WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:
Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

24 września
Znalezienie ciała św. Klary

Zobacz także:

Ciało św. Klary
Od ponad 750 lat ciało św. Klary z Asyżu spoczywa w nienaruszonym stanie. Dlaczego zakon franciszkański obchodzi wspomnienie liturgiczne - znalezienia ciała św. Klary? Jej ciało wszak nigdzie nie zginęło. Całe życie ta święta związała z Asyżem, tutaj w 1193 r. urodziła się i tutaj 60 lat później zmarła w klasztorze św. Damiana 11 sierpnia 1253 r. Dzień później odbył się jej pogrzeb, któremu przewodniczył papież Innocenty IV. Papież Aleksander IV w 1255 roku ogłosił ją świętą.
Ciało św. Klary zostało pochowane najpierw w kościele św. Jerzego w grobie, w którym przedtem cztery lata spoczywało ciało św. Franciszka z Asyżu, a w 1260 roku przeniesiono je do nowo wybudowanej na jej cześć bazyliki.
W połowie XIX wieku papież Pius IX zezwolił na wydobycie ciała św. Klary spod ołtarza głównego. Właśnie to wydarzenie jest świętowane. Kiedy 23 września 1850 roku otworzono kamienny sarkofag, okazało się, że ciało św. Klary nie ma żadnych śladów rozkładu. Umieszczono je w kryształowej urnie i wystawiono na widok publiczny.
Ta wielka Święta jest patronką Asyżu i Florencji, zakonu klarysek i kapucynek, a także bieliźniarek, hafciarek i praczek. Od 1956 roku patronuje też radiu i telewizji.

Więcej o św. Klarze z Asyżu - w naszej Czytelni pod datą 11 sierpnia.


Zajrzyj tutaj:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Klaryski w Kłodzku
Odnalezienie ciała św. Klary
franciszkanie.pl
Wspomnienie znalezienia ciała św. Klary
Jan Paweł II
List z okazji 800-lecia urodzin św. Klary
11 sierpnia 1993 r.
Jan Paweł II
List na 750. rocznicę śmierci św. Klary
9 sierpnia 2003 r.
Prowincjałowie Rodzin Franciszkańskich w Polsce
List z okazji 750-lecia śmierci św. Klary
Benedykt XVI
Św. Klara z Asyżu
Audiencja generalna, 15 września 2010 r.
 
Tadeusz Słowiński OFM, Maksymilian Damian OFM
Święci franciszkańscy na każdy dzień

Świętość - to słowo, kłóre wzbudza pragnienie, podziw, ale i lęk. By rozpalić pragnienie tej pełni, przedstawiamy życie i świętość ponad 500 braci i sióstr, którzy pośród wielorakich trudności i przeszkód umiłowali Chrystusa i obrali Go sobie za cel swego życia. Kościół w akcie beatyfikacji czy kanonizacji wypowiedział się o nich, że stali się godnymi tego, by ukazać ich całemu światu jako wzór autentycznego życia ewangelicznego. Ich życie mówi nam, że być naśladowcą Chrystusa pokornego i ukrzyżowanego jest możliwe dla każdego. Ich przykład pobudza nas do ciągłego opowiadania się za Jezusem, dzień po dniu. Wypełnienie Jego nauki jest bowiem jedynym prawem naszego życia i naszych braterskich relacji.
Giambattista Montorsi
Święta Klara z Asyżu - nauczycielka życia

Niniejszy tom przeznaczony jest dla wszystkich, którzy pragną zaczerpnąć i skorzystać z bogactwa studni duchowości franciszkańskiej od jej początków. Można tego dokonać udając się jedynie do źródeł, a w szczególności do świętej Klary, która była pierwszą osobą podążającą za św. Franciszkiem. Autor przedstawia św. Klarę - dokumentując swoje tezy obszernymi fragmentami Źródeł Franciszkańskich - w ciągłej konfrontacji do świętego Franciszka. Nie można dostatecznie zrozumieć Franciszka bez znajomości postaci świętej Klary.
Fabrizio Costa
Święta Klara i święty Franciszek (+ DVD)

To wspaniała, barwna i z rozmachem zrealizowana opowieść, która - w odróżnieniu od innych filmów o św. Franciszku - ma dwóch równorzędnych bohaterów. Reżyser równolegle rozwija opowieść o Klarze i Franciszku, poczynając od przypadkowego spotkania przyszłych świętych Kościoła katolickiego, aż do śmierci św. Franciszka. Znakomitą, przejmującą kreację stworzyła w miniserialu Maria Palma Petruolo w roli św. Klary.
Rando Giuseppina
Święta Klara - głos pośród ciszy

Fascynująca dzięki wyjątkowej osobowości i wrażliwości duszy - taka jest postać Klary. Świętej, której przesłanie pozostaje do dziś niezwykle aktualne. Opisując koleje losów św. Klary z Asyżu, Autorka stara się, przy wiernym odtworzeniu tła historycznego i środowiskowego, przedstawić ją nie tyle jako świętą, lecz jako średniowieczną panią poszukującą prawdy, sprawiedliwości, piękna, dobra i miłości absolutnej.

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
św. Anatalona, biskupa (+ II w.); św. Geremara, opata (+ ok. 660); św. Pafnucego, męczennika (+ IV w.)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG