WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:
Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

6 listopada
Błogosławiona Krystyna

Zobacz także:

Błogosławiona Krystyna
Krystyna urodziła się w 1242 r. w Stommeln, położonym między Kolonią a Neuss (Niemcy). Już jako jedenastolatka doznawała objawień Chrystusa. Przez całe życie przeżywała ekstatyczne wizje i doświadczała strasznych ataków diabła. Jej życie było tak niezwykłe, że gdyby jej doświadczenia nie były widziane i notowane przez naocznych świadków, najpewniej przypisano by jej halucynacje, konfabulację lub chorobę psychiczną.
Chciała zostać beginką, ale przebywała wśród sióstr w Kolonii tylko przez rok. Potem wróciła do swej rodzinnej miejscowości i pozostawała pod opieką o. Jana z Kolonii, księdza z jej parafii, który zaświadczył o tym, że diabeł trzykrotnie wyciągał ją z łóżka. Raz znaleziono ją wyrzuconą na dach domu. Kiedy indziej o. Jan osobiście odwiązywał ją w obecności jej matki i innych osób od drzewa w ogrodzie, przy którym diabeł ją zostawił. Świadkowie mogli też dotknąć gorących kamieni, które diabeł przytwierdzał do jej ciała, by ją dręczyć.
W 1267 r. zaczął towarzyszyć Krystynie dominikanin Piotr z Gotlandii, który do 1286 r. opisywał jej najrozmaitsze przeżycia. Przekazał informacje m.in. o znalezieniu Krystyny w dole pełnym błota; sama Krystyna nie wiedziała, jak to się stało. Zdarzyło się też, że ojciec Piotr i inni dominikanie, duchowni i osoby świeckie, byli oblewani pomyjami, które nagle, nie wiadomo skąd się pojawiały, prawdopodobnie dlatego, że w tym czasie gościli u Krystyny. W relacjach o. Piotra można znaleźć opisy również innych form dręczenia.
W 1269 r. Krystyna otrzymała łaskę stygmatów. Chociaż była nękana przez szatana przez długi okres, dożyła wieku 70 lat. Zmarła 6 listopada 1312 r. Już wtedy uważana była za świętą. Pochowano ją na cmentarzu w Stommeln, później jednak jej ciało przeniesiono do miejscowego kościoła. Od roku 1584 przechowywane jest ono w Nideggen. Jej kult został zaaprobowany w 1908 r. przez Piusa X.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Patrik Sbalchiero
Niezwykłe zjawiska wiary

Stygmaty, lewitacja, bilokacja i dar wszechobecności, ekstaza - wszystkie te zjawiska ujęte zostały tu poprzez studium konkretnych przypadków, bez skostniałej ideologii czy ograniczającej metodologii. Nadprzyrodzone zjawiska, obecne od początków chrześcijaństwa pod postacią cudów lub uzdrowień opowiadanych przez Ewangelie, pełnią dużą rolę w chrześcijańskiej tradycji. W wielu przypadkach są one ściśle związane z wiarą ludową, ale towarzyszą także poszukiwaniom mistycznym. Pojawiają się nawet w życiu wielkich świadków duchowości, jak Ojciec Pio lub Marta Robin.
Aleksandra Murzańska, Konrad Murzański
Stygmatycy

Co łączy tych zwykłych ludzi pochodzących z różnych okresów? Wszyscy oni zostali obdarzeni przez Boga szczególną łaską - stygmatami. Dlaczego i w jaki sposób otrzymali je? Jakiego rodzaju były to rany i jakie cierpienia musieli w związku z tym znosić? Jak sobie radzili z tym Bożym wybraństwem i otoczeniem, które niejednokrotnie nie rozumiało tych nadprzyrodzonych zjawisk? Tego wszystkiego dowiecie się z naszej książki, która prezentuje osoby będące żywymi ikonami Męki Pańskiej.
Johannes Maria Hocht
Naznaczeni ranami Chrystusa
Dzieje stygmatyków

Autor przedstawia nam historię osób obdarzonych stygmatami, która fascynuje bogactwem dokumentacji, trafnością charakterystyk i krytyczną oceną. Jest to dzieło życia człowieka, który w swojej dziedzinie był uznanym fachowcem. Odważył się wyczerpująco przedstawić ten trudny fenomen - rozpatrując zarówno jego warstwę mistyczno-teologiczną, jak i religijno-ascetyczną. Dzięki przedstawieniu losów poszczególnych postaci książka dostarcza wzorców, jest w stanie wprawić w zachwyt poszukującego chrześcijanina, a zarazem umocnić go w jego wierze. Chrześcijaństwo bowiem oznacza naśladowanie Chrystusa, a naznaczeni stygmatami stanowią elitę na owej Via dolorosa.
 
Joan Carol Cruz
Aniołowie i diabły (fragmenty książki)
 
Grzegorz Bacik
Pokonać mroczne siły

Żyjemy w czasach, w których wiele osób, także wierzących, ma styczność ze sferą okultyzmu i magii. Oni sami i ich najbliżsi narażeni są w szczególny sposób na działania złego ducha. Może to prowadzić do demonicznego dręczenia, a w ostateczności do opętania. Książka ta jest przewodnikiem dla tych, którzy zmagają się z atakami złego ducha, dla ludzi, którzy nie są w stanie stwierdzić, czy to, co ich dotyka, jest działaniem Złego, chorobą psychiczną czy po prostu pechem, i wreszcie dla wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć, czego muszą się wystrzegać, by nie znaleźć się w sytuacji duchowego zagrożenia.
Bogdan Kocańda OFMConv
Jak pomagać cierpiącym
z powodu działania złych duchów?

Książka ta niesie pomoc wszystkim, którzy przeżywają doświadczenie zniewolenia przez złego ducha oraz tym, którzy w jakikolwiek sposób towarzyszą czy starają się pomóc osobie autentycznie opętanej przez demoniczne siły. Napisana przez egzorcystę, wieloletniego teoretyka i praktyka w zakresie zagrożeń demonicznych i walki duchowej, jest odpowiedzią na potrzebę tego rodzaju posługi, o którą coraz częściej upominają się duszpasterze i wierni doświadczający różnych form diabelskiego dręczenia. Bo szatan istnieje i podstępnie działa w naszej przestrzeni duchowej.
o. Rene Chenesseau
Egzorcyzmy

Autor - francuski ksiądz katolicki - dzięki wielkiemu doświadczeniu w posłudze egzorcysty odpowiada na wszystkie istotne pytania dotyczące współcześnie występujących przypadków opętania, dręczenia demonicznego i zniewolenia szatańskiego. W wyjątkowo przystępny i zrozumiały dla każdego sposób mówi m.in. o takich zagadnieniach jak: pakty z diabłem, zwyrodnienia seksualne, miejsca i przedmioty poświęcone szatanowi, handlarze egzorcyzmów, kulty bałwochwalcze, okultyzm, magia, wróżbiarstwo, ezoteryzm.
Francesco Balmonte
Zbuntowani aniołowie

To pasjonująca lektura dla wszystkich zainteresowanych upadkiem zbuntowanych aniołów. Autor, doświadczony egzorcysta, prezentuje czytelnikowi nadzwyczajny wybór tekstów i dokumentów kościelnych. O naturze demonów i ich działaniu opowiadają Ojcowie i Doktorzy Kościoła, teologowie. Święci, jak Ojciec Pio, Siostra Faustyna czy Josefa Menendez, która z woli Bożej nawiedzała piekło, przybliżają wizję tej dramatycznej pozaziemskiej rzeczywistości.
o. Benignus
Moja droga do egzorcyzmów

Ojciec Benignus, obecnie egzorcysta diecezji Palermo i koordynator spotkań formacyjnych dla egzorcystów, wypełniając z pokorą i odwagą Boże plany, sam przekonał się o trudach pracy egzorcystów w Kościele. Wobec postępującego zobojętnienia na zło ich posługa jest często przyjmowana niechętnie lub sceptycznie, zaś ludzi opętanych spycha się na margines Kościoła. Dla ofiar ponadnaturalnej działalności diabła kapłani, tacy jak o. Benignus, są często ostatnią - i jedyną - deską ratunku. Autor przedstawia swoje świadectwo niezwykłej drogi, jaką dane mu było przejść. Opowiada o przełamywaniu niechęci i strachu, o nauce wyrozumiałości, o odkryciu kapłańskiej godności Chrystusa-Lekarza i odnalezieniu swojego prawdziwego powołania.
Ulrich Niemann, Marion Wagner
Egzorcyzmy czy terapia?

Książka podejmuje temat bardzo aktualny, a zarazem kontrowersyjny: Czy istnieje szatan, czy może opętać człowieka, a jeśli tak, jaką formę powinny posiadać egzorcyzmy? Od 1999 r. w Kościele katolickim istnieje nowy ryt tzw. "Wielkiego egzorcyzmu". Czyżbyśmy mieli do czynienia z nawrotem średniowiecza? Mimo że wiara w diabła i demony wydaje się wielu anachroniczna, to jednak wciąż jeszcze ludzie dręczeni przez Złego czy uważający się za opętanych przez diabła szukają pomocy. Jak można im pomóc? Czy takimi przypadkami powinien zająć się psychiatra? A może mamy tu do czynienia z kolejnym wyzwaniem dla opieki duszpasterskiej?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Rennes, we Francji - św. Melaniusza, biskupa. W posiadłości rodzinnej wybudował oratorium, przy którym mieszkał także wówczas, gdy wyniesiono go na stolicę biskupią. Zmarł około roku 540. U jego grobu ufundowano później opactwo, które nazwano jego imieniem.

oraz:

św. Feliksa, męczennika (+ III/IV w.); św. Feliksa, mnicha (+ VI w.); świętych biskupów i męczenników Hieronima Hermosilla i Walentego Berrio-Ochoa (+ 1861); św. Leonarda z Limoges, eremity (+ pocz. XI w.); bł. Nuna, zakonnika (+ 1431); św. Winoka, opata (+ ok. 715)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG