WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:
Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

11 marca
Święty Konstantyn, prezbiter i męczennik

Zobacz także:

Święty Konstantyn


Konstantyn był królem Szkocji (inne źródla podają, że Kornwalii). Urodzony około 520 r., wstąpił na tron w 537 r., prawdopodobnie po śmierci swojego ojca. Prowadził życie występne. Jednak opamiętał się i rozpoczął żarliwą pokutę. W roku 587 abdykował. Wstąpił do klasztoru irlandzkiego w Offaly. Po otrzymaniu święceń kapłańskich udał się do rodzinnego kraju, aby nieść Ewangelię. Poniósł śmierć męczeńską w 598 r.
Święty Konstantyn jest czczony w dniu 9 marca w Walii i Kornwalii, 11 marca w Szkocji i 18 marca w Irlandii.Ostatnia aktualizacja: 24.02.2019


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Kordobie, w Hiszpanii - św. Eulogiusza, męczennika. Oskarżono go o wzniecanie niepokojów, ale wkrótce uwolniono. Po jakimś czasie aresztowano powtórnie za to, że ukrywał młodą chrześcijankę, córkę muzułmańskich rodziców. Był już wtedy elektem na toledańską stolicę biskupią. Męczeństwa dostąpił w roku 859.

W Huang-Yen, w Indochinach - św. Dominika Cam, kapłana i męczennika. Gorliwie pracował wśród swych ziomków. Aresztowany i przewieziony do stolicy prowincji, został skazany na śmierć i ścięty w roku 1859. Beatyfikowano go w roku 1951.

oraz:

św. Benedykta, biskupa Mediolanu (+ 725); św. Eutymiusza, biskupa i męczennika (+ 829); bł. Jana Righi z Farbiano, prezbitera i zakonnika (+ 1539); św. Teresy Małgorzaty, męczennicy (+ 1770); świętych męczenników Trofima i Talusa (+ 308)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG