WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:
Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

9 września
Kościół katedralny w Gorzowie Wielkopolskim

Zobacz także:

Kościół katedralny w Gorzowie Wielkopolskim

Obecny kościół katedralny w Gorzowie Wielkopolskim jest kościołem mariackim, czyli poświęconym Najświętszej Maryi Pannie. Jest to najstarsza budowla w mieście. Została zbudowana w drugiej połowie XIII wieku jako miejski kościół parafialny. Pierwotnie zaplanowany jako romańska bazylika, kościół ostatecznie otrzymał formę gotyckiej pseudo-bazyliki. Przez kolejne lata był rozbudowywany i bogato wyposażany. Do czasów reformacji wewnątrz kościoła znajdowało się 17 ołtarzy.
W roku 1537 mieszkańcy przeszli na luteranizm i wnętrze kościoła stopniowo było przystosowywane do potrzeb wyznania ewangelickiego. Ze średniowiecznego wyposażenia zachowało się do naszych czasów tylko kilka figur. W ciągu kolejnych stuleci świątynia była wielokrotnie remontowana.
Po II wojnie światowej kościół został przywrócony katolikom i 12 września 1945 roku poświęcono go z przeznaczeniem na przyszłą katedrę. 9 września 1962 roku bp Wilhelm Pluta konsekrował go na katedrę diecezji gorzowskiej.

W dniu 1 lipca 2017 r. na wieży katedralnej wybuchł pożar. Dzięki wysiłkom strażaków i mieszkańców miasta udało się uratować katedrę i większość jej zabytkowego wyposażenia.

W okresie powojennym, wraz z ustaleniami dotyczącymi nowych granic Polski, nastąpiły zmiany w strukturze administracyjnej polskiego Kościoła. W lipcu 1945 r. Stolica Apostolska udzieliła ówczesnemu Prymasowi Polski, kard. Augustynowi Hlondowi, uprawnień do organizowania życia Kościoła w Polsce. Dekretem z 15 sierpnia 1945 r. ustanowił on m.in. Administrację Apostolską w Gorzowie Wielkopolskim. Na jej czele stanął ks. dr Edmund Nowicki. Nowa administracja objęła obszar prawie 1/7 Polski. 28 czerwca 1972 roku papież Paweł VI bullą Episcoporum Poloniae zreorganizował struktury kościelne, tworząc diecezję gorzowską z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim i przypisując ją do metropolii wrocławskiej. Pierwszym ordynariuszem nowej diecezji został bp Wilhelm Pluta.

bp Tadeusz Lityński, ordynariusz zielonogórsko-gorzowski
Kolejne ważne zmiany w strukturze Kościoła w Polsce przyniosła bulla Totus Tuus Poloniae Populus św. Jana Pawła II z 25 marca 1992 r. Diecezja gorzowska otrzymała wówczas nazwę zielonogórsko-gorzowskiej, a jej stolicę przeniesiono do Zielonej Góry.
Obecnie ordynariuszem zielonogórsko-gorzowskim jest bp Tadeusz Lityński, pomagają mu biskup Adrian Put i seniorzy: Stefan Regmunt i Paweł Socha CM. Na terenie diecezji o powierzchni blisko 15 tys. km kwadratowych, zamieszkanej przez 1 mln osób, w 270 parafiach pracuje 540 księży diecezjalnych i ponad 100 zakonnych. Patronami diecezji są Najświętsza Maryja Panna z Rokitna oraz święci męczennicy międzyrzeccy.

W 1997 r. diecezję nawiedził św. Jan Paweł II. Mówił wtedy m.in.:

Jakże nie wspomnieć świadectwa wierności tradycji i Kościołowi, jakie dawaliście w czasach bardzo trudnych! Wielu z was nosi w swym sercu bolesne doświadczenia drugiej wojny światowej. Po II wojnie światowej, na tych ziemiach, zaczynaliście niejako nowe życie, przychodząc z różnych stron Polski, a nawet spoza jej granic. Odcięci od korzeni pochodzenia, zachowaliście jednak korzenie wiary. W trudnym okresie przemian byliście blisko Kościoła, który starał się odpowiadać na potrzeby duchowe i materialne, jak matka troszcząc się o swoje dzieci. (...) Pomagaliście wszyscy budować wspólny dom, nie tylko ten materialny, ale przede wszystkim duchowy, w ludzkich sercach. Byliście dla tych ludzi oparciem w chwilach trudnych, niosąc im światło wiary i wskazując na Chrystusa jako źródło nadziei jedyne. Nie mogę tu wszystkich tutaj wymienić, ale pragnę z wdzięcznością wspomnieć śp. księdza biskupa Wilhelma Plutę. On budował niejako fundamenty Kościoła gorzowskiego w czasach bardzo trudnych dla naszego kraju. Długie lata zarządzał Kościołem gorzowskim najpierw jako administrator, a później jako jego biskup. On tu jest dzisiaj na pewno razem z nami. Biskupie Wilhelmie, dziękuję ci za to, co uczyniłeś dla Kościoła na tej ziemi. Za twój trud, odwagę i mądrość. Dziękuję ci za to, co uczyniłeś dla Kościoła w naszej Ojczyźnie.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Diecezja zielonogórsko-gorzowska
Serwis internetowy
Diecezja zielonogórsko-gorzowska
Zarys historii diecezji
Katedra gorzowska
Serwis internetowy
Katarzyna Jaskólska
Rozpoczął się synod trzech diecezji
Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu
Serwis internetowy
 
Jan Paweł II
Przemówienie podczas liturgii słowa
Gorzów Wielkopolski, 2 czerwca 1997 r.
Jan Paweł II
Przemówienie po zakończeniu liturgii słowa
Gorzów Wielkopolski, 2 czerwca 1997 r.
 
Jakub Czarnowski
Katedry w Polsce

Katedra jest kościołem biskupa. Stąd biskup naucza wiernych diecezji. Piękne są katedry w Polsce, bo kształtem miłości jest piękno. Budowano je z wiarą, modlitwą i miłością.
Adam Bujak
Polska szlakiem Jana Pawła II

Autorzy tego albumu zdecydowali się spojrzeć na Polskę niejako oczami Jana Pawła II. Trasę tej podróży wytyczył On sam - pokazujemy bowiem 60 miejscowości, które miały szczęście gościć Ojca Świętego w czasie Jego pontyfikatu. Ukazane są w albumie w takiej kolejności, w jakiej Ojciec Święty udawał się do nich w swoich pielgrzymkach apostolskich - poza Krakowem, który zamyka album.
Adam Bujak
Pielgrzymki polskie
Kronika podróży papieskich do Ojczyzny 1979-2002

To wzruszająca kronika wspólnej drogi wielkiego Duszpasterza i Jego rodaków przez 25 lat pontyfikatu. Są tu wszystkie miejsca, które Jan Paweł II odwiedzał, przypomniano każde nauczanie, które do nas kierował. Wielki artystyczny dokument czasu, jakiego dotychczas w tysiącletnich dziejach Polski nie było.
red. Janusz Poniewierski
Pielgrzymki do ojczyzny 1979-2002
Przemówienia i homilie

Zbiór wszystkich przemówień i homilii wygłaszanych przez Papieża podczas jego kolejnych pielgrzymek do Polski.

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Clonmacnois, w Irlandii - św. Kierana, opata. Jego dzieje pogrążone są w mgle, przypominającej tę, która tak często spowija jego ojczystą wyspę. Ale wiadomo, że był założycielem opactwa. Zmarł zapewne około roku 549. Wcześnie otoczono go czcią i dlatego imię przekazały nam stare martyrologia.

W Madrycie - bł. Marii de Cabeza, wdowy. Była małżonką św. Izydora Oracza. Żyła w XII stuleciu. Jej wczesny kult otoczono legendami. Zaaprobował tę cześć Innocenty XII (1697).

oraz:

św. Audomara, biskupa (+ ok. 670); świętych męczenników Doroteusza i Gorgoniusza (+ 303); św. Seweriana, żołnierza, męczennika (+ 320?); św. Stratona, męczennika (+ ok. 310)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG