postąpili Joachim i Anna, bo ich dom znajdował się obok groty, zbyt małej dla powiększającej się rodziny. Już pierwsi chrześcijanie otaczali to skromne domostwo opieką i szacunkiem. Między innymi cesarzowa Helena w IV w. zwiedziła je, pielgrzymując po Ziemi Świętej, i poleciła wznieść nad nim świątynię. Obudowany w ten sposób Święty Domek przetrwał do XIII w., chociaż chroniący go kościół był parokrotnie burzony i odbudowywany.
Gdy muzułmanie zburzyli bazylikę chroniącą Święty Domek, sam Domek przetrwał, o czym świadczą wspomnienia pielgrzymów odwiedzających w tym czasie Nazaret. Jednak po 1291 r. brakuje już świadectw mówiących o murach tego Domku. Kilka lat później domek Maryi "pojawił się" we włoskim Loreto. Dało to pole do powstania legendy o cudownym przeniesieniu Świętego Domku przez anioły.
Okazało się, że legenda ta wcale nie jest taka daleka od prawdy. W archiwach watykańskich znaleziono dokumenty świadczące o tym, że budynek z Nazaretu został przetransportowany drogą morską przez włoską rodzinę noszącą nazwisko Angeli, co po włosku znaczy aniołowie. Cała operacja przeprowadzona była w sekrecie ze względu na niespokojne czasy i strach o to, by cenny ładunek nie wpadł w niepowołane ręce. Była to na tyle skomplikowana akcja, że bez udziału Opatrzności i wojska anielskiego wydaje się, że była nie do przeprowadzenia. Nie od razu przewieziony budynek znalazł się w Loreto. Trafił najpierw do dzisiejszej Chorwacji, a dopiero po trzech latach pieczołowicie złożono go w całość w lesie laurowym, stąd późniejsza nazwa Loreto. Nie ulega też wątpliwości, że to ten sam Domek. W XIX w. prowadzono szczegółowe badania naukowe, które w pełni potwierdziły autentyczność tego bezcennego zabytku.
Do Loreto przybywali sławni święci, m.in. Katarzyna ze Sieny, Franciszek z Pauli, Ignacy Loyola, Franciszek Ksawery, Franciszek Borgiasz, Ludwik Gonzaga, Karol Boromeusz, Benedykt Labre i Teresa Martin.
Jest to miejsce szczególnych uzdrowień i nawróceń. Papież Leon X w swojej bulli wysławiał chwałę tego sanktuarium i proklamował wielkie, niezliczone i nieustające cuda, które za wstawiennictwem Maryi Bóg czyni w tym kościele.
Ciekawa jest także historia papieża Piusa IX i jego uzdrowienia, które zawdzięcza właśnie Matce Bożej z Loreto. Według historyków, młody hrabia Giovanni Maria Mastai-Ferretti już od wczesnego dzieciństwa poświęcony był Dziewicy Maryi. Jego rodzice wraz z dziećmi każdego roku jeździli do Świętego Domu. Początkowo ich syn miał być żołnierzem broniącym Stolicy Apostolskiej. Zachorował jednak na epilepsję. Lekarze przepowiadali bliski koniec. Jednak za namową papieża Piusa VIII postanowił poświęcić się całkowicie służbie Bożej. Odbył pielgrzymkę do Loreto, aby błagać o uzdrowienie. Ślubował tam, że jeśli otrzyma tę łaskę, wstąpi w stan kapłański. Gdy Święta Dziewica wysłuchała go, po powrocie do Rzymu został księdzem, mając 21 lat.
To właśnie papież Pius IX ogłosił światu dogmat o Niepokalanym Poczęciu. "Oprócz tego, że został mi przywrócony wzrok, to jeszcze ogarnęło mnie ogromne pragnienie modlitwy. To było największe wydarzenie w moim życiu, bo właśnie w tym miejscu narodziłem się z łaski i Maryja odrodziła mnie w Bogu, gdzie Ona poczęła Jezusa Chrystusa".

Warto pamietać, że rejon Marchii Ankońskiej, gdzie leży Loreto, był w lipcu 1944 r. wyzwolony spod władzy hitlerowców przez 2. Korpus Polski pod dowództwem gen. Andersa. Bitwa o Loreto i później bitwa o Ankonę to wielki sukces militarny Polaków w ramach tzw. Kampanii Adriatyckiej. Włosi byli wdzięczni Polakom za uchronienie najcenniejszych zabytków, w tym Domku Loretańskiego. W Loreto, u stóp bazyliki, znajduje się polski cmentarz wojenny, gdzie pochowanych jest ponad 1080 podkomendnych gen. Władysława Andersa. Natomiast wewnątrz bazyliki jest polska kaplica. W jej ołtarzu widać portrety polskich świętych: św. Jacka Odrowąża, św. Andrzeja Boboli i św. Kingi.

Z Loreto związana jest też Litania Loretańska do Najświętszej Maryi Panny, która rozbrzmiewa również w polskich kościołach i kapliczkach każdego roku, zwłaszcza podczas nabożeństw majowych. Mimo że w historii powstało wiele litanii maryjnych, to powszechnie i na stałe przyjęła się właśnie ta, którą odmawiano w Loreto. Została ona oficjalnie zatwierdzona przez papieża Sykstusa V w 1587 r.

Wnętrze kościoła w polskim Loretto Święty Domek w Loreto stał się wzorem do urządzania podobnych miejsc kultu w całym chrześcijańskim świecie. Również w Polsce wybudowano kilka Domków Loretańskich (znane miejsca to Gołąb, Głogówek, Warszawa-Praga, Kraków, Piotrkowice, Bydgoszcz).
Bardzo znane jest sanktuarium maryjne w Loretto niedaleko Wyszkowa. Jego początki sięgają 1928 roku. Wówczas bł. Ignacy Kłopotowski, założyciel Zgromadzenia Sióstr Loretanek i ówczesny proboszcz parafii Matki Bożej Loretańskiej w Warszawie, zakupił od dziedzica Ziatkowskiego duży majątek - Zenówkę nad Liwcem w pobliżu Warszawy. 27 marca 1929 roku zmieniono urzędową nazwę miejscowości na Loretto, nawiązując w ten sposób bezpośrednio do Sanktuarium Świętego Domku Matki Bożej w Loreto.
Na początku była tu tylko skromna kapliczka w lesie. Z uwagi na wzrastającą liczbę wiernych przychodzących na nabożeństwa, konieczne było wybudowanie dużej kaplicy poświęconej Matce Bożej Loretańskiej. Mimo utrudnień ze strony PRL-owskich władz, prace rozpoczęto w 1952 roku. Pierwsza Msza św. została odprawiona 19 marca 1960 roku. Prace nad wykończeniem kaplicy trwały przez wiele lat.
Ostateczny wystrój nadał kaplicy artysta Jerzy Machaj, a jej poświęcenia dokonał 19 lutego 1984 r. ks. bp Jerzy Modzelewski. Początkowo kaplica była pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej. W 1981 roku sprowadzono z Włoch wierną kopię figury Matki Bożej Loretańskiej. Od tej pory kaplica znana jest pod wezwaniem Matki Bożej Loretańskiej. Obecnie w polskim Loretto mieści się klasztor sióstr loretanek i dom nowicjatu, dom dla osób starszych pod nazwą "Dzieło Miłości im. ks. Ignacego Kłopotowskiego", domy rekolekcyjne, wypoczynkowe i kolonijne. Sanktuarium to jest celem pielgrzymek nie tylko z okolicznych dekanatów i parafii. Odpust w Loretto odbywa się w niedzielę po święcie Narodzenia Matki Bożej, czyli po 8 września. Wierni modlą się przed figurą Matki Bożej Loretańskiej i przy grobie bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

    »» Włoskie Loreto
    »» Sanktuaria loterańskie w Polsce
    »» Litania loretańska

Włoskie Loreto

Wojciech Solosz
Loreto - sanktuarium Świętego Domku
obieżyświat.org
Loreto - Sanktuarium (wybrane zdjęcia)
"Nasza Arka" 03/2003
Domek Matki Bożej w Loreto

Maryjne serce chrześcijaństwa
Z Nazaretu do Loreto
Szkatułka z perłą
Wielcy ludzie w małym domku
Szczególne spotkania
Patronka powietrznych podróżników
Loretańska Królowa Polski
Najbardziej polskie z włoskich miast
Nazaretanki
Hieronim Warachim OFMCap
10 XII - święto Matki Bożej lotników
youtube.com
Sanktuarium Świętego Domku we włoskim Loreto
ave-maria.pl
Loreto
Norbert Nowotnik
Loreto i Ancona z żołnierzami gen. Andersa
Andrzej Dejer OFMCap
Polski cmentarz i kaplica w Loreto

Część pierwsza (format Real Audio)
Część druga (format Real Audio)
Część trzecia (format Real Audio)
Portal św. Jacka Odrowąża
Włochy, Loretto - św. Jacek w Kaplicy Polskiej

Sanktuaria loterańskie w Polsce

"Nasza Arka" 03/2003
Domek Matki Bożej w Loreto

Loreto i lorety
Loreto po krakowsku
Z ziemi włoskiej do Polski
Siostry Loretanki
Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej
w Loretto k/Wyszkowa
Biuro Prasowe KEP
Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej
w Loretto k/Wyszkowa
Małgorzata Laskowska, Wioletta Ostrowska
Koronacja figury Matki Bożej Loretańskiej
Relacja z 7 września 2008 r.
Polska niezwykła
Loretto. Wśród zapachu kwiatów i sosen
youtube.com
Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej
Loretto k/Wyszkowa
 
ks. Mateusz Matuszewski
Promieniowanie polskiego Loretto

Autor obrazowo i przystępnie opisuje dzieje kultu Matki Bożej Loretańskiej, przybliża liturgię ku czci Matki Bożej Loretańskiej oraz różne formy pobożności loretańskiej. Warto sięgnąć po wyczerpującą, bogato ilustrowaną i pięknie wydaną pozycję chociażby po to, by bardziej szczegółowo zgłębić kult Pani Loretańskiej, której uroczystą koronację przeżywaliśmy 7 września 2008 r.
 
serwis internetowy
Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej
o. dr Adam Mączka OFMConv
Domki Loretańskie wyrazem kultu Matki Bożej
w tradycji franciszkańskiej
Krzysztof Spałek
Domek Loretański w Głogówku
wiara.pl
Matka Boża Loretańska w Głogówku ukoronowana
Izba Rzemieślnicza Katowice
Koronacja Figury Matki Bożej Loretańskiej w Głogówku
Parafia p.w. św. Floriana i Św. Katarzyny w Gołębiu
Historia Domu Loretańskiego w Gołębiu
loretto.pl
Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach
Krakowska Prowincja Karmelitów Bosych
Historia sanktuarium MB Loretańskiej w Piotrkowicach
Andrzej Kulesza
"Loreto nad Wisłą" - Warszawa-Praga
polskiemuzy.pl
Warszawska Praga. Kościół Matki Boskiej Loretańskiej
Akcja Katolicka Diecezji Warszawsko-Praskiej
Matka Boża Loretańska - Warszawa-Praga
Artur i Konrad Turyna
Kościół kapucynów w Krakowie przy ul. Loretańskiej
Gazeta Ostrowska
Historia - domek loretański w Skrzebowej

Litania loretańska

Litania loretańska do Najświętszej Maryi Panny
brewiarz.pl
Komentarze do litanii loretańskiej
Schola WSD Zakonu Paulinów w Krakowie na Skałce
Litania o Najświętszej Maryi Pannie
na melodię jasnogórską (Klęczki Jasnogórskie)
ks. Paweł Maciaszek
Litania jak maj najpiękniejsza
serwis internetowy pijarów
Litania Loretańska - historia powstania modlitwy
ks. Jakub Dębiec
Cała prawda o loretańskiej
Litania Loretańska
http://glosojcapio.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=283&Itemid=95
Jak powstała Litania Loretańska?
http://www.niedziela.pl/artykul/49906/nd/Jak-powstala-Litania-Loretanska
Litania Loretańska
http://liturgia.wiara.pl/doc/419763.Litania-Loretanska
Nie rozumiem "wyrażeń" Litanii loretańskiej
http://pierzchalski.ecclesia.org.pl/index.php?page=10&id=10-01&sz=&pyt=599
Litania Loretańska - modlitwa powstała z wiary i miłości
http://www.pamiecin.org/litania-loretanska-z-loreto-%E2%80%93-modlitwa-powstala-z-wiary-i-milosci
 
Benedykt XVI
Myśli o Matce Bożej
Komentarz do Litanii Loretańskiej

Niniejszy tomik zawiera skierowane do Maryi modlitwy papieża, a także fragmenty z jego encyklik, adhortacji, orędzi, homilii, rozważań, przemówień czy listów - na temat Tej, która jest Matką Kościoła. Tytułem każdego kolejnego rozdziału niniejszego tomiku są kolejne imiona Maryi z Litanii Loretańskiej.
Alessandro Pronzato
Litania loretańska - rozważania

Książka ta z pewnością otworzy przed nami niezwykły świat wydawałoby się tak dobrze znanej nam modlitwy. W niniejszej książce Autor - opierając się na Piśmie Świętym - analizuje po kolei każde wezwanie Litanii loretańskiej, szukając bogactwa jego znaczeń, genezy i piękna. Niesamowite, że każde wezwanie litanii tak wiele może znaczyć.
ks. Zygmunt Podlejski
Litania loretańska

Litania loretańska jest przede wszystkim wytrwałym wołaniem o wstawiennictwo Matki Jezusa u swego Syna za Jego braci i siostry, którzy tego wstawiennictwa ciągle pilnie potrzebują. Jest ona też wspaniałym akordem komplementów pod adresem Maryi. Prawdziwy komplement jest wyrazem uznania, podziwu i zachwytu. Komplementy adresowane do Matki Jezusa zawierają wiele myśli głęboko teologicznych i perły autentycznej literatury pięknej. Maryja jest dla chrześcijan nie tylko Matką Jezusa, ale wcielonym ideałem człowieka, niedotkniętego grzechem pierworodnym.
Jan Hojnowski
Rozważania maryjne na tle litanii loretańskiej

Litania loretańska - taką nazwę, od sanktuarium Loreto we Włoszech, nosi zestaw wezwań do Najświętszej Maryi Panny. Litania ta została zatwierdzona przez władze kościelne do użytku publicznego w 1587 roku.
Bruno Simonetto
Litania loretańska

Litania loretańska to modlitwa złożona z szeregu wezwań, którą od pierwszej połowy XVI w. śpiewano w domku Najświętszej Rodziny w Loreto (tzw. Święty Domek). Stąd, poprzedzona sławą sanktuarium i licznymi wypowiedziami papieży, rozprzestrzeniła się w Kościele rzymskim, by stać się jednym z najpopularniejszych nabożeństw ku czci Maryi Panny.
ks. Rafał Buchinger
Matka miłości. Rozważania na temat Litanii loretańskiej
do wykorzystania podczas nabożeństw majowych

Krótkie czytanki majowe na temat przymiotów Matki Bożej.
ks. Zygmunt Podlejski
Litania Loretańska

Litania Loretańska jest przede wszystkim wytrwałym wołaniem o wstawiennictwo Matki Jezusa u swego Syna za Jego braci i siostry, którzy tego wstawiennictwa ciągle pilnie potrzebują. Jest ona też wspaniałym akordem komplementów pod adresem Maryi. Prawdziwy komplement jest wyrazem uznania, podziwu i zachwytu. Komplementy adresowane do Matki Jezusa zawierają wiele myśli głęboko teologicznych i perły autentycznej literatury pięknej.

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Rzymie - św. Maura, męczennika. Wiadomo, że pochowano go na cmentarzu przy Via Salaria, a papież Damazy poświęcił mu krótki utwór. Jak większość damazjańskich inskrypcji, utwór ten nie precyzuje czasu, w którym męczennik zginął, ale zaznacza, że był młodziutki i nie oszczędzono mu żadnej męki.

W opactwie Farfa, we Włoszech - św. Tomasza, opata. Był już zapewne mnichem, gdy przedsięwziął pielgrzymkę do Rzymu i Jerozolimy. W Ziemi Świętej przebywał przez trzy lata. Wówczas to miała mu się objawić Najświętsza Maryja Panna, która poleciła mu wrócić do Italii i założyć nowy klasztor. Ośrodek ten zdobył z czasem duży rozgłos i był wspierany przez możnych donatorów. Tomasz rządził nim przez trzydzieści pięć lat. Zmarł w roku 720 lub następnym.

oraz:

św. Deusdedita, biskupa (+ ok. 680); świętych męczennic Eulalii i Julii (+ 304); św. Gemella, męczennika (+ poł. IV w.); świętych męczenników Karpofora, prezbitera, i Abundiusa, diakona (+ III/IV w.); św. Melchiadesa, papieża i męczennika (+ 314); świętych męczenników Mennasa, Hermogenesa i Eugrafa (+ pocz. IV w.); św. Syndulfa, biskupa (+ ok. 650)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG