WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:
Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

7 października
Najświętsza Maryja Panna Różańcowa

Zobacz także:

Matka Boża Różańcowa Tarnopolska
Dzisiejsze wspomnienie zostało ustanowione na pamiątkę zwycięstwa floty chrześcijańskiej nad wojskami tureckimi, odniesionego pod Lepanto (nad Zatoką Koryncką) 7 października 1571 r. Sułtan turecki Selim II pragnął podbić całą Europę i zaprowadzić w niej wiarę muzułmańską. Ówczesny papież - św. Pius V, dominikanin, gorący czciciel Matki Bożej - usłyszawszy o zbliżającej się wojnie, ze łzami w oczach zaczął zanosić żarliwe modlitwy do Maryi, powierzając Jej swą troskę podczas odmawiania różańca. Nagle doznał wizji: zdawało mu się, że znalazł się na miejscu bitwy pod Lepanto. Zobaczył ogromne floty, przygotowujące się do starcia. Nad nimi ujrzał Maryję, która patrzyła na niego spokojnym wzrokiem. Nieoczekiwana zmiana wiatru uniemożliwiła manewry muzułmanom, a sprzyjała flocie chrześcijańskiej. Udało się powstrzymać inwazję Turków na Europę.

Matka Boża Różańcowa z kościoła mniszek dominikańskich w Radoniach pod Warszawą Zwycięstwo było ogromne. Po zaledwie czterech godzinach walki zatopiono sześćdziesiąt galer wroga, zdobyto połowę okrętów tureckich, uwolniono dwanaście tysięcy chrześcijańskich galerników; śmierć poniosło 27 tys. Turków, kolejne 5 tys. dostało się do niewoli. Pius V, świadom, komu zawdzięcza cudowne ocalenie Europy, uczynił dzień 7 października świętem Matki Bożej Różańcowej i zezwolił na jego obchodzenie w tych kościołach, w których istniały Bractwa Różańcowe. Klemens XI, w podzięce za kolejne zwycięstwo nad Turkami odniesione pod Belgradem w 1716 r., rozszerzył to święto na cały Kościół. W roku 1883 Leon XIII wprowadził do Litanii Loretańskiej wezwanie "Królowo Różańca świętego - módl się za nami", a w dwa lata później zalecił, by w kościołach odmawiano różaniec przez cały październik.


Więcej informacji o samej modlitwie różańcowej oraz propozycje rozważań tajemnic różańcowych znajdziesz na stronach naszej Czytelni. Zapraszamy!

Więcej informacji o dzisiejszym wspomnieniu:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Stanisław Łucarz SJ
Matka Boża Różańcowa
Marcin Jakimowicz, Franciszek Kucharczak
Różaniec na szaniec
liturgia.pl
Maria - "od wewnątrz oświetlona"
ks. Tomasz Jaklewicz
Modlitwa o zwycięstwo
Cud dzięki modlitwie - Lepanto
Cud dzięki modlitwie - Filipiny
Cud dzięki modlitwie - Hiroszima i Nagasaki
Jacek Salij OP
Dominikanie - zakon Matki Bożej Różańcowej
Leszek Śliwa
Zadanie dla Dominika
Obietnice różańcowe dane bł. Alanowi de Rupe
 
Angelo Figurelli
Cuda Różańca świętego

Pasjonująca książka prezentująca niezwykłe przeżycia duchowe, objawienia i cuda za przyczyną modlitwy różańcowej w życiu świętych (m.in. Dominika Guzmana – założyciela zakonu dominikanów, Tomasza z Akwinu, Katrzyny ze Sieny, Jana Bosco, Ojca Pio, Wincentego Ferreriusza, Alfonsa Liguoriego, Josemaríi Escrivá) i papieży (od Benedykta XIII i Leona XIII do Jana Pawła I) oraz świadectwo znanych artystów i naukowców (m.in. kompozytora Josepha Haydna, pisarza Alessandro Manzoniego, fizyka i noblisty Guglielmo Marconiego – jednego z pionierów radia). W książce przedstawione są objawienia różańcowe z Fatimy i Lourdes oraz pierwsi wielcy święci różańca: Pius V, papież (zwycięstwo pod Lepanto), peruwiańska mistyczka św. Róża z Limy oraz św. Ludwik Maria Grignon de Montfort, prorok Maryi.
Diane Moczar
Ocalenie dla świata
Cuda, które zmieniły bieg historii

Od pierwszych dni epoki chrześcijańskiej, w kluczowych momentach, kiedy dalsze losy naszej cywilizacji były niepewne i zagrożone, Bóg przychodził z pomocą posyłając ludzi, którzy decydująco wpływali na losy świata. Na kartach tej książki spotkamy świętych, papieży i chrześcijańskich władców, m.in. cesarza Konstantyna, papieża Leona Wielkiego, Chlodwiga, Karola Wielkiego i św. Franciszka. Wraz z autorką udamy się w fascynującą podróż w czasie, poznamy wspaniałe i zaskakujące zwycięstwa nad Maurami i Turkami, przemierzymy szlak znaczony milowymi kamieniami, takimi jak bitwa pod Tours i Lepanto, krucjaty, rewolucje we Francji i Rosji, a w końcu Fatima. Historia ta naznaczona jest cudami, wojnami, plagami, ideami i instytucjami, które przyczyniły się do powstania, ukształtowania i ocalenia chrześcijańskiej cywilizacji Zachodu.
Ewa J.P. Storożyńska, Józef Maria Bartnik SJ
Matka Boża Zwycięska
Cuda Maryi w historii Polski i świata

Matka Boża ratuje miasta przed zarazą i najazdem wrogich wojsk, prowadzi do zwycięstwa przeciwko islamskiej flocie pod Lepanto, daje siłę zwycięzcom spod Wiednia, przychodzi z pomocą Kanadyjczykom, broni Warszawy przed barbarzyństwem komunizmu i armią bolszewików, ratuje Japończyków z atomowej zagłady, wyzwala kraje spod jarzma komunizmu i morderczej dyktatury. Książka odkrywa nieznane fakty, zaskakujące epizody oraz nadzwyczajne wydarzenia, które trudno jest wytłumaczyć inaczej niż jako cud. Ważne karty historii zostały ukazane w nowym świetle, a opowieści o tych wydarzeniach oparto na nowych, nieznanych dotąd źródłach.
 
adonai.pl
Różaniec - obietnice Matki Bożej
sanctus.pl
Najświętsza Maryja Panna Różańcowa
Klasztor oo. Bernardynów w Żurawiczkach
Matka Boża Różańcowa
pompejanska.pl
Królowo Różańca Świętego - módl się za nami!
Polska Misja Katolicka Kiel
Matka Boża Różańcowa
Strona o Podkamieniu koło Brodów na Podolu
Matka Boża Różańcowa z Podkamienia
duszpasterstwo.org
Kazanie o Matce Bożej Różańcowej
Parafia Matki Bożej Różańcowej w Puławach
Modlitwa do Matki Bożej Różańcowej
 
Luis T. Melgar
1001 wizerunków Matki Bożej
Tradycja i kultura

Początkowo kult maryjny był silnie związany z pogańskimi boginiami Bliskiego Wschodu. Pragnąc uniknąć niestosownych skojarzeń, Kościół szczególnie dba o wizerunek Najświętszej Panny, przedstawiając Ją jako duchową Matkę wszystkich wierzących. Ta bogato ilustrowana książka przedstawia fakty i legendy związane z Matką Bożą, niezliczone objawienia, które wydarzyły się na przestrzeni dziejów oraz ważne miejsce kultu maryjnego na całym świecie. Opracowanie wprowadza czytelnika w świat maryjny. Opisuje podobieństwa między tą ważną postacią chrześcijaństwa a pogańskimi boginiami okresu starożytności, porównując legendy o Izydzie, Astarte czy Danu z narracjami o Marii. Przedstawia, co przekazują Ewangelie, także te apokryficzne, oraz legendy na temat życia Marii, od czasu przed Jej narodzinami aż do śmierci i Wniebowstąpienia. Prezentuje dogmaty maryjne, od Niepokalanego Poczęcia po Boskie Macierzyństwo, jak również należny Jej kult, cuda, które Jej się przypisuje oraz świadectwa objawień.

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Rasapha, w Syrii - męczenników Sergiusza i Bakchusa. Mieli być oficerami wojsk pogranicznych, stróżujących nad Eufratem. Męczeństwa dokonali za Maksymiana lub Maksymina Dazy. Bakchusa zasieczono żelaznymi knutami, a Sergiusza ścięto. Później świadectwem szeroko rozpowszechnionej czci stała się m. in. bogata ikonografia ruska.

W Rzymie - św. Marka I, papieża. Był następcą św. Sylwestra, a Kościołem rządził niewiele ponad dziewięć miesięcy. Miał poświęcić dwie bazyliki: przy drodze Ardeatyńskiej oraz przy obecnym Pałacu Weneckim. Zmarł w roku 336.

oraz:

św. Augusta, prezbitera (+ ok. 560); świętych męczenników Marcelego i Apulejusza (+ I w.); bł. Mateusza Carrieri, zakonnika (+ 1470)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG