WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:
Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

13 czerwca
Święty Antoni z Padwy,
prezbiter i doktor Kościoła

Święty Antoni z Padwy
Ferdynand Bulonne urodził się w Lizbonie w 1195 r. Pomiędzy 15. a 20. rokiem życia wstąpił do Kanoników Regularnych św. Augustyna, którzy mieli swój klasztor na przedmieściu Lizbony. Spędził tam dwa lata, po czym przeniósł się do klasztoru w Coimbrze, które to miasto, obok Lizbony, było drugim, najważniejszym ośrodkiem życia religijnego i kulturalnego kraju. Tam zdobył gruntowne wykształcenie teologiczne i w roku 1219 otrzymał święcenia kapłańskie.
W rok potem Ferdynand był świadkiem pogrzebu pięciu franciszkanów zamordowanych przez mahometan w Maroko. Przy tej okazji po raz pierwszy usłyszał o duchowych synach św. Franciszka z Asyżu i natychmiast wstąpił do nich w Olivanez, gdzie osiedlili się przy kościółku św. Antoniego Pustelnika. Z tej okazji Ferdynand zmienił swoje imię na Antoni. Zapalony duchem męczeńskiej ofiary, postanowił udać się do Afryki, by tam oddać swoje życie dla Chrystusa. Jednak plany Boże były inne. Antoni zachorował śmiertelnie i musiał wracać do ojczyzny. Jednakże na Morzu Śródziemnym zastała go burza i zapędziła jego statek na Sycylię. W roku 1221 odbywała się w Asyżu kapituła generalna nowego zakonu. Antoni udał się tam i spotkał się ze św. Franciszkiem (+ 1226). Po skończonej kapitule oddał się pod władzę brata Gracjana, prowincjała Emilii i Romanii, który mu wyznaczył erem w Montepaolo w pobliżu Forli. Czas tam spędzony Antoni wykorzystał na pogłębienie życia wewnętrznego i dla swoich studiów. Ze szczególnym zamiłowaniem zagłębiał się w Pismo święte. Równocześnie udzielał pomocy duszpasterskiej i kaznodziejskiej. Sława jego kazań dotarła niebawem do brata Eliasza, następcy św. Franciszka. Ten ustanowił go generalnym kaznodzieją zakonu.
Odtąd Antoni przemierzał miasta i wioski, nawołując do poprawy życia i pokuty. Dar wymowy, jego niezwykle obrazowy i plastyczny język, ascetyczna postawa, żar i towarzyszące mu cuda gromadziły przy nim tak wielkie tłumy, że musiał głosić kazania na placach, gdyż żaden kościół nie mógł pomieścić słuchaczy. W latach 1225-1227 udał się z kazaniami do południowej Francji, gdzie z całą mocą zwalczał szerzącą się tam herezję katarów (albigensów). Kiedy powrócił do Italii, na kapitule generalnej został wybrany ministrem (prowincjałem) Emilii i Mediolanu. W tym czasie napisał Kazania niedzielne. W roku 1228 udał się do Rzymu, by załatwić pilne sprawy swojej prowincji. Z tej okazji papież Grzegorz IX zaprosił go z okolicznościowym kazaniem. Wywarło ono na papieżu tak silne wrażenie, że nazwał Antoniego "Arką Testamentu". Papież polecił mu wówczas, by wygłaszał kazania do tłumów pielgrzymów, którzy przybywali do Rzymu. Na prośbę kardynała Ostii Antoni napisał Kazania na święta. Wygłosił tam także kazania wielkopostne.
Po powrocie do swojej prowincji udał się do Werony, gdzie władcą był znany z okrucieństw i tyranii książę Ezelin III. Był on zwolennikiem cesarza i w sposób szczególnie okrutny mścił się na zwolennikach papieża. Do niego wtedy należała także Padwa. Antoni wiedział, że naraża własne życie, miał jednak odwagę powiedzieć władcy prawdę. Ku zdumieniu wszystkich tyran nie śmiał go tknąć i wypuścił cało.
Święty Antoni z Padwy Antoni obdarzony był wieloma charyzmatami - miał dar bilokacji, czytania w ludzkich sumieniach, proroctwa. Wykładał filozofię na uniwersytecie w Bolonii. W roku 1230 na kapitule generalnej zrzekł się urzędu prowincjała (ministra) i udał się do Padwy. Był zupełnie wycieńczony, zachorował na wodną puchlinę. Opadając z sił, zatrzymał się w klasztorku w Arcella, gdzie przy śpiewie O gloriosa Virginum wieczorem w piątek, 13 czerwca 1231 roku, oddał Bogu ducha mając zaledwie 36 lat.
Jego pogrzeb był wielką manifestacją. Pochowano go w Padwie w kościółku Matki Bożej. W niecały rok później, 30 maja 1232 roku, papież Grzegorz IX zaliczył go w poczet świętych. O tak rychłej kanonizacji zadecydowały rozliczne cuda i łaski, jakich wierni doznawali na grobie św. Antoniego. Komisja papieska stwierdziła w tak krótkim czasie 5 uzdrowień z paraliżu, 7 wypadków przywrócenia niewidomym wzroku, 3 głuchym słuchu, 2 niemym mowy, uzdrowienie 2 epileptyków i 2 wypadki wskrzeszenia umarłych. Kult św. Antoniego rozszedł się po całym świecie bardzo szybko. Grzegorz IX bullą Cum iudicat w 1233 roku wyznaczył dzień jego dorocznej pamiątki na 13 czerwca. Sykstus V w 1586 r. włączył jego święto do kalendarza powszechnego Kościoła. Na życzenie króla Hiszpanii Filipa V Innocenty XIII w roku 1722 ustanowił 13 czerwca świętem dla całej Hiszpanii i podległej jej wówczas Ameryki Południowej. W Padwie zainicjowano praktykę czczenia w każdy piątek śmierci św. Antoniego i we wtorek jego pogrzebu. W 1946 r. Pius XII ogłosił go doktorem Kościoła.
Św. Antoni Padewski jest patronem zakonów: franciszkanów, antoninek oraz wielu bractw; Padwy, Lizbony, Padeborn, Splitu; dzieci, górników, małżeństw, narzeczonych, położnic, ubogich, podróżnych, ludzi i rzeczy zaginionych. Na miejscu grobu św. Antoniego - Il Santo - wznosi się potężna bazylika, jedno z najbardziej popularnych sanktuariów w Europie. Przeprowadzone w 1981 r. badania szczątków Świętego ustaliły, że miał 190 cm wzrostu, pociągłą twarz i ciemnobrązowe włosy. Na kolanach wykryto cienkie pęknięcia, spowodowane zapewne długim klęczeniem.

W ikonografii św. Antoni przedstawiany jest w habicie franciszkańskim; nieraz głosi kazanie, czasami trzyma Dziecię Jezus, które mu się według legendy ukazało (podobnie jedynie legendą jest jego kazanie do ryb czy zniewolenie muła, żeby oddał cześć Najświętszemu Sakramentowi, by w ten sposób zawstydzić heretyka). Jego atrybutami są: księga, lilia, serce, ogień - symbol gorliwości, bochen chleba, osioł, ryba.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

św. Antoni Padewski
Drogi do świętości
św. Antoni Padewski
Kazania na Narodzenie i na Zwiastowanie NMP
św. Antoni Padewski
Kazania na Oczyszczenie i na Wniebowzięcie NMP
św. Antoni Padewski
Kazanie na Boże Narodzenie
św. Antoni Padewski
Zachęty do modlitw błagalnych
św. Antoni Padewski
Modlitwy
 
Jan Paweł II
Przesłanie z okazji 800-lecia narodzin
św. Antoniego Padewskiego
Watykan, 13 czerwca 1994 r.
Jan Paweł II
O św. Antonim
Benedykt XVI
Św. Antoni z Padwy
Katecheza podczas audiencji ogólnej, 10 lutego 2010 r.
Franciszkowe Greccio
Życie św. Antoniego z Padwy
ks. Stanisław Hołodok
Święty Antoni z Padwy
"Nasza Arka" 6/2003
Św. Antoni z Padwy - Apostoł dobroci

Kronika życia św. Antoniego
Ferdynand z Lizbony
Pragnienie męczeństwa
Nieoczekiwane odkrycie w Forli
Kaznodzieja i cudotwórca
Przybrany syn Padwy
Bazylika Il Santo
Białe Orły u św. Antoniego
Patron ludzkich spraw
Święty bliski polskim sercom
Jeśli szukasz cudów, idź do Antoniego...
Litania do św. Antoniego
franciszkanie.pl
Św. Antoni Padewski
Klasztor oo. Bernardynów w Warszawie
Św. Antoni Padewski
Parafia Gosprzydowa
Św. Antoni z Padwy
ks. Tadeusz Knut
Biografia św. Antoniego Padewskiego
deon.pl
Antoni Padewski, doktor Kościoła
Louis Coüette
Św. Antoni z Padwy
Marcin Jakimowicz
Najpopularniejszy
ks. Tomasz Jaklewicz
Patron zagubionych
ks. Antoni Tatara
Św. Antoni Padewski!
Skąd się bierze ta Twoja wielka popularność?
KAI
Kto zna św. Antoniego?
Małgorzata Głowacka
Święty całego świata
gloria.tv
Historia św. Antoniego (format video)
KAI
Pielgrzymka ku czci św. Antoniego
na granicy polsko-ukraińskiej
ks. Władysław Hozakowski
Święty Antoni z Padwy
Parafia w Rudzie Śląskiej
Żywot świętego Antoniego z Padwy,
kapłana i doktora Kościoła
Leszek Śliwa
Przyjaciel Dzieciątka
Sanktuarium św. Antoniego w Warszawie
Obraz św. Antoniego
Franciszkowe Greccio
Św. Antoni w poezji
Franciszkowe Greccio
Św. Antoni w prozie
Pieśni o św. Antonim
Modlitwy do św. Antoniego
Nowenna do św. Antoniego
 
praca zbiorowa
Święty Antoni
Wielki kaznodzieja i patron ubogich

Antoni to popularny święty pomagający odzyskać rzeczy zagubione i skradzione. Tymczasem niewielu dziś już wie, że za życia głosił on tak płomienne kazania, iż słuchano go na placach wiosek, miast i miasteczek, gdyż kościoły nie mogły pomieścić tylu ludzi.
Agnieszka Ścibik
Niech się znajdzie zguba moja

Antoni za swego ziemskiego życia zasłynął jako wybitny kaznodzieja i teolog zajmujący się kwestiami moralnymi, dlatego teraz również w tych intencjach można go prosić o wstawiennictwo. Modlą się do niego także wszyscy, którzy pragną odnaleźć zaginionych bliskich. Miał świetną pamięć. Znał doskonale Biblię i potrafił cytować obszerne jej fragmenty. Współcześni mu ludzie twierdzili, że gdyby wszelkie kodeksy Pisma Świętego uległy zniszczeniu, Antoni byłby w stanie odtworzyć je przez podyktowanie ich treści któremuś z sekretarzy.
Marek Balon
Koronka św. Antoniego

Koronka św. Antoniego to szczególny rodzaj modlitwy o wyproszenie łask za wstawiennictwem Świętego. Do książeczki, w której znajdziemy opis życia Świętego, cudów i łask, historię kultu, modlitwy oraz instrukcję odmawiania koronki, dołączono specjalnie przygotowaną koronkę z medalikiem św. Antoniego.
Ewa Skarżyńska
Jak elokwentny Fernando został świętym cudotwórcą
Św. Antoni z Padwy

Święty Antoni z Padwy jest znany na świecie jako potężny cudotwórca i płomienny głosiciel Ewangelii. Dlatego nosi tytuł Doctor evangelicus. Mówiono o nim, że jest lampą, która świeci. Zanim to się jednak stało i został nazwany Antonim z Padwy, był małym portugalskim chłopcem, nazywał się Ferdynand Bulonne, a rodzice mówili do niego: Fernando.

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Djebeil, w Libanie - św. Akwiliny, męczennicy. Znana jest także pod pierwotnym imieniem Akwiliny z Byblos.

oraz:

św. Fandilasa, prezbitera i męczennika (+ ok. 852); św. Peregryna, biskupa i męczennika (+ ok. 600); św. Tryfiliusza, biskupa Cypru (+ ok. 370)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG