|

|
U salezjanów:
|
|
Kolor szat:
|
Poniedziałek, 9 lutego 2026
BŁ. EUZEBII PALOMINO YENES, DZIEWICY
Wspomnienie dowolne
|
 |
Teksty liturgii Mszy św.
Jeśli strona nie wyświetla się poprawnie, kliknij tutaj, aby wyświetlić ją w prostszej wersji.
|
|
|
|
Przyjdź, oblubienico Chrystusa, * przyjmij wieniec, * który Pan przygotował ci na wieki.
|
|
|
Boże, Ty kształtowałeś serce błogosławionej Euzebii, dziewicy, przez udział w tajemnicy paschalnej Twojego Syna, aż do oddania przez nią życia, * spraw, prosimy, abyśmy umocnieni przykładem jej pokory i radości, mogli nieustannie wzrastać w Twojej miłości i służbie ubogim.
Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.
|
|
Przeniesienie Arki Przymierza do świątyni Salomona
|
1 Krl 8, 1-7. 9-13
|
Czytanie z Pierwszej Księgi Królewskiej
Salomon zwołał starszyznę Izraela, wszystkich naczelników pokoleń, przywódców rodów Izraelitów, aby zgromadzili się przy królu Salomonie w Jerozolimie na przeniesienie Arki Przymierza Pańskiego z Miasta Dawidowego, czyli z Syjonu. Zebrali się więc u króla Salomona wszyscy Izraelici w miesiącu Etanim, na Święto Namiotów przypadające w siódmym miesiącu. Kiedy przyszła cała starszyzna Izraela, kapłani wzięli arkę i przenieśli Arkę Pańską, Namiot Spotkania i wszystkie święte sprzęty, jakie były w namiocie. Przenieśli je kapłani oraz lewici.
A król Salomon i cała społeczność Izraela, zgromadzona przy nim, przed arką składali wraz z nim na ofiarę owce i woły, których nie rachowano i nie obliczano z powodu wielkiej ich liczby. Następnie kapłani wprowadzili Arkę Przymierza Pańskiego na jej miejsce do sanktuarium świątyni, do Miejsca Najświętszego, pod skrzydła cherubów, gdyż cheruby miały tak rozpostarte skrzydła nad miejscem arki, że okrywały arkę i jej drążki z wierzchu. W arce nie było nic, oprócz dwóch kamiennych tablic, które Mojżesz tam złożył pod Horebem, gdy Pan zawarł przymierze z Izraelitami w czasie ich wyjścia z ziemi egipskiej.
A kiedy kapłani wyszli z Miejsca Świętego, obłok wypełnił dom Pański. Kapłani nie mogli pozostać i pełnić swej służby z powodu tego obłoku, bo chwała Pańska napełniła dom Pański.
Wtedy przemówił Salomon: «Pan powiedział, że będzie mieszkać w czarnej chmurze. Już zbudowałem Ci dom na mieszkanie, miejsce przebywania Twego na wieki».
Oto słowo Boże.
|
|
|
|
W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj propozycję wprowadzenia do pierwszego czytania.
|
|
|
Ps 132 (131), 6-7. 9-10 (R.: por. 8a)
|
Refren: Wyrusz, o Panie, na miejsce spocznienia.
| 6 | Słyszeliśmy o arce w Efrata, *
| | | znaleźliśmy ją na polach Jaaru.
| | 7 | Wejdźmy do Jego mieszkania, *
| | | padnijmy przed podnóżkiem stóp Jego.
| Refren: Wyrusz, o Panie, na miejsce spocznienia.
| | | | 9 | Niech Twoi kapłani w sprawiedliwość się odzieją, *
| | | a Twoi wyznawcy niech śpiewają z radości.
| | 10 | Przez wzgląd na Dawida, Twego sługę, *
| | | nie odtrącaj oblicza swojego pomazańca.
| Refren: Wyrusz, o Panie, na miejsce spocznienia.
| | | |
|
|
Por. Mt 4, 23
|
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Jezus głosił Ewangelię o królestwie
i leczył wszelkie choroby wśród ludu.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja. |
|
Jezus uzdrawia chorych
|
Mk 6, 53-56
|
✠ Słowa Ewangelii według Świętego Marka
Gdy Jezus i uczniowie Jego się przeprawili, przypłynęli do ziemi Genezaret i przybili do brzegu.
Skoro wysiedli z łodzi, zaraz Go rozpoznano. Ludzie biegali po całej owej okolicy i zaczęli znosić na noszach chorych tam, gdzie jak słyszeli, przebywa. I gdziekolwiek wchodził do wsi, do miast czy osad, kładli chorych na otwartych miejscach i prosili Go, żeby ci choć frędzli u Jego płaszcza mogli dotknąć. A wszyscy, którzy się Go dotknęli, odzyskiwali zdrowie.
Oto słowo Pańskie.
|
|
|
|
Panie Boże, przyjmij dary, które pokornie Ci składamy obchodząc wspomnienie błogosławionej Euzebii, dziewicy, i spraw przez niepokalaną Ofiarę, * abyśmy nieustannie płonęli czystą i świętą miłością ku Tobie.
Przez Chrystusa, Pana naszego.
|
|
|
por. Łk 10, 42
|
Roztropna dziewica obrała najlepszą cząstkę, * której nie będzie pozbawiona.
|
|
|
|
Najłaskawszy Boże, w dniu wspomnienia błogosławionej Euzebii posiliłeś nas Chlebem eucharystycznym, pokornie Cię prosimy, * odpuść nam grzechy, obdarz nas zdrowiem duszy i ciała, abyśmy wsparci Twoją łaską, osiągnęli wieczną chwałę.
Przez Chrystusa, Pana naszego.
|
|