WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Zajrzyj też na półkę:
Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

11 października
Święty Jan XXIII, papież

Zobacz także:

Błogosławiony Jan XXIII
Urodził się we Włoszech 25 listopada 1881 r. jako Angelo Giuseppe Roncalli, w biednej rodzinie chłopskiej. Jego matka była osobą bardzo religijną. Urodziła 11 dzieci, z których Angelo przyszedł na świat jako czwarty. Charakteryzowała go niezwykła dobroć, ciepło i pogoda ducha.
Mając 12 lat wstąpił do niższego seminarium duchownego w Bergamo, które było wówczas jednym z najbardziej prestiżowych miejsc kształcenia przyszłych księży. Tam też został przyjęty do III Zakonu św. Franciszka (1 marca 1896 r.). Po otrzymaniu stypendium za wyniki w nauce, rozpoczął naukę w Papieskim Seminarium Rzymskim. W 1902 roku przerwał naukę na rok, żeby odbyć służbę wojskową. Po jej zakończeniu obronił doktorat z teologii i przyjął święcenia kapłańskie. Rok po podjęciu nauki w seminarium zaczął spisywać swoje notatki duchowe i kontynuował tę pracę aż do późnej starości. Jego zapiski wydane zostały pod tytułem "Dziennik duszy". W 1903 roku napisał w nim między innymi: "Bóg pragnie, abyśmy podążali wzorem świętych poprzez czerpanie z życiodajnej esencji ich cnót, a następnie przerabianie jej na swój własny sposób, adaptowanie do naszych indywidualnych możliwości i okoliczności życia. Gdyby św. Alojzy był taki, jak ja, stałby się świętym w zupełnie inny sposób".
Jako młodemu księdzu powierzono mu funkcję sekretarza biskupa Bergamo, Giacomo Radiniego Tedeschi. W tym czasie wykładał też w seminarium, redagował biuletyn "Życie diecezjalne", współpracował również z innym lokalnym pismem katolickim, a także był duszpasterzem Akcji Katolickiej. Inspirowała go zwłaszcza postawa świętych: Karola Boromeusza, Franciszka Salezego i Grzegorza Barbarigo.
W 1925 mianowany został oficjałem w Bułgarii i arcybiskupem Areopolis. Jako swoje hasło biskupie Angelo Roncalli wybrał Obedientia et Pax (Posłuszeństwo i pokój). W późniejszych latach pełnił funkcję kolejno: apostolskiego delegata w Bułgarii, w Turcji i Grecji oraz nuncjusza apostolskiego w Paryżu. Tę ostatnią funkcję sprawował już w czasie trwania II wojny światowej.
W 1953 roku Angelo Roncalli został mianowany kardynałem i patriarchą Wenecji. Prezydent Francji, Vincent Auriol, powołał się na stary przywilej francuskich królów i sam włożył czerwony kapelusz na głowę kardynała Roncalli w czasie ceremonii w Pałacu Elizejskim. Z tego okresu przyszły papież zapamiętał pewne humorystyczne zdarzenie, kiedy to na jednym z oficjalnych przyjęć, na jakie został zaproszony, pojawiła się kobieta w sukni z zadziwiająco dużym dekoltem. Zwróciło to uwagę nie tyle na samą kobietę, co na kardynała - goście przyglądali się jego reakcji na odsłonięte kobiece wdzięki. Po przyjęciu kardynał podszedł do kobiety, wręczył jej czerwone jabłko i zapytał: "Pamięta Pani, co uświadomiła sobie Ewa, kiedy zjadła jabłko?".

Błogosławiony Jan XXIII W 1958 roku, po śmierci Piusa XII, podczas trzydniowego konklawe, kard. Roncalli został wybrany papieżem. Jego pierwszą reakcją był strach i zmieszanie wyrażone w słowach: tremens factus sum ego timero (drżę i lękam się). Ufny w wybór biskupów i Bożą Opatrzność, Angelo Roncalli przyjął wybór konklawe, a wraz z nim imię Jana XXIII. Przez zebranych na konklawe biskupów był traktowany jako "papież przejściowy". Ich faworytem był arcybiskup Mediolanu Montini, ale ten nie był w tamtym czasie jeszcze kardynałem. Godność tę otrzymał później z rąk samego Jana XXIII, a jeszcze później został jego następcą jako Paweł VI.
Jan XXIII jako papież podbił serca wiernych. Zawsze otwarty na kontakty z prasą, patrzył odważnie w obiektyw aparatu. Był pierwszym papieżem od 1870 r., który odbył oficjalne spotkanie poza Watykanem. Spotkał się wówczas z więźniami, którzy sami do niego przyjść nie mogli. Słynął także ze zdystansowanego podejścia do ceremoniału papieskiego. Starał się go przestrzegać, ale z przymrużeniem oka. Anegdotyczna opowieść dotycząca dnia koronacji Jana XXIII na papieża mówi, że kiedy podszedł do niego po błogosławieństwo włoski ordynariusz polowy, zobaczył, jak papież przyjmuje postawę zasadniczą i usłyszał: "Panie generale, melduje się sierżant Roncalli". Przez ludzi zapamiętany został jako papież, który palił fajkę i zawsze się uśmiechał, a przede wszystkim jako papież, który zwołał Sobór Watykański II i na zawsze zmienił historię Kościoła.
Sobór Watykański II zwołano, ku zdziwieniu wielu, na mniej niż 90 lat po kontrowersyjnym Soborze Watykańskim I. Ponadto, pomimo zapewnień sekretarzy, że na przygotowania potrzeba dziesiątek lat - Jan XXIII przewidział tylko kilkanaście miesięcy pomiędzy zwołaniem a rozpoczęciem soboru 11 października 1962 r.

Błogosławiony Jan XXIII Jan XXIII ogłosił osiem encyklik, z których najważniejsze to "Mater et Magistra" oraz "Pacem in terris". Ta druga adresowana była do "wszystkich ludzi dobrej woli", nawoływała do pokoju między narodami całego świata. Papież ustanowił komisję ds. rewizji prawa kanonicznego, której ostatecznym celem było opracowanie nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego (opublikowanego w 1983 r.). Wiele ojcowskiej troski wykazał o "Kościół milczenia", prześladowany na różne sposoby w krajach rządzonych przez komunistów, m.in. w Polsce.
3 czerwca 1963 roku, o godzinie 19:49 (dzień po Zesłaniu Ducha Świętego), w wyniku krwotoku związanego z wcześniej zdiagnozowanym rakiem żołądka, Jan XXIII zmarł. Jego ostatnie słowa brzmiały: "Nie mam innej woli, jak tylko wolę Boga. Ut unum sint!" (Aby byli jedno!). W swoim testamencie, nawiązując do duchowości franciszkańskiej, z jaką związał się we wczesnych latach młodości, pisał: "Pozory dostatku często zasłaniały ukryte ciernie dotkliwego ubóstwa i uniemożliwiały mi dawanie zawsze z taką hojnością, jakiej bym pragnął. Dziękuję Bogu za tę łaskę ubóstwa, które ślubowałem w młodości, ubóstwa ducha, jako kapłan Serca Bożego, i ubóstwa rzeczywistego, co mi dopomogło, by nigdy o nic nie prosić, ani o stanowiska, ani o pieniądze, ani o względy, nigdy, ani dla siebie, ani dla mojej rodziny, czy przyjaciół".
Św. Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym w 2000 roku, razem z papieżem Piusem IX. W liturgii wspominany jest 11 października - w rocznicę dnia, w którym nastąpiło uroczyste otwarcie Soboru Watykańskiego II.
Jan XXIII został kanonizowany przez papieża Franciszka - wraz z Janem Pawłem II - na placu św. Piotra w Rzymie w niedzielę Miłosierdzia Bożego, 27 kwietnia 2014 r.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

bł. Jan XXIII
Encyklika Ad Petri cathedram
o prawdzie, jedności i pokoju w duchu miłości
29 czerwca 1959 r.
bł. Jan XXIII
Encyklika Grata recordatio o modlitwie różańcowej
26 września 1959 r.
bł. Jan XXIII
Encyklika Mater et magistra
o współczesnych przemianach społecznych
w świetle zasad nauki chrześcijańskiej
15 maja 1961 r.
bł. Jan XXIII
Konstytucja apostolska Humanae salutis
zapowiadająca zwołanie Soboru Powszechnego
Watykańskiego II na rok 1962
25 grudnia 1961 r.
bł. Jan XXIII
Encyklika Pacem in terris o pokoju między narodami
11 kwietnia 1963 r.
 
bł. Jan XXIII
Encyklika Mater et magistra

Encyklika o współczesnych przemianach społecznych w świetle nauki chrześcijańskiej, opatrzona komentarzem ks. Józef Majki.
bł. Jan XXIII
Encyklika Pacem in terris

Encyklika o pokoju między wszystkimi narodami opartym na prawdzie, sprawiedliwości, miłości i wolności, opatrzona komentarzem ks. Józef Majki.
bł. Jan XXIII
Myśli najprostsze

Są postaci fascynujące, które pociągają wyjątkowością postawy życia. Takim człowiekiem jest Jan XXIII. W momencie, kiedy ukazuje się ta książka, dopiero co przeżywamy radość z wyniesienia go do godności błogosławionego. I dlatego warto będzie wziąć do ręki jego myśli. Żeby lepiej zrozumieć jego ducha. I więcej się od niego nauczyć. Zwłaszcza tych cech dla Jana XXIII najbardziej charakterystycznych: dobroci i prostoty serca. I uśmiechu, którego tak nam na co dzień potrzeba.
 
ekai.pl
Dobry papież Jan
franciszkanie.pl
Bł. Jan XXIII, papież
Andrzej Grajewski
Jan Odważny
Andrzej Grajewski
Jak wybierano Jana XXIII
"Nasza Rodzina"
Testament Jana XXIII
youtube.com
Dobry Papież Jan (format video)
Andrzej Kerner
Rzucił mnie na głęboką wodę
Marek Wójtowicz SJ
Papież dobroci i pokoju
Parafia w Rudzie Śląskiej
Bł. Jan XXIII - papież
(Angelo Giuseppe Roncalli)
Duszpasterstwo Akademickie Sosnowiec
Dekalog Jana XXIII
L'Osservatore Romano
Bł. Jan XXIII
Angelo Giuseppe Roncalli
Poczet papieży
Bł. Jan XXIII (28 X 1958 - 3 VI 1963)
 
praca zbiorowa
Bł. Jan XXIII (książka + dvd)

Kolejny film z cyklu "Ludzie Boga" przedstawia pełną biografię papieża, od czasów młodości aż do czasu Soboru Watykańskiego II i śmierci.
John W. O'Malley SJ
Historia papieży

Kalikst I był niewolnikiem, Pius IX szlachcicem, Pius XII arystokratą, a jego następca, Jan XXIII, wychował się na wsi. Wielu papieży w chwili wyboru nie miało żadnych święceń. Pochodzili z Włoch, Grecji, Syrii, Hiszpanii, Francji, Niemiec i Holandii. Tylko jeden był Anglikiem, jeden Polakiem. Grono następców świętego Piotra, których pontyfikaty uznajemy za ważne, obejmuje przeszło dwustu sześćdziesięciu papieży. Brali oni udział w największych dramatach dwutysiącletniej historii świata zachodniego, a w niektórych wydarzeniach odegrali kluczowe role. Autor pisze zarówno o zaletach, jak i przywarach bohaterów książki. Przedstawiając fakty, zręcznie pokazuje, jak instytucja papiestwa stopniowo dochodziła do swego obecnego kształtu, i obala mity narosłe wokół jej historii.
red. ks. dr Janusz Kumala MIC
Pacem in terris
Dar Boga powierzony ludziom

Autorzy książki prowadzą refleksje osnute na kanwie encykliki Jana XXIII Pacem in terris, zastanawiając się nad warunkami pokoju, nad jego charakterem daru i zarazem zobowiązaniem do wysiłków na rzecz jego budowania. Przyglądają się warunkom pokoju w świecie, czym jest dla niego globalizm gospodarczy, polityczny i w ogóle polityka, a także moralność. Ukazują Maryję jako wzór człowieka pokoju. Książka zawiera również ciekawe opracowanie dziejów rzymskiego obrazu Salus Populi Romani i jego kopii.
Marcello Stanzione
Papieże i aniołowie
Opieka aniołów w życiu papieży

Aniołowie zostali wysłani przez Boga, aby pomagać ludziom. Według nauczania Kościoła każdemu człowiekowi towarzyszy anioł, który czuwa nad nim z autentyczną troską. Od Świętego Piotra po Benedykta XVI każdy papież miał u boku Anioła Stróża, czego dowody znajdujemy, śledząc wydarzenia historyczne. Strony tej książki przedstawiają owe zaskakujące świadectwa. "Anioł wprost z nieba jest zawsze blisko mnie, a zarazem jest porywany w nieustannym miłosnym uniesieniu przez swojego Boga. Cóż to za rozkosz na samą myśl o tym!" - mówił bł. Jan XXIII.
Antonio Sicari
Nowe portrety świetych, tom 7

Chrześcijańska hierarchia wartości jest niezmienna i niepodważalna w każdej epoce dziejów, w każdych okolicznościach. W niej właśnie tkwi cały sens ludzkich zmagań. Dowodzą tego biografie przedstawione w VII tomie "Nowych portretów świętych". Dominik, Franciszek Ksawery, Hieronim Emiliani, Dominik Savio, Elżbieta Canori Mora, Małgorzata Occhiena (mama św. Jana Bosco), Herman Cohen, Piotr Klawer, Karol de Foucauld, papież Jan XXIII - to świadkowie prawdy, miłości i dobroci. To nasi przewodnicy w labiryncie kultów fałszywych bogów.
Aleksandra Zapotoczny
Bliscy święci
Wywiady z rodzinami świętych

Niniejsza publikacja przybliża postaci błogosławionych i świętych od strony prywatnej, poprzez rozmowy z członkami ich rodzin i wspólnot zakonnych. Poznamy ich z opowieści tych, którzy z nimi pracowali i żyli na co dzień. Usłyszymy o córce, matce, cioci, wujku, profesorze i papieżu... Prześledzimy etapy ich życia i zmagań, odkrywając, w czym tkwi sekret świętości... W ten niecodzienny sposób poznamy m.in. papieża Jana XXIII.
Renzo Sala
Moje dłonie przebite. Droga krzyżowa

Wśród autorów krótkich rozważań do poszczególnych stacji drogi krzyżowej jest m.in. bł. Jan XXIII. Teksty rozważań dopełniają rysunki włoskiej malarki Fulvi Simonato.
kard. Paul Poupard
W sercu Watykanu

Odpowiadając na pytania Marie-Joëlle Guillaume, wykładowcy uniwersyteckiego, kardynał Paul Poupard wyjaśnia i komentuje działalność Kościoła na przestrzeni minionych czterdziestu lat. Opowiada o mediacji Jana XXIII między Johnem Kennedym i Leonidem Chruszczowem w sprawie wyrzutni rakietowych na Kubie, o przygotowywaniu Soboru Watykańskiego II i okresie posoborowym, o kontaktach z kierownictwem ZSRR, o Pawle VI i jego roli w postanowieniach konferencji w Helsinkach i o wielu innych kwestiach.
Jacek Bolewski SJ
Co po Wenecji... Śladem artystów i świętych

Eseje znanego jezuity i teologa; książka, w której wątki duchowe i artystyczne, wędrówki śladami artystów i świętych (m.in. Josif Brodski, Jan XXIII, Casanova, Henry James, św. Marek) oraz osobiste przeżycia splatają się, tworząc niezwykły pejzaż Wenecji. Autor przywołuje obrazy pamięci i szkicuje fascynujące portrety miasta papieży, miasta-pałacu, miasta-kobiety, zakątka o wyjątkowym artystycznym klimacie, z którym związane są losy i twórczość wybitnych pisarzy, malarzy i rzeźbiarzy, a wreszcie - miasta wewnętrznego odrodzenia i przemiany...

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Walencji, w Hiszpanii - św. Emanueli Torres Acosta, znanej także pod zakonnym imieniem Marii Desolaty. Mając 25 lat pozyskana została dla tworzącego się zgromadzenia Służebniczek Marii, które gorliwy kapłan Michał Martinez zainicjował przez wzgląd na chorych. Była pierwszą przełożoną tego zgromadzenia. Zmarła w roku 1887. Kanonizował ją w roku 1970 Paweł VI.

oraz:

św. Firmina, biskupa (+ ok. 552); św. Gumara (+ 775); św. Kanika, prezbitera i opata (+ 600); św. Placydii, dziewicy (+ 532); św. Sarmaty (+ 357); świętych męczenników Taraka, Probusa i Andronika (+ 304)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG