WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:
Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

1 lipca
Najdroższej Krwi Jezusa Chrystusa

Zobacz także:

Do czasu reformy kalendarza liturgicznego po Soborze Watykańskim II w dniu 1 lipca obchodzona była uroczystość Najdroższej Krwi Chrystusa. Obecnie obchód ten został w Kościele powszechnym złączony z uroczystością Najświętszego Ciała Chrystusa (zwaną popularnie Bożym Ciałem), zachował się jedynie - na zasadzie pewnego przywileju - w zgromadzeniach Księży Misjonarzy i Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa.

Najdroższa Krew Chrystusa Do dziś istnieją kościoły pod wezwaniem Najdroższej Krwi Chrystusa. Jak Boże Ciało jest rozwinięciem treści Wielkiego Czwartku, tak uroczystość Najdroższej Krwi Jezusa była jakby przedłużeniem Wielkiego Piątku. Ustanowił ją dekretem Redempti sumus w roku 1849 papież Pius IX i wyznaczył to święto na pierwszą niedzielę lipca. Cały miesiąc był poświęcony tej tajemnicy. Papież św. Pius X przeniósł święto na dzień 1 lipca. Papież Pius XI podniósł je do rangi świąt pierwszej klasy (1933) na pamiątkę dziewiętnastu wieków, jakie upłynęły od przelania za nas Najświętszej Krwi.
Szczególnym nabożeństwem do Najdroższej Krwi Pana Jezusa wyróżniał się św. Kasper de Buffalo, założyciel osobnej rodziny zakonnej pod wezwaniem Najdroższej Krwi Pana Jezusa (+ 1837). Misjonarze Krwi Chrystusa mają swoje placówki także w Polsce. Od roku 1946 pracują w Polsce także siostry Adoratorki Krwi Chrystusa, założone przez św. Marię de Mattias. Gorącym nabożeństwem do Najdroższej Krwi wyróżniał się także papież św. Jan XXIII (+ 1963). On to zatwierdził litanię do Najdroższej Krwi Pana Jezusa, a w liście Inde a primis z 1960 r. zachęcał do tego kultu.
Nabożeństwo ku czci Krwi Pańskiej ma uzasadnienie w Piśmie świętym, gdzie wychwalana jest krew męczenników, a przede wszystkim krew Jezusa Chrystusa. Po raz pierwszy Pan Jezus przelał ją przy obrzezaniu. W niektórych kodeksach w tekście Ewangelii według świętego Łukasza można znaleźć informację, że podczas modlitwy w Ogrodzie Oliwnym pot Jezusa był jak krople krwi (zob. Łk 22, 44). Nader obficie płynęła ona przy biczowaniu i koronowaniu cierniem, a także przy ukrzyżowaniu. Kiedy żołnierz przebił Jego bok, "natychmiast wypłynęła krew i woda" (J 19, 24).
Serdeczne nabożeństwo do Krwi Pana Jezusa mieli święci średniowiecza. Połączone ono było z nabożeństwem do Ran Pana Jezusa, a zwłaszcza do Rany Jego boku. Wyróżniali się tym nabożeństwem: św. Bernard (+ 1153), św. Anzelm (+ 1109), bł. Gueryk d'Igny (+ 1160) i św. Bonawentura (+ 1270). Dominikanie w piątek po oktawie Bożego Ciała, chociaż nikt nie spodziewał się jeszcze, że na ten dzień zostanie kiedyś ustanowione święto Serca Pana Jezusa, odmawiali oficjum o Ranie boku.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

św. Kasper del Bufalo
Krew Przenajdroższa
Fragmenty listów

Św. Kasper del Bufalo dla misji głoszenia zbawczego orędzia Boskiej Krwi założył w dniu 15 sierpnia 1815 roku Zgromadzenie Misjonarzy Krwi Chrystusa. Zmarł, posługując cierpiącym i umierającym podczas epidemii cholery na ulicach Rzymu, dnia 28 grudnia 1837 roku.
 
św. Jan XXIII
List apostolski Inde a primis
o rozszerzaniu nabożeństwa ku czci Chrystusa
30 czerwca 1960 r.
św. Jan Paweł II
Kult Najświętszej Krwi Chrystusa
Benedykt XVI
Krew Chrystusa jest rękojmią miłości Boga
Anioł Pański, 5 lipca 2009 r.
Benedykt XVI
Krew Chrystusa jest źródłem życia Kościoła
Homilia w katedrze westminterskiej, 18 września 2010 r.
 
s. Gabriela Janikuła ASC
Najdroższa Krew
ks. Michał Kaszowski
Realna obecność Chrystusa w Eucharystii
ks. Aleksander Posacki SJ
Cuda eucharystyczne
ks. Ksawery Sokołowski
Cuda eucharystyczne
Nasza Arka - miesięcznik rodzin katolickich
Cuda Eucharystyczne

Tajemnica Eucharystii
Wieczernik - Matka wszystkich kościołów
Lanciano - cud potwierdzony przez naukę
Offida - sprofanowana Hostia
Bolsena i Orvieto - krwawiąca Hostia
Siena - brewiarz we krwi
Erding - pod opieką Paulinów
Santarem - krew w ampułce
Walldürn i Ludberg - wyznania na łożu śmierci
Brugia - krople krwi
Wielbiąc Najświętszy Sakrament
To jest Ciało Pana Jezusa - wierzysz w to?
Sanktuaria Eucharystyczne w Polsce
Poznań - cud trzech Hostii
Glotowo - Hostia znaleziona w polu
Jankowice Rybnickie - Hostia znaleziona w dziupli
Częstochowa - Sanktuarium Najdroższej Krwi Chrystusa
Bisztynek - cudowna Krew na ołtarzu
Ujście - wielkopolska Kalwaria
Posty Eucharystyczne
Marta Robin - pół wieku z Eucharystią
Teresa Neumann - nauka nie znalazła wyjaśnienia
ks. Adam Zawisza
Kult Przenajdroższej Krwi Chrystusa
Misjonarze Krwi Chrystusa
Siedem stopni duchowości Krwi Chrystusa
Misjonarze Krwi Chrystusa
Teksty dotyczące kultu Krwi Chrystusa
Jadwiga Zięba
Odkupieni Krwią Chrystusa
Parafia św. Zygmunta w Słomczynie
Relikwie Krwi Przenajświętszej w Brugii
Jacek Salij OP
Krew Chrystusa
Sanktuarium Krwi Chrystusa w Częstochowie
Strona internetowa
brewiarz.pl
Litania do Najdroższej Krwi Chrystusa Pana
Adoratorki Krwi Chrystusa
Modlitwy do Krwi Chrystusa
 
Jarosław Jabłoński CPPS
Krew Chrystusa - wyrazem miłości Boga

Książka, omawiająca wieloaspektowo i dogłębnie symbol Krwi Chrystusa Pana, nie przeraża żmudnymi wywodami naukowymi. Przeciwnie - Autor zadbał o komunikatywność oraz klarowność i prostotę języka, aby publikacja była przystępna nie tylko dla wykształconych teologów, ale dla każdego, kto weźmie ją do ręki. Można tu znaleźć źródło fachowej wiedzy, sporą dawkę teologii, ugruntowaną duchowością oraz wiele satysfakcji.
Renzo Allegri
Krew Boga
Największe cuda eucharystyczne

Nierzadko staramy się zrozumieć, jak to możliwe, że Ciało i Krew Jezusa, który zmartwychwstał i wstąpił do nieba, są obecne w konsekrowanej hostii. Hostii obecnej we wszystkich tabernakulach świata. Renzo Allegri, dziennikarz i pisarz, z kronikarską dokładnością opisuje cuda eucharystyczne, które wydarzyły się w ciągu wieków. Przestudiowana przez niego dokumentacja pozwala pokazać, kim byli ich bohaterowie i oddać kontekst historyczny cudów.
Janice Bennett
Święta chusta, święta Krew
Tajemnica Sudarionu z Oviedo

Sudarion z Oviedo to starożytna zakrwawiona chusta, czczona od stuleci w Kościele katolickim jako prawdziwa szata pogrzebowa Jezusa. Jedna z najważniejszych relikwii chrześcijaństwa - od ponad 1200 lat przechowywana w katedrze w hiszpańskim mieście Oviedo - wzbudziła ogromne zainteresowanie, gdy naukowcy korzystający z najnowszych metod badawczych odkryli wiele podobieństw między Sudarionem i słynnym Całunem Turyńskim. Autorka prowadzi fascynujące śledztwo, poszukując odpowiedzi na podstawowe pytania. Czym jest owa tajemnicza relikwia? Czy to jest chusta okrywająca głowę Jezusa, opisana w Ewangelii św. Jana? Dlaczego Jan tak szczegółowo opisuje położenie chusty w grobie? I dlaczego "ujrzał i uwierzył"? Nauka zaczyna odsłaniać tajemnice świętej relikwii, rzucając nowe światło na mękę i śmierć Jezusa z Nazaretu.
Pueri Claromontani
Adorujemy Twoją Krew

Płyta CD "Adorujemy Twoją Krew" w wykonaniu Jasnogórskiego Chóru Chłopięcego Pueri Claromontani pod dyrekcją Jarosława Jasiury. Okazją do jej wydania była piąta rocznica kanonizacji św. Marii De Mattias. Jest ona wyrazem hołdu składanego kobiecie, która moc do głoszenia orędzia miłości czerpała z Krwi Chrystusa. Jej życie było nieustanną służbą człowiekowi, wskazywaniem mu wartości, które nadają sens ludzkiej egzystencji. Maria De Mattias ma nadal wiele do powiedzenia ludziom naszych czasów, dlatego mieszkańcy Bolesławca wybrali ją na swoją patronkę.
Ernesto Ranly CPPS
Droga Krzyżowa Matki Bożej Przenajdroższej Krwi

W rozważaniach Drogi Krzyżowej przedstawiono udział Maryi jako Matki w bolesnej drodze na Kalwarię i jako Tej, która solidaryzuje się ze swoim Synem. Jest wiele sposobów, aby towarzyszyć Jezusowi na Drodze Krzyżowej; jedną z nich jest iść z Maryją - krok po kroku - aż do Zmartwychwstania. Od czasów św. Kaspra del Bufalo (1786-1837), założyciela Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa, Rodzina Krwi Chrystusa rozszerza nabożeństwo do Maryi, Matki naszego Zbawiciela, czczonej tytułem "Matki i Królowej Przenajdroższej Krwi". Jej obraz, który jako Misjonarze Krwi Chrystusa czcimy, pokazuje Maryję jako Matkę trzymającą w swoich ramionach Dzieciątko Jezus, który z kolei ofiaruje ludzkości Kielich wypełniony własną Krwią.
Juan Carlos Barajas CPPS
Żyć duchowością Krwi Chrystusa

Ta mała książeczka może posłużyć jako wstęp do zrozumienia całej teologii Krwi Chrystusa w sposób prosty i pedagogiczny. Dzięki niej każdy może odkrywać krok po kroku, w prosty sposób - za pomocą obrazów i symboli liturgii - niektóre główne tematy naszej wiary tak, by żyć naszym wspólnym powołaniem Dzieci Bożych.
Winfried Wermter
Kielich zbawienia wezmę
O Krwi Chrystusa w życiu chrześcijanina

Książka dla wszystkich, którzy pragną osobiście wejść w tajemnicę Odkupienia. Głęboka prawda o miłości Chrystusa aż do przelania Krwi powinny stać się rzeczywistością naszego życia... Pozycja pragnie również zapoznać czytelnika ze wspaniałą modlitwą, jaką jest różaniec do Krwi Chrystusa.

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Caerlon, w Anglii - męczenników Juliana i Aarona. Byli obywatelami starożytnego Urbs Legionum, a zginęli prawdopodobnie w roku 287.

W Clermont, w Owernii - św. Gawła, biskupa. Św. Grzegorz z Tours, który był jego bratankiem, opowiada o nim zarówno w swej Historii Franków, jak i w Żywotach Ojców. Gaweł zmarł w roku 551.

oraz:

św. Domicjana, opata (+ V w.); św. Eparchiusa, opata (+ 581); św. Marcina, biskupa (+ III w.); św. Symeona Salos (+ VI w.); św. Teodoryka, prezbitera (+ 633)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG