WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:
Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

16 maja
Kościół katedralny w Gliwicach

Zobacz także:

Diecezja gliwicka została powołana do istnienia na mocy bulli św. Jana Pawła II Totus Tuus Poloniae Populus z 25 marca 1992 roku. Jej terytorium wydzielono z dwóch starszych diecezji: katowickiej i opolskiej. Diecezje gliwicka, opolska i katowicka utworzyły nową metropolię - górnośląską. Gliwice stały się siedzibą nowej diecezji, a konsekrowany 16 maja 1900 roku kościół pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła został podniesiony do godności katedry.

bp Sławomir Oder, ordynariusz gliwicki Głównymi patronami diecezji są święci Apostołowie: Piotr i Paweł, Najświętsza Maryja Panna Piekarska, Matka Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, oraz św. Anna, matka Najświętszej Maryi Panny. Ordynariuszem tej diecezji jest obecnie bp Sławomir Oder, w pracy wspomaga go bp Andrzej Iwanecki oraz poprzedni ordynariusz, biskup senior Jan Kopiec. Terytorium diecezji obejmuje obszar 2250 km kwadratowych. Terytorialnie diecezja gliwicka należy więc do najmniejszych w Polsce. Pod względem wielkości powierzchni znajduje się na przedostatnim miejscu - po diecezji sosnowieckiej. Zamieszkuje ją ok. 660 tys. osób. W 156 parafiach pracuje ok. 370 księży diecezjalnych i ok. 150 księży zakonnych.

Kościół katedralny w Gliwicach

Kościół katedralny został zbudowany w latach 1886-1900 i należy do najwybitniejszych przykładów świątyń w stylu neogotyckim na terenie Śląska. Bryła kościoła składa się z trójnawowego bazylikowego korpusu i bogatego w formy architektoniczne prezbiterium. Nad głównym portalem umieszczona jest barwna mozaika przedstawiająca patronów kościoła, świętych Apostołów Piotra i Pawła. W kościele znajdują się najlepsze na Górnym Śląsku organy - stąd też odbywają się tu liczne recitale organowe i koncerty.
Diecezja gliwicka przeżyła w 1999 r. niezwykłą wizytę św. Jana Pawła II. Papież miał przybyć 15 czerwca na gliwickie lotnisko, gdzie oczekiwało na niego ponad 400 tys. wiernych. Niestety, nagła choroba uniemożliwiła Ojcu Świętemu osobisty udział w spotkaniu. Jako legat papieski przybył metropolita Detroit w USA, kard. Adam Maida. W kazaniu, które odczytał nuncjusz apostolski w Polsce, abp Józef Kowalczyk, papież napisał:

Cały lud Śląska jest bliski memu sercu. Jako metropolita krakowski pielgrzymowałem każdego roku do Matki Bożej Piekarskiej i tam spotykaliśmy się na wspólnej modlitwie. Bardzo sobie ceniłem każde zaproszenie. Było to dla mnie zawsze głębokie przeżycie. Ale w diecezji gliwickiej jestem po raz pierwszy, bo jest to młoda diecezja, która powstała kilka lat temu. Dlatego przyjmijcie moje serdeczne pozdrowienie. (...) Z wielką radością nawiedzam tę ziemię ludzi ciężkiej pracy, ziemię polskiego górnika, ziemię hut, kopalń i pieców fabrycznych, ale też ziemię posiadającą bogatą tradycję religijną. Myśli moje i serce otwierają się dzisiaj ku wam tu obecnym, ku wszystkim ludziom Górnego Śląska i całej ziemi śląskiej. Pozdrawiam was wszystkich w imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego.

Gliwice doczekały się jednak papieskich odwiedzin. Św. Jan Paweł II przybył tam 2 dni później, 17 czerwca, na krótko. Słowa, które tam spontanicznie wypowiedział, rozsławiły diecezję nie tylko w Polsce: "Widać, że Ślązak cierpliwy i twardy. Bo ja bym z takim Papieżem nie wytrzymał. Ma przyjechać, nie przyjeżdżo, potem znowu ni ma przyjechać - przyjeżdżo".


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Kuria diecezjalna w Gliwicach
Serwis internetowy
Parafia katedralna w Gliwicach
Serwis internetowy
Parafia katedralna w Gliwicach
Podstawowe informacje o historii kościoła
ekai.pl
Diecezja gliwicka
Jan Paweł II
Przemówienie wygłoszone
podczas spotkania z wiernymi
Gliwice, 17 czerwca 1999 r.
Jan Paweł II
Przemówienie papieskie
odczytane przez nuncjusza apostolskiego
Gliwice, 15 czerwca 1999 r.
Jan Paweł II
Pozdrowienie na zakończenie spotkania z wiernymi
(odczytane przez abp. Józefa Kowalczyka)
Gliwice, 15 czerwca 1999 r.
 
Jakub Czarnowski
Katedry w Polsce

Katedra jest kościołem biskupa. Stąd biskup naucza wiernych diecezji. Piękne są katedry w Polsce, bo kształtem miłości jest piękno. Budowano je z wiarą, modlitwą i miłością.
Adam Bujak
Polska szlakiem Jana Pawła II

Autorzy tego albumu zdecydowali się spojrzeć na Polskę niejako oczami Jana Pawła II. Trasę tej podróży wytyczył On sam - pokazujemy bowiem 60 miejscowości, które miały szczęście gościć Ojca Świętego w czasie Jego pontyfikatu. Ukazane są w albumie w takiej kolejności, w jakiej Ojciec Święty udawał się do nich w swoich pielgrzymkach apostolskich - poza Krakowem, który zamyka album.
Adam Bujak
Pielgrzymki polskie
Kronika podróży papieskich do Ojczyzny 1979-2002

To wzruszająca kronika wspólnej drogi wielkiego Duszpasterza i Jego rodaków przez 25 lat pontyfikatu. Są tu wszystkie miejsca, które Jan Paweł II odwiedzał, przypomniano każde nauczanie, które do nas kierował. Wielki artystyczny dokument czasu, jakiego dotychczas w tysiącletnich dziejach Polski nie było.

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
św. Brendana, opata (+ ok. 580); św. Domnola, biskupa w Le Mans (+ 581); św. Fidola (+ VI w.); św. Honorata, biskupa w Amiens (+ 600); św. Peregryna, biskupa Auxerre (+ 304); św. Posydiusza, biskupa Kalamy w Numidii (+ 437); św. Ubalda, biskupa Gubbio (+ 1160)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG