WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

28 czerwca
Święty Ireneusz, biskup i męczennik

Zobacz także:

Święty Ireneusz z Lyonu
Ireneusz urodził się w Smyrnie (dzisiejszy Izmir w Turcji) około 130 r. (chociaż podawane są też daty między 115 a 125 rokiem albo między rokiem 130 a 142). Był uczniem tamtejszego biskupa, św. Polikarpa - ucznia św. Jana Apostoła. W swoim dziele Przeciw herezjom Ireneusz pisze, że gdy był uczniem św. Polikarpa, ten był już starcem. Apostołował w Galii (teren dzisiejszej Francji). Stamtąd w 177 r. został wysłany przez chrześcijan do papieża Eleuteriusza z misją. Kiedy Ireneusz był w drodze do Rzymu, w mieście nastało krwawe prześladowanie, którego ofiarą padli św. Potyn, biskup Lyonu, i jego 47 towarzyszy. Kiedy Ireneusz powrócił do Lyonu (łac. Lugdunum), został powołany na biskupa tegoż miasta po św. Potynie. Jako wybitny teolog zwalczał w swoich pismach gnostyków, wykazując, że tylko Kościół przechował wiernie tradycję otrzymaną od Apostołów.
Nie wiemy nic o działalności duszpasterskiej Ireneusza. Pozostawił jednak dzieło, które stanowi prawdziwy jego pomnik i wydaje najwymowniejsze świadectwo o wiedzy teologicznej autora, jak też o żarliwości apostolskiej o czystość wiary. Ireneusz używał greki. W swoim dziele Przeciw herezjom (które zachowało się w jednej z łacińskich kopii) przedstawił wszystkie błędy, jakie nękały pierwotne chrześcijaństwo. Jest to więc niezmiernie ważny dokument. Zbija on błędy i daje wykład autentycznej wiary. Zawiera nie tylko indeks herezji, ale także sumę tradycji apostolskiej i pierwszych Ojców Kościoła. Drugie dzieło, Dowód prawdziwości nauki apostolskiej, zachowało się w przekładzie na język ormiański. Ireneuszowi zawdzięczamy pojęcie Tradycji i sukcesji apostolskiej, a także spis papieży od św. Piotra do Eleuteriusza. Euzebiusz z Cezarei (pisarz i historyk Kościoła żyjący na przełomie III i IV w.) nie podaje, jaką śmiercią pożegnał życie doczesne w 202 r. Ireneusz, ale wyraźnie o jego męczeńskiej śmierci w czasach prześladowań Septymiusza Sewera piszą św. Hieronim (w. V) i św. Grzegorz z Tours (w. VI). Pochowany został w Lyonie, w kościele św. Jana, który później otrzymał jego imię. Relikwie zostały zniszczone przez hugenotów w 1562 r.

Święty Ireneusz z Lyonu


Kościół w Lyonie oddaje cześć św. Ireneuszowi jako doktorowi Kościoła i swemu głównemu patronowi. Dopiero jednak papież Benedykt XV w roku 1922 doroczną pamiątkę św. Ireneusza rozszerzył na cały Kościół.

W ikonografii jest przedstawiany w stroju biskupa rytu rzymskiego z mitrą i pastorałem.




Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

św. Ireneusz z Lyonu
Bóg nie potrzebuje ludzkiej służby
św. Ireneusz z Lyonu
Chrystus stał się człowiekiem pośród innych ludzi
św. Ireneusz z Lyonu
Majestat Boga ożywia
 
św. Ireneusz z Lyonu
Wykład nauki apostolskiej

Św. Ireneusz z Lyonu, żyjący w drugiej połowie II wieku, jest uważany za najwybitniejszego teologa starożytności. Wykład jest jakby pierwszym znanym katechizmem dla dorosłych, ujmującym główne zasady wiary w oparciu o Pismo Św. Już w III i IV wieku tłumaczono go na język etiopski, łaciński, armeński.
 
Benedykt XVI
Św. Ireneusz z Lyonu
Audiencja generalna, 28 marca 2007 r.
Jarosław Charkiewicz
Męczennik Ireneusz, biskup Lyonu
Parafia św. Zygmunta w Słomczynie
św. Ireneusz z Lyonu
Polonia Christiana
Św. Ireneusz, biskup i męczennik
ks. Władysław Hozakowski
Święty Ireneusz z Lyon, biskup
ks. Antoni Tatara
Św. Ireneuszu z Lyonu!
Czy Ty byłeś największym teologiem II stulecia?
ks. Tomasz Jaklewicz
Młot na pop-gnostyków
wiara.pl
Św. Ireneusz z Lyonu
Vox Domini
Święty Ireneusz z Lyonu
Taize
Portret. Święty Ireneusz z Lyonu
Tadeusz Dzidek i wsp.
Mistrzowie teologii - Św. Ireneusz z Lyonu
Żywoty Świętych Pańskich (1937 r.)
Żywot świętego Ireneusza, biskupa i męczennika
grekokatolicy.pl
Święty Ireneusz z Lyonu
Pedagogika antropogenetyczna
oraz "uniwersalna ekonomia zbawcza"
Trójcy Świętej w historii
Anielski Portal
Aniołowie w naukach św. Ireneusza z Lyonu
Tomasz Dekert
Ireneusz z Lyonu o Kainie, Ablu
i "niewłaściwym podziale"
Włodzimierz Bednarski
Ireneusz i Trójjedyny Bóg
o. Egidio Picucci OFMCap
Azja Mniejsza - starożytna ziemia chrześcijańska
 
Benedykt XVI
Katechezy o Ojcach Kościoła

Cykl katechez wygłoszonych przez Benedykta XVI podczas audiencji generalnych (od marca 2007 r. do lutego 2008 r.). Zbiór prezentuje papieskie nauczanie dotyczące Ojców Kościoła.
Benedykt XVI
Mistrzowie duchowi
Ojcowie i pisarze pierwszego tysiąclecia

Kontynuacja katechez papieskich głoszonych podczas środowych audiencji generalnych. Obecny tom zawiera 20 portretów postaci niezwykle ważnych dla pierwszego tysiąclecia chrześcijaństwa. Są wśród nich nie tylko święci.
Benedykt XVI
Święci w roku liturgicznym

Portrety świadków wiary, jakie przedstawił Benedykt XVI, ukazują niezwykłe bogactwo duchowego skarbca Kościoła. Ojciec Święty przywołuje wzory chrześcijańskiego życia, by wprowadzić wiernych w tajemnicę Mistycznego Ciała Chrystusa. Święci w jego ujęciu stają się nam bliscy, a naśladowanie ich - realne.
ks. Edward Staniek
Aktualność katechezy Ojców Kościoła

Książka daje solidny wykład nauczania ojców Kościoła i odnosi go do problemów współczesnego świata. Jest zbiorem kazań wygłoszonych podczas rekolekcji dla katechetów świeckich.
ks. Marek Starowieyski
Ojcowie Kościoła o kapłaństwie i kapłanach

Często sądzi się, że dyskusja o modelu kapłana to wymysł naszych czasów. Absolutnie nie. Czytając teksty Ojców Kościoła zawarte w tym tomie zdaje nam się, że bierzemy udział we współczesnej dyskusji nt. księży i ich posługi, tyle że czasami wypowiedzianej nieco staroświeckim językiem. Mówią oni o świętości, ale i grzechach kapłanów, o aktywnej pracy duszpasterskiej i kontemplacji, o konieczności czytania Pisma św. i rozmyślań codziennych, o dobrym przygotowywaniu się do kazań.

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Kordobie, w Hiszpanii - św. Argymira, męczennika. Zginął w roku 856. Wspomina go w swoim Memoriale Sanctorum św. Eulogiusz.

oraz:

świętych męczenników: Plutarcha, Serena, Heraklidesa, Herona, Raisy, Potamieny i Marceli (+ 202)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG