WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:
Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

15 lipca
Święty Pompiliusz Maria Pirrotti, prezbiter

Zobacz także:

Święty Pompiliusz Maria Pirrotti
Dominik Pirrotti urodził się 29 września 1710 r. w Montecalvo Irpino, w pobliżu Avellino we Włoszech. Jego ojciec był adwokatem. Mając siedemnaście lat, Dominik uciekł z domu i wstąpił do pijarów. Przyjął wówczas imię Pompiliusza Marii od św. Mikołaja. W 1734 r. otrzymał święcenia kapłańskie.
Wkrótce potem zasłynął jako kaznodzieja. Głosił misje ludowe w środkowej i południowej Italii. Oddawał się równocześnie surowej ascezie. Potem przez osiem lat był mistrzem nowicjuszy w Neapolu. Na skutek oszczerstwa stanowisko to utracił i został dotkliwie ukarany. Swą gorliwą działalność kontynuował jednak w Anconie i Lugo. Na końcu mianowano go przełożonym domu w Campi Salentina. Tam też 15 lipca 1766 r. odszedł do wieczności. Pozostawił po sobie pamięć wielkiego czciciela Najświętszego Serca Jezusowego i Bożej Rodzicielki.
Został beatyfikowany przez Leona XIII w dniu 26 stycznia 1890 r. Pius XI kanonizował go 19 marca 1934 r.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

pijarzy.pl
Misjonarz Bożego Serca
 
Salvador López SP, Manuel R. Espejo SP
Święty Pompiliusz. Moc Boża

Biografia św. Pompiliusza Marii Pirrottiego, pijara, jest zaskakująca. Ale nie powinno nas to dziwić, ponieważ wśród świętych znajdują się różne postacie - spotkać można, biorąc pod uwagę ludzką kondycję, świętych silnych i słabych. Pompiliusz Maria należał do tych drugich. Jego zdrowie i psychika były bardzo delikatne. A jego działalność była gorączkowa. On sam daje niejednokrotnie temu świadectwo. Poprzez jego słabość objawiła się Boża moc, w nim uobecniła się męka i śmierć Jezusa. Pompiliusz Maria był prześladowany i wielokrotnie skazywany przez władze kościelne i świeckie. Dlatego ludzie prości tak bardzo go podziwiali i naśladowali.

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Neapolu - św. Atanazego, biskupa tego miasta. Zmarł w roku 872 niedaleko Monte Cassino, ale szczątki sprowadzono do Neapolu.

oraz:

św. Abudemiusza, męczennika (+ III/IV w.); bł. Anny Marii Javouhey, zakonnicy (+ 1851); świętych męczenników Antiocha z Sebasty i Cyriaka (+ III/IV w.); bł. Ignacego de Azevedo, męczennika (+ 1570)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG