WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

25 stycznia
Nawrócenie św. Pawła, Apostoła

Nawrócenie św. Pawła

Szaweł urodził się w Tarsie w Cylicji (obecnie Turcja) około 5-10 roku po Chrystusie. Pochodził z żydowskiej rodziny silnie przywiązanej do tradycji. Byli niewolnikami, którzy zostali wyzwoleni. Szaweł odziedziczył po nich obywatelstwo rzymskie. Uczył się rzemiosła - tkania płótna namiotowego. Później przybył do Jerozolimy, aby studiować Torę. Był uczniem Gamaliela (Dz 22, 3). Gorliwość w strzeżeniu tradycji religijnej sprawiła, że mając około 25 lat stał się zdecydowanym przeciwnikiem i prześladowcą Kościoła. Uczestniczył jako świadek w kamienowaniu św. Szczepana. Około 35 roku z własnej woli udał się z listami polecającymi do Damaszku (Dz 9, 1n; Ga 1, 15-16), aby tam ścigać chrześcijan. Jak podają Dzieje Apostolskie, u bram miasta "olśniła go nagle światłość z nieba. A gdy upadł na ziemię, usłyszał głos: «Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?» - «Kto jesteś, Panie?» - powiedział. A On: «Jestem Jezus, którego ty prześladujesz. Wstań i wejdź do miasta, tam ci powiedzą, co masz czynić» (Dz 9, 3-6).
Po tym nagłym, niespodziewanym i cudownym nawróceniu przyjął chrzest i zmienił imię na Paweł.
Po trzech latach pobytu w Damaszku oraz krótkim pobycie w Jerozolimie odbył trzy misyjne podróże: pierwszą - w latach 44-49: Cypr-Galacja, razem z Barnabą i Markiem; drugą w latach 50-53: Filippi-Tesaloniki-Berea-Achaia-Korynt, razem z Tymoteuszem i Sylasem; trzecią w latach 53-58: Efez-Macedonia-Korynt-Jerozolima.
Św. Paweł, nazywany Apostołem Narodów, jest autorem 13 listów do gmin chrześcijańskich, włączonych do ksiąg Nowego Testamentu.
W Palestynie Paweł został aresztowany i był przesłuchiwany przez prokuratorów Feliksa i Festusa. Dwa lata przebywał w więzieniu w Cezarei. Gdy odwołał się do cesarza, został deportowany drogą morską do Rzymu. Dwa lata przebywał w więzieniu o dość łagodnym regulaminie. Uwolniony, udał się do Efezu, Hiszpanii (prawdopodobnie; jak podaje Klemens, "dotarł do kresu Zachodu", a tak określano tereny Półwyspu Iberyjskiego) i na Kretę. W Efezie albo w Troadzie aresztowano go po raz drugi (64 r.). W Rzymie oczekiwał na zakończenie procesu oraz wyrok.
Zginął śmiercią męczeńską przez ścięcie mieczem w tym samym roku co św. Piotr Apostoł (67 r.). W Rzymie w IV wieku szczątki Pawła Apostoła złożono w grobowcu, nad którym wybudowano bazylikę św. Pawła za Murami. Jest patronem licznych zakonów, Awinionu, Berlina, Biecza, Frankfurtu nad Menem, Poznania, Rygi, Rzymu, Saragossy oraz marynarzy, powroźników, tkaczy.

W ikonografii św. Paweł przedstawiany jest w długiej tunice i płaszczu. Jego atrybutami są: baranek, koń, kość słoniowa, miecz.


Zapraszamy także do zapoznania się z informacjami o św. Pawle Apostole umieszczonymi pod datą 29 czerwca.

Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Benedykt XVI
Tylko w spotkaniu z Chrystusem
rozum otwiera się na prawdę
Audiencja generalna, 3 września 2008 r.
Benedykt XVI
Nawrócenie jest drogą do jedności chrześcijan
Anioł Pański, 25 stycznia 2009 r.
Konferencja Episkopatu Polski
List pasterski na święto Nawrócenia św. Pawła
25 stycznia 2009 r.
ks. Stanisław Pisarek
Nawrócenie czy powołanie?
Stanisław Pawłowski
Św. Paweł - genialny teolog i duszpasterz
ks. Paweł Borto
Św. Paweł, muzyka i my...
ks. Rajmund Krakowski CM
Św. Paweł
ks. dr Michał Bednarz
Ślady św. Pawła w Damaszku
ks. Tomasz Jaklewicz
Piękna katastrofa, czyli nawrócenie św. Pawła
Leszek Śliwa
Dlaczego Mnie prześladujesz?
Leszek Śliwa
Nawrócenie św. Pawła w drodze do Damaszku
niedziela.pl
Nawrócenie św. Pawła
Jan Uryga
Nawrócenie w drodze do Damaszku
ks. Waldemar Turek
Z Szawłem w drodze do Damaszku
ks. Mariusz Rosik
Szaweł z Tarsu spotyka Chrystusa
Refleksja na kanwie Dz 9, 1-9
Jacek Poznański SJ
Nawrócenie czy uzdrowienie?
ks. prof. Bogusław Nadolski
Święto Nawrócenia świętego Pawła
 
Franco Brovelli
Nawrócenie Apostoła

Książka odpowiada na pytania o fenomen działalności człowieka, który prawdopodobnie nigdy Jezusa nie spotkał, ale Jego głoszenie Słowa Bożego poganom z tak wielkim zaangażowaniem jest prawdziwym fenomenem.

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2024


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Stavelot, w Ardenach - św. Poppona, opata. Zasłynął on z reform przeprowadzonych w wielu klasztorach. Zmarł w roku 1048.

oraz:

św. Ananiasza z Damaszku, męczennika (+ I w.); św. Bretaniona, biskupa (+ IV w.); św. Emanuela Domingo y Sol, prezbitera (+ 1909); świętych męczenników Juwentyna i Maksyma (+ ok. 362); świętych męczenników: Projekta, biskupa, i Amaryna, opata (+ 676)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG