WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:
Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

27 maja
Święty Fryderyk, biskup

Zobacz także:

Fryderyk całe swoje życie związał z miastem belgijskim Liege: tu się urodził pod koniec XI w., tu odbył swoje studia świeckie i duchowne, tu został kanonikiem, archidiakonem i proboszczem parafii katedralnej, wreszcie biskupem.
Dał przykład swojej pobożności w czasie uciążliwej i bardzo w owych czasach niebezpiecznej podróży do Ziemi Świętej. Okazał także niezwykłe męstwo i stanowczość w czasie przeprowadzania w swojej diecezji reform, nakazanych przez papieża św. Grzegorza VII. Kiedy był jeszcze proboszczem w katedrze, po śmierci prawowitego biskupa nie wpuścił do świątyni niejakiego Aleksandra z Luliers, naznaczonego na jego następcę przez cesarza wskutek symonii. Zwolennicy reformy, pełni podziwu dla odwagi Fryderyka, wybrali go biskupem w Liege 23 kwietnia 1119 roku. Kiedy po konsekracji w Reims Fryderyk udawał się do swojej stolicy w Liege, przeciwnicy zgotowali na niego zasadzkę, z której cudem wyszedł cało.
Rządy nad diecezją sprawował zaledwie przez 2 lata. Zmarł niebawem, 27 maja 1121 roku. Autor jego żywotu, jeden z jego kanoników, zaznacza, że w tak krótkim czasie Święty wyróżnił się nie tylko mądrością i roztropnością, gorliwością i troską duszpasterską, ale również wielką dobrocią serca, pokorą i łagodnością.


Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Durostorum - św. Juliana, męczennika. Zachowały się akta sprawy, jaką o wyznawanie wiary toczył z nim sędzia Maksym. Julian, który był weteranem armii Galeriusza, nie ugiął się mimo obietnic i gróźb w wyznawaniu wiary. Ścięto go mieczem w roku 297 w dalekiej prowincji Moesia Inferior, tam gdzie obecnie znajduje się miasto Silistria (Silistra).

W Londynie - bł. Małgorzaty Pole, męczennicy. Hrabina Salisbury była córką Jerzego Plantageneta, spowinowaconą ponadto przez męża z Tudorami. Owdowiała, przeżywała kolejne ciosy: śmierć najstarszego syna, Henryka Montague, skazanego na skutek fałszywego oskarżenia; długie przebywanie w więzieniu, które miało być zemstą za to, że jej drugi syn, kardynał Reginald Pole, wydał dziełko o jedności Kościoła. Ścięto ją w końcu bez wyroku sądowego w roku 1541. Beatyfikował ją w roku 1886 Leon XIII.

oraz:

św. Eutropiusza, biskupa Orange (+ V w.)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG