WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:
Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

19 września
Błogosławiony Gerhard Hirschfelder,
prezbiter i męczennik

Zobacz także:

Błogosławiony Gerhard Hirschfelder
Gerhard Hirschfelder urodził się 17 lutego 1907 r. w Kłodzku jako nieślubne dziecko Marii Hirschfelder. Dwa dni po urodzeniu został ochrzczony w kłodzkim kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W rodzinnym mieście w 1926 r. zdał maturę i udał się na studia teologiczne do Wrocławia. Jako nieślubne dziecko miał problemy, by móc te studia rozpocząć. 29 grudnia 1931 r. przyjął święcenia diakonatu, rok później - 31 stycznia 1932 r. - z rąk kard. Adolfa Bertrama otrzymał święcenia kapłańskie we Wrocławiu.
Przez siedem lat pracował jako wikariusz parafii w Czermnej. Zajmował się tam duszpasterstwem dzieci i młodzieży. Z powodu bezkompromisowej postawy moralnej stał się niewygodnym dla władz narodowosocjalistycznych. Jego nauki cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród młodych ludzi. Próbowano go zastraszać: jego kazania były ostentacyjnie notowane, wzywano go na przesłuchania, został także pobity przez bojówkarzy. W kazaniach otwarcie występował przeciw socjalistom, bronił zasad wiary chrześcijańskiej i Krzyża przed bezczeszczeniem. Rozwijał katolickie organizacje młodzieżowe, które miały zapobiec szerzeniu się ideologii narodowosocjalistycznej.
Po kilku latach posługi w Czermnej został przeniesiony do Bystrzycy Kłodzkiej, co miało zapewnić mu większe bezpieczeństwo wobec nasilających się szykan. Mimo to 1 sierpnia 1941 r. został aresztowany przez gestapo. Bezpośrednią przyczyną aresztowania stały się wypowiedziane przez niego podczas kazania słowa, wkrótce po prowokacyjnym zbezczeszczeniu przez faszyzującą młodzież barokowej kapliczki wraz z krzyżem, stojącej przy drodze do wsi Wyszki: "Wer der Jugend den Glauben an Christus aus dem Herzen reißt, ist ein Verbrecher!" ("Kto wyrywa młodzieży z serc wiarę w Chrystusa, jest zbrodniarzem!").
Po czteromiesięcznym pobycie w więzieniu w Kłodzku, w połowie grudnia 1941 r. został bez wyroku sądowego wywieziony - najpierw do Wiednia, a potem do obozu koncentracyjnego KL Dachau. Otrzymał tam numer 28972 i został osadzony razem z polskimi księżmi. Zmarł na zapalenie płuc 1 sierpnia 1942 r. w obozowym lazarecie, z powodu skrajnego wyczerpania i niedożywienia. Urna z jego prochami znajduje się na cmentarzu w Czermnej.
Jego beatyfikacji - na polecenie Benedykta XVI - dokonał 19 września 2010 r. w katedrze w Münster kard. Joachim Meisner. Jest pierwszym błogosławionym pochodzącym z terenu obecnej diecezji świdnickiej.

opracowano na podstawie Wikipedii

Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

bł. Gerhard Hirschfelder
Rozważania Drogi Krzyżowej
 
bp Ignacy Dec
Obrońca wiary i Bożego prawa
Fragment listu pasterskiego przed beatyfikacją
KAI
Beatyfikacja księdza-męczennika
Natalia Wellmann
Gerhard Hirschfelder
- odważny człowiek, idealny ksiądz
Marek Markiewicz
Bł. ks. Gerhard Hirschfelder (format video)
br. Marek M. Urbaniak FSC
Ks. Gerhard Hirschfelder
- pierwszy błogosławiony diecezji świdnickiej
Bartłomiej Łuczak
Budowniczy mostów
Tomasz Pluta
Bliski Błogosławiony
Dawne Kłodzko
Męczennik Ziemi Kłodzkiej - ks. Gerhard Hirschfelder
ks. Jan Kochel
Bł. Gerhard Hirschfelder
 
Marek Balon
Wielcy kapłani

W ostatnich latach nasilają się różnego rodzaju akty przemocy wobec chrześcijan na całym świecie, w tym także w Polsce. Jego przeciwnicy ze szczególną zaciekłością atakują Kościół katolicki jako instytucję broniącą tradycyjnych wartości, stojącą na straży moralności i sprzeciwiającą się "cywilizacji śmierci". Ku pokrzepieniu serc przedstawiamy więc sylwetki bohaterskich, ofiarnych i pełnych miłosierdzia księży z całego świata, gotowych do największych poświęceń w imię miłości do Boga i bliźniego: Michała Pro (Meksyk), Manuela Segury (Hiszpania), Carlo Gnocchiego (Włochy), Gerharda Hirschfeldera (Niemcy), Wincentego Frelichowskiego (Polska), Alojzego Stepinaca (Chorwacja) i Michała Iwene Tansi (Nigeria). Niech ich przykład utwierdza wiernych w wierze, a duchownych w powołaniu. Wraz z książką - piękny, wzruszający film "Ojciec miłosierdzia", opowiadający o Carlo Gnocchim, włoskim kapłanie, który troszczył się o najbardziej potrzebujących i nigdy ich nie opuścił.

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Canterbury, w Anglii - św. Teodora z Tyru, biskupa. Kształcił się w Atenach. W Italii został mnichem. W roku 668 wyświęcono go na biskupa i wysłano na Wyspę. Rządy w Kościele anglosaskim rozpoczął od zwołania synodu. Rozgraniczył wówczas diecezje, zorganizował prowincję kościelną, począł wprowadzać zachodnią dyscyplinę w zakresie administracji, obrzędów i kalendarza. Na wysoki poziom podniósł także szkołę katedralną. Tak to przygotował rządzony przez siebie Kościół do zadań, jakie niebawem wyznaczy mu historia. Zmarł w roku 690. Potomni wystawili mu piękne świadectwa. Hołd złożył mu zwłaszcza Wielebny Beda, historyk Kościoła angielskiego.

oraz:

św. Eustochiusza, biskupa (+ 461); świętych męczenników Festusa, Prokula, diakona, Sozjusza, diakona, Dezyderiusza, lektora, Akacjusza i Eutychiusza (+ 305); św. Marii de Cervellon, zakonnicy (+ 1290); świętych męczenniczek Marty i Zuzanny (+ IV w.); świętych męczenników i biskupów Peleusa, Nilusa i Eliasza (+ 310); św. Pompozy z Kordoby, dziewicy i męczennicy (+ 853); św. Sekwana, opata (+ VI w.)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG