WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:
Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

29 października
Bazylika metropolitalna w Częstochowie

Zobacz także:

Diecezja częstochowska została erygowana przez papieża Piusa XI bullą Vixdum Poloniae unitas w 1925 r. Powstała z części diecezji kieleckiej i południowej części diecezji włocławskiej. Jej terytorium leżało na pograniczu dawnej Wielkopolski i Małopolski. U podstaw powstania diecezji częstochowskiej leżał fakt istnienia w Częstochowie na Jasnej Górze najbardziej sławnego sanktuarium maryjnego w Polsce. Nowa diecezja miała przyczynić się do jeszcze większego rozwoju pobożności maryjnej. Katedrą biskupią został kościół pod wezwaniem Świętej Rodziny w Częstochowie. Diecezja częstochowska należała do metropolii krakowskiej. Patronką diecezji została wybrana Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski. Pierwszym biskupem częstochowskim został ks. Teodor Kubina.

Bazylika metropolitalna w Częstochowie Kościół, pełniący od 1925 r. funkcję częstochowskiej katedry, został wybudowany w latach 1902-1927. Poświęcił go 7 grudnia 1907 r. generał paulinów, o. Euzebiusz Rejmen. Pierwszą Mszę świętą sprawowano w nim rok później. Po nadaniu kościołowi tytułu katedry, dzięki staraniom biskupa Kubiny, podjęto dalsze prace przy budowie i wyposażaniu świątyni. Wytynkowano wnętrze, zbudowano chór muzyczny, położono posadzkę. Ufundowany został również wielki dzwon ku czci NMP Królowej Polski. Uroczystego poświęcenia katedry bp Teodor Kubina dokonał 29 października 1950 r. W czerwcu 1962 r., na wniosek ówczesnego ordynariusza częstochowskiego, bpa Zdzisława Golińskiego, Jan XXIII nadał katedrze częstochowskiej tytuł bazyliki mniejszej. Częstochowę i Jasną Górę kilkakrotnie odwiedzał św. Jan Paweł II w roku 1979, 1983, 1991 (wtedy na Jasnej Górze - z udziałem papieża - odbył się VI Światowy Dzień Młodzieży), 1997 i 1999 r. W 1979 r. św. Jan Paweł II w katedrze częstochowskiej spotkał się z duchowieństwem, a cztery lata później - z chorymi.

abp Wacław Depo, arcybiskup metropolita częstochowski Na mocy bulli papieża św. Jana Pawła II Totus Tuus Poloniae Populus z 25 marca 1992 r. została utworzona metropolia częstochowska (archidiecezja częstochowska, diecezje radomska i sosnowiecka). Archidiecezja liczy obecnie 35 dekanatów (312 parafii) na obszarze prawie 7 tys. km kw. i ok. 720 tys. wiernych. Jej ordynariuszem jest arcybiskup metropolita częstochowski Wacław Depo. Pomagają mu bp Andrzej Przybylski oraz biskup senior Antoni Długosz. W archidiecezji pracuje ponad 700 kapłanów diecezjalnych i około 210 zakonnych.
Z Kościoła częstochowskiego pochodzi dwóch ze 108 beatyfikowanych w 1999 r. męczenników II wojny światowej (ks. Ludwik Roch Gietyngier i ks. Maksymilian Binkiewicz) oraz bł. Maria Kanuta od Pana Jezusa w Ogrójcu, nazaretanka z Nowogródka.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Archidiecezja częstochowska
Serwis informacyjny
Archidiecezja częstochowska
Historia archidiecezji
Archikatedra w Częstochowie
Serwis internetowy
Serwis internetowy archikatedry w Częstochowie
Historia kościoła katedralnego
Katarzyna Woynarowska
Matka kościołów - archikatedra
 
Adam Hlebowicz
Ateiści zobaczyli świadectwo wiary
Częstochowa 1991 - relacje, wywiady, artykuły

Światowe Dni Młodzieży z Janem Pawłem II w Częstochowie w 1991 roku były wyjątkowe. Po raz pierwszy w latach powojennych w warunkach wolności mogły się spotkać olbrzymie rzesze młodych ludzi ze Wschodu i Zachodu Europy. Ta książka to zbiór kilkudziesięciu relacji (świadectw, tekstów, rozmów) wywodzących się ze Wschodniej Europy ludzi, którzy przywołują tamten czas i efekty spotkania młodzieży z Janem Pawłem II w Częstochowie. Powstało ważne świadectwo religijności współczesnego człowieka, a także chwila refleksji, co z tamtego ducha, co z duchowości poprzedniego papieża pozostało trwałe do dziś.
Marek Balon
Pielgrzymki do Polski Ojca Świętego Jana Pawła II

Pamiątkowy album z unikatową płytą DVD poświęcony historii wszystkich podróży Jana Pawła II do ojczyzny. W publikacji relacje z poszczególnych pielgrzymek, ich kalendarium oraz bardzo ważne, specjalnie wybrane i być może niekiedy już zapomniane fragmenty nauczania, które zostawił nam Sługa Boży do przemyślenia i realizacji. Całość zilustrowana dziesiątkami zdjęć od pierwszej do ostatniej wizyty
Adam Bujak
Pielgrzymki polskie
Kronika podróży papieskich do Ojczyzny 1979-2002

To wzruszająca kronika wspólnej drogi wielkiego Duszpasterza i Jego rodaków przez 25 lat pontyfikatu. Są tu wszystkie miejsca, które Jan Paweł II odwiedzał, przypomniano każde nauczanie, które do nas kierował. Wielki artystyczny dokument czasu, jakiego dotychczas w tysiącletnich dziejach Polski nie było.
Adam Bujak, Ryszard Rzepecki
Syn tej ziemi
Pielgrzymka do Ojczyzny 1979

Artystyczny dokument upamiętniający pierwszą pielgrzymkę Papieża-Polaka do Ojczyzny. Wszystkie homilie i przemówienia Jana Pawła II, również nieformalne i niewygłoszone. Słowo wstępne metropolity warszawskiego, abp. Kazimierza Nycza.
Jan Paweł II
Mówiłem o was i za was

Płyta stanowi kompendium nie wydanych dotąd w takiej formie wypowiedzi Jana Pawła II o szeroko rozumianej solidarności, w tym dźwiękowy zapis słów polskiego Papieża wygłoszonych w czasie stanu wojennego.
Jakub Czarnowski
Katedry w Polsce

Katedra jest kościołem biskupa. Stąd biskup naucza wiernych diecezji. Piękne są katedry w Polsce, bo kształtem miłości jest piękno. Budowano je z wiarą, modlitwą i miłością.

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Rostowie nad Donem - św. Abrahama. Wcześnie wstąpił do klasztoru w Nowogrodzie. Potem przez jakiś czas przebywać miał w klasztorze Wałaamskim na jeziorze Ładoga. Za natchnieniem Bożym udał się następnie na przepowiadanie Ewangelii w okolice Rostowa. Tam to zwalczał skutecznie kult bożka Wełesa i wybudował cerkiew pod wezwaniem św. Jana Ewangelisty. Nie jesteśmy niestety w stanie podać przybliżonej chronologii jego życia i śmierci, bo zdania badaczy są podzielone i rozbieżne. Od dawna widnieje on w menologiach słowiańskich oraz kalendarzach unickich.

W Messynie, na Sycylii - św. Serafina z Francofonte. Był zrazu pospolitym sycylijskim łotrzykiem. Nawróciwszy się, żył jako pustelnik. Zmarł w klasztorze w Messynie w roku 1616.

oraz:

św. Donata, biskupa (+ 387); świętych Maksymiliana, biskupa i męczennika, oraz Walentego, biskupa (+ ok. 440); św. Narcyza z Jerozolimy, biskupa (+ ok. 212); św. Teodora, opata (+ 575); św. Zenobiego z Sydonu, prezbitera i męczennika (+ IV w.)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG