WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Zajrzyj też na półkę:
1 2 3 4

5 6 7 8
Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

5 października
Święta Faustyna Kowalska, dziewica

Zobacz także:

Święta Faustyna Kowalska
Helena Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. w rolniczej rodzinie z Głogowca k/Łodzi jako trzecie z dziesięciorga dzieci. Dwa dni później została ochrzczona w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Kazimierza w Świnicach Warckich (diecezja włocławska). Nadano jej wówczas imię Helena. Kiedy miała siedem lat, po raz pierwszy usłyszała w duszy głos wzywający do doskonalszego życia. W 1914 r. przyjęła I Komunię świętą, a dopiero trzy lata później rozpoczęła naukę w szkole podstawowej. Mimo dobrych wyników uczyła się tylko trzy lata, potem musiała zrezygnować, aby pomagać matce w domu.
W szesnastym roku życia opuściła dom rodzinny, by na służbie u zamożnych rodzin w Aleksandrowie, Łodzi i Ostrówku zarobić na własne utrzymanie i pomóc rodzicom. Przez cały czas bardzo pragnęła życia zakonnego, ale rodzicom powiedziała o swoich zamiarach dopiero w 1922 r. Ojciec jednak nie wyraził zgody, motywując odmowę brakiem pieniędzy na wyprawę wymaganą w klasztorach.
W lipcu 1924 r., kiedy Helena z koleżankami uczestniczyła w zabawie w parku koło łódzkiej katedry, Pan Jezus przemówił do niej i polecił niezwłocznie pojechać do Warszawy i wstąpić do klasztoru. Helena postanowiła nie wracać do domu i postawić rodziców przed faktem dokonanym. O tym planie powiedziała tylko siostrze, z którą była, i pierwszym pociągiem przyjechała do Warszawy. Tu następnego dnia zgłosiła się do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Żytniej. Musiała jednak jeszcze rok przepracować w Warszawie, aby odłożyć pieniądze na skromną wyprawę. 1 sierpnia 1925 r. została przyjęta do Zgromadzenia. Postulat odbywała w Warszawie, a nowicjat w Krakowie, gdzie w czasie obłóczyn zakonnych razem z habitem otrzymała imię Maria Faustyna. Od marca 1926 r. Bóg doświadczał siostrę Faustynę ogromnymi trudnościami wewnętrznymi; wiele przecierpiała aż do końca nowicjatu. W Wielki Piątek 1927 r. zbolałą duszę nowicjuszki ogarnął żar Bożej Miłości. Zapomniała o własnych cierpieniach, poznając, jak bardzo cierpiał dla niej Jezus. 30 kwietnia 1928 r. złożyła pierwsze śluby zakonne, następnie z pokorą i radością pracowała w różnych domach zakonnych, m.in. w Krakowie, Płocku i Wilnie, pełniąc rozmaite obowiązki. Zawsze pozostawała w pełnym zjednoczeniu z Bogiem. Jej bogate życie wewnętrzne wspierane było poprzez wizje i objawienia.

Święta Faustyna Kowalska W zakonie przeżyła 13 lat. 22 lutego 1931 r. po raz pierwszy ujrzała Pana Jezusa Miłosiernego. Otrzymała wtedy polecenie namalowania takiego obrazu, jak ukazana jej postać Zbawiciela, oraz publicznego wystawienia go w kościele. Mimo znacznego pogorszenia stanu zdrowia pozwolono jej na złożenie profesji wieczystej 30 kwietnia 1933 r. Później została skierowana do domu zakonnego w Wilnie. Na początku 1934 roku zwróciła się z prośbą do artysty-malarza Eugeniusza Kazimirowskiego o wykonanie według jej wskazówek obrazu Miłosierdzia Bożego. Gdy w czerwcu ujrzała ukończony obraz, płakała, że Chrystus nie jest tak piękny, jak Go widziała.
Dzięki usilnym staraniom ks. Michała Sopoćko, kierownika duchowego siostry Faustyny, obraz został wystawiony po raz pierwszy w czasie triduum poprzedzającego uroczystość zakończenia Jubileuszu Odkupienia świata w dniach 26-28 kwietnia 1935 r. Został umieszczony wysoko w oknie Ostrej Bramy i widać go było z daleka. Uroczystość ta zbiegła się z pierwszą niedzielą po Wielkanocy, tzw. niedzielą przewodnią, która - jak twierdziła siostra Faustyna - miała być przeżywana na polecenie Chrystusa jako święto Miłosierdzia Bożego. Ksiądz Michał Sopoćko wygłosił wówczas kazanie o Bożym Miłosierdziu.
W 1936 r. stan zdrowia siostry Faustyny pogorszył się znacznie, stwierdzono u niej zaawansowaną gruźlicę. Od marca tego roku do grudnia 1937 r. przebywała na leczeniu w szpitalu na krakowskim Prądniku Białym. Wiele modliła się w tym czasie, odwiedzała chorych, a umierających otaczała szczególną modlitewną pomocą. Po powrocie ze szpitala pełniła przez pewien czas obowiązki furtianki. Starała się bardzo, by żaden ubogi nie odszedł bez najmniejszego choćby wsparcia od furty klasztornej. Wywierała bardzo pozytywny wpływ na wychowanki Zgromadzenia, dając im przykład pobożności i gorliwości, a zarazem wielkiej miłości.
Chrystus uczynił siostrę Faustynę odpowiedzialną za szerzenie kultu Jego Miłosierdzia. Polecił pisanie Dzienniczka poświęconego tej sprawie, odmawianie nowenny, koronki i innych modlitw do Bożego Miłosierdzia. Codziennie o godzinie 15:00 Faustyna czciła Jego konanie na krzyżu. Przepowiedziała także, że szerzona przez nią forma kultu Miłosierdzia Bożego będzie zabroniona przez władze kościelne. Dzięki s. Faustynie odnowiony i pogłębiony został kult Miłosierdzia Bożego. To od niej pochodzi pięć form jego czci: obraz Jezusa Miłosiernego ("Jezu, ufam Tobie"), koronka do Miłosierdzia Bożego, Godzina Miłosierdzia (godzina 15, w której Jezus umarł na krzyżu), litania oraz święto Miłosierdzia Bożego w II Niedzielę Wielkanocną.
W kwietniu 1938 r. nastąpiło gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia siostry Faustyny. Ksiądz Michał Sopoćko udzielił jej w szpitalu sakramentu chorych, widział ją tam w ekstazie. Po długich cierpieniach, które znosiła bardzo cierpliwie, zmarła w wieku 33 lat - 5 października 1938 r. Jej ciało pochowano na cmentarzu zakonnym w Krakowie-Łagiewnikach. W 1966 r. w trakcie trwania procesu informacyjnego w sprawie beatyfikacji siostry Faustyny, przeniesiono jej doczesne szczątki do kaplicy Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
S. Faustyna została beatyfikowana 18 kwietnia 1993 r., a ogłoszona świętą 30 kwietnia 2000 r. Uroczystość kanonizacji przypadła w II Niedzielę Wielkanocną, którą św. Jan Paweł II ustanowił wtedy świętem Miłosierdzia Bożego. Relikwie św. siostry Faustyny znajdują się w Krakowie-Łagiewnikach, gdzie mieści się sanktuarium Miłosierdzia Bożego odwiedzane przez setki tysięcy wiernych z kraju i z całego świata. Dwukrotnie nawiedził je również św. Jan Paweł II, po raz pierwszy w 1997 r., a po raz drugi - 17 sierpnia 2002 r., aby dokonać uroczystej konsekracji nowo wybudowanej świątyni w Krakowie-Łagiewnikach i zawierzyć cały świat Bożemu Miłosierdziu.

W ikonografii św. Faustyna przedstawiana jest w czarnym habicie, w stroju swego zgromadzenia.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

św. Faustyna Kowalska
Dzienniczek
Miłosierdzie Boże w duszy mojej

"Dzienniczek" należy do pereł literatury mistycznej. Święta Siostra Faustyna Kowalska ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia pisała go w Wilnie i Krakowie w latach 1934-1938 na wyraźne polecenie Pana Jezusa i spowiedników: bł. ks. Michała Sopoćki i o. Józefa Andrasza SJ. Opisała w nim swoje niezwykłe głębokie życie duchowe, sięgające samych szczytów zjednoczenia z Bogiem w zaślubinach mistycznych, głębię poznania tajemnicy miłosierdzia Bożego, a nade wszystko orędzie o miłości miłosiernej Boga do człowieka, które miała przekazać Kościołowi i światu.
św. Faustyna Kowalska
Dzienniczek
Miłosierdzie Boże w duszy mojej - audiobook

27 godzin nagrania, 3 płyty CD (mp3). Po raz pierwszy w języku polskim wychodzi w formie audiobooka!
św. Faustyna Kowalska
Listy świętej Siostry Faustyny - audiobook

Do rąk czcicieli Miłosierdzia Bożego i św. Siostry Faustyny trafia drugi po jej "Dzienniczku" dokument związany z jej życiem i misją, jakim jest korespondencja prowadzona z kierownikami duszy, przełożonymi i siostrami, teraz w formie audiobooka. Korespondencja ta odsłania szerzej klimat, w jakim siostra Faustyna realizowała swoją misję, udział w niej innych osób, zwłaszcza kierownika duchowego ks. Michała Sopoćki.
s. M. Elżbieta Siepak ZMBM
Perełki z Dzienniczka św. Faustyny Kowalskiej

Święta Siostra Faustyna Kowalska ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia znana jest w świecie jako apostołka Bożego Miłosierdzia, gdyż przekazała światu prorockie orędzie przypominające biblijną prawdę o miłości miłosiernej Boga do człowieka wraz nabożeństwem do Miłosierdzia Bożego w nowych formach. Są nimi: obraz z podpisem Jezu, ufam Tobie, święto Miłosierdzia, koronka do Miłosierdzia Bożego i modlitwa w chwili konania Jezusa na krzyżu zwana Godziną Miłosierdzia. Teologowie zaliczają siostrę Faustynę do grona najwybitniejszych mistyków, który do bogactwa duchowego Kościoła wnosi nową szkołę duchowości, opartą na poznawaniu tajemnicy miłosierdzia Bożego i jej kontemplacji w codzienności, postawie całkowitego zaufania Bogu (czyli pełnienia Jego woli) i czynnej miłości bliźniego
św. Faustyna Kowalska
Boża dobroć

Wybór tekstów z "Dzienniczka s. Faustyny", które są rozmowami miłosiernego Pana utajonego w Najświętszym Sakramencie z ludźmi przeżywającymi rozmaite stany duchowe. Teksty te objawiają dobroć Boga, Jego bliskość i nieustanną gotowość spieszenia z pomocą.
 
Jan Paweł II
Dar Boży dla naszych czasów
Homilia podczas kanonizacji, 30 kwietnia 2000 r.
Jan Paweł II
Raduj się, Polsko!
Regina caeli w dniu kanonizacji, 30 kwietnia 2000 r.
"Nasza Arka" 04/2001
Święta Siostra Faustyna

Wielkie dzieło skromnej zakonnicy
Modlitwa św. Faustyny
Życie św. Faustyny
Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego
Obraz Miłosierdzia Bożego
Święto Miłosierdzia Bożego
Koronka do Miłosierdzia Bożego
Godzina Miłosierdzia
Dzienniczek Siostry Faustyny
Uzdrowieni za przyczyną Siostry Faustyny
Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia
Stowarzyszenie FAUSTINUM
Od kaplicy do bazyliki
Wyniesiona na ołtarze
Uwielbienie Miłosierdzia Bożego
S. M. Elżbieta Siepak ZMBM
Św. Faustyna Kowalska
Marek Wójtowicz SJ
Patronka ludzi z "wyobraźnią miłosierdzia"
Robert Gujski
Życie i posłannictwo świętej Faustyny,
Apostołki Bożego Miłosierdzia
Ilona Jadczyk
Apostołka Bożego Miłosierdzia
Jarosław Kupczak OP
Dwaj świadkowie
O splecionych losach św. Faustyny i Karola Wojtyły
wiara.pl
Święta siostra Faustyna

Dar Boży dla naszych czasów
Bóg posłał ją do całej ludzkości
s. Beata Piekut
Sekretarka Apostołki Miłosierdzia
Rafał Skibiński OP
Nie czekajcie, aż będziecie lepsi
Andrzej Sujka
Święta siostra Faustyna Kowalska,
sekretarka Bożego Miłosierdzia

Wstęp
Droga do klasztoru
W Betlejem orędzia Bożego Miłosierdzia
Modlimy się ze św. s. Faustyną
wiara.pl
Kraków-Łagiewniki: kult Bożego miłosierdzia
s. M. Elżbieta Siepak ZMBM
Dar Boga dla naszych czasów
ks. Czesław Drążek SJ
Pierwsza kanonizacja Wielkiego Jubileuszu
ks. Józef Bart
Echa kanonizacji siostry Faustyny
Beata Piekut
Znałam siostrę Faustynę
Iwona Budziak
Jak jeden pyłek w przestworza nieznane...
Paweł Zuchniewicz
Obraz i podobieństwo...
ks. Józef Tischner
Robespierre i siostra Faustyna
 
Ewa K. Czaczkowska
Siostra Faustyna. Biografia Świętej

Oskarżano ją o histerię i fantazjowanie. Długo nikt nie wierzył, że ta prosta, niewykształcona dziewczyna została wybrana przez Jezusa na sekretarkę Bożego Miłosierdzia. Gdy doświadczała ciemności, czuła, że Bóg ją opuścił, że została zupełnie sama. Gdy widziała Jezusa, rozmawiała z Nim. Przygotujesz świat na ostateczne przyjście moje - powiedział jej. Ale nie ułatwiał wykonania wielkiej misji. Jak miała tego dokonać? W mistycznych wizjach widziała i piekło, i swoją kanonizację. Kościół długo nie potrafił docenić wagi jej przesłania. Kult Bożego Miłosierdzia rozprzestrzenił się jednak na cały świat - tak jak chciał tego Jezus. Efektem pasji dziennikarki i historyka jest jedyna tego typu biografia największej polskiej Świętej. Autorka odkrywa nieznane fakty z życia Siostry Faustyny i ujawnia tajemnice rozwoju kultu Miłosierdzia Bożego.
ks. Mieczysław Maliński
Faustyna znaczy szczęśliwa

Ta wzruszająca powieść o orędowniczce Bożego Miłosierdzia, jej dzieciństwie, młodości i wyjątkowej misji, ukazuje, że świętość nie jest zarezerwowana dla ludzi wybitnych. Wystarczy zaufać Jezusowi.
O. Marian Zawada OCD
Antologia mistyki polskiej (wydanie dwutomowe)

Antologia jest zapisem doświadczeń mistycznych 35 postaci polskiego Kościoła, m.in. bł. Doroty z Mątowów, św. Józefa S. Pelczara, ks. Jana Bochenka, Sł. B. Teresy Marchockiej OCD, św. Faustyny Kowalskiej czy Sł. B. Kunegundy Siwiec. Ukazuje ich wewnętrzny żar ducha, jak i wyważoną refleksję nad tym, co najmocniej łączy Stwórcę ze stworzeniem. Jest to bardzo osobista historia człowieka pisana przez Boga, w ukryciu ich serc i wartkich nurtach wielkich wydarzeń. Antologia udostępnia w dużej mierze teksty jeszcze niepublikowane.
Grzegorz Górny
Ufam. Śladami siostry Faustyny

"Ufam" to opowieść o świętej Faustynie - największej mistyczce chrześcijańskiej XX wieku - i o nabożeństwie do Bożego Miłosierdzia - najdynamiczniej rozwijającym się kulcie religijnym na świecie. Jest to w gruncie rzeczy historia miłosna - niezmierzonej miłości Boga do człowieka oraz jej odwzajemnienia przez skromną polską siostrę zakonną. Przekazana jej misja napotyka wiele przeszkód, ale przez wszystkie próby przechodzi zwycięsko, a w ogniu przeciwności wykuwa się moc orędzia, które dokonuje rzeczy wydawałoby się niemożliwej: wychodząc od wizji duchowych pojedynczej osoby rozchodzi się błyskawicznie po całej kuli ziemskiej
ks. Piotr Szweda
Jan Paweł II o Miłosierdziu Bożym i św. Faustynie

To niezwykła propozycja spotkania ze spuścizną Apostoła Miłosierdzia naszych czasów, przypominającego nam, tak jak św. Faustyna Kowalska, że tylko w Bożym Miłosierdziu człowiek znajdzie ukojenie wszelkich lęków i niepokojów codzienności oraz światło nadziei
ks. Andrzej Witko
Święta Faustyna i Miłosierdzie Boże

Najlepsze i najrzetelniejsze opracowanie biografii świętej siostry Faustyny i tematyki Miłosierdzia Bożego. Ks. Andrzej Witko jest jedynym księdzem pochodzącym z parafii Kraków - Łagiewniki i jedynym doktorem habilitowanym z tematyki Miłosierdzia Bożego. Zgłębił tę tematykę w sposób absolutnie najlepszy i najkompetentniejszy w Polsce i w świeci
Magdalena Maziarz
Święta Faustyna
Życie, proces kanonizacyjny, cuda, modlitwy

Książeczka zawiera krótką biografię św. Faustyny oraz szczegółowy opis cudu kanonizacyjnego, który dokonał się w 1981 r. podczas modlitwy o uzdrowienie. Ukazuje się w serii książek opisujących cuda kanonizacyjne i beatyfikacyjne największych świętych Kościoła. W drugiej części publikacji czytelnik znajdzie modlitwę o uproszenie łask za przyczyną św. Faustyny, nowennę do Miłosierdzia Bożego oraz rozważania.
Andrzej Sujka
Święta siostra Faustyna Kowalska
Sekretarka Bożego Miłosierdzia

Książka przedstawia najważniejsze wątki z życia i przesłania Sekretarki Bożego Miłosierdzia. Jej zaletą jest to, że ukazuje Siostrę Faustynę na tle innych wielkich postaci Kościoła. Widać tu wyraźnie, że jej niektóre doświadczenia mistyczne podobne były do tych, jakich doznali inni znani święci, jak św. Katarzyna ze Sieny, św. Teresa z Lisieux czy św. Jan Vianney.
Piotr Szweda MS
Świętej Faustyny rozmowy z Bogiem

To wyjątkowa propozycja dla każdego, kto chce zaczerpnąć ze skarbca modlitwy, jaki zostawiła nam Święta z Łagiewnik i zanurzyć się wraz z nią, niezwykłą mistyczką XX wieku, w bezmiar tajemnicy Bożego Miłosierdzia. Teksty modlitw, medytacji i rozważań różańcowych i Drogi Krzyżowej zostały oparte przede wszystkim na słowach Apostołki Miłosierdzia Bożego, której modlitwy-rozmowy z Bogiem powinny nas zainspirować do wielkodusznego zanurzenia się w misterium Boga pełnego miłosierdzia, wbrew wszystkim ludzkim uprzedzeniom czy niepowodzeniom, by móc spojrzeć w duchu wiary na bliźniego żyjącego obok nas, wołającego w dzisiejszym świecie o miłosierdzie i potrzebującego naszej miłości.
ks. Jan Machniak
Chcę żyć miłością
Życie mistyczne św. s. Faustyny Kowalskiej

Wnikliwe studium odkrywania drogi do duchowego zjednoczenia z Bogiem w życiu św. Faustyny. Autor, znawca mistyki, ukazując doświadczenia wiary w życiu duchowym mistyczki z Krakowa, wątpliwości, ciemności umysłu, poczucie opuszczenia przez Boga, wewnętrzne rozbicie - pokazuje, jak prowadziły one do głębokiego życia wiarą, przeżycia obecności Bożej i poznania Boga w sanktuarium duszy przez miłość ofiary, aż po dziecięctwo duchowe i całkowite zawierzenie swego losu w jej wezwaniu "Jezu, ufam Tobie".
o. Bartłomiej Kucharski OCD
Kobiety Bożego miłosierdzia

Książka jest próbą ukazania prawdy o największym przymiocie Boga w kontekście duchowego doświadczenia siedmiu kobiet. Nieprzypadkowo bowiem Bóg objawił Kościołowi swoją najgłębszą tajemnicę właśnie poprzez pośrednictwo doznań i refleksji kobiet. Mają one dar głęboko intuicyjnego postrzegania rzeczywistości, dzięki któremu udaje się im ogarnąć na poziomie serca najbardziej istotne prawdy o Bogu i człowieku. Taką prawdą jest Miłość Miłosierna Boga pochylającego się nad nami w geście solidarnego i czułego, matczynego współczucia.

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013


Wspieraj nas na Patronite
Postaw nam kawę na buycoffee.to

Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Korykos, w Cylicji - św. Charytyny, męczennicy. Śmierć poniosła na początku IV stulecia. Przed tym musiała znosić rozmaite udręki: obcięto jej włosy, wybito zęby, połamano nogi i ręce. Fakt jej męczeństwa i oznaki wczesnego kultu znalazły swe potwierdzenie w inskrypcjach, odkrytych w latach dwudziestych przez archeologów amerykańskich.

W Beaulieu, we Francji - św. Flory. Była zakonnicą w klasztorze, który obsługiwał schronisko dla pielgrzymów. Zmarła w roku 1347 na skutek schorzeń, które odczuła po doznanych ekstazach.

oraz:

św. Apolinarego, biskupa (+ ok. 250); św. Attylana, biskupa (+ ok. 916); świętych męczenników Placyda, Maura, Eutychiusza, Wiktora, Flawii, Donata, Firmata i Fausta (+ VI w.); św. Trazeasza, biskupa (+ ok. 175)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG