WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Zajrzyj też na półkę:
1 2 3 4 5
Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

8 września
Narodzenie Najświętszej Maryi Panny

Zobacz także:

Narodziny Maryi
Pismo Święte nigdzie nie wspomina o narodzinach Maryi. Tradycja jednak przekazuje, że Jej rodzicami byli św. Anna i św. Joachim. Byli oni pobożnymi Żydami. Mimo sędziwego wieku nie mieli dziecka. W tamtych czasach uważane to było za karę za grzechy przodków. Dlatego Anna i Joachim gorliwie prosili Boga o dziecko. Bóg wysłuchał ich próśb i w nagrodę za pokładaną w Nim bezgraniczną ufność sprawił, że Anna urodziła córkę, Maryję.
Nie znamy miejsca urodzenia Maryi ani też daty Jej przyjścia na ziemię. Według wszelkich dostępnych nam informacji, Maryja przyszła na świat pomiędzy 20. a 16. rokiem przed narodzeniem Pana Jezusa.

Narodziny Maryi
Z pism apokryficznych mówiących o Maryi należałoby wymienić przede wszystkim: Protoewangelię Jakuba, Ewangelię Pseudo-Mateusza, Ewangelię Narodzenia Maryi, Ewangelię arabską o młodości Chrystusa, Historię Józefa Cieśli i Księgę o przejściu Maryi. Największy wpływ wywarła na tradycję Kościoła Protoewangelia Jakuba. Pochodzi ona bowiem z roku ok. 150, jest więc bardzo bliska Ewangelii według św. Jana. Stamtąd właśnie dowiadujemy się, że rodzicami Maryi byli św. Joachim i św. Anna, i że Maryja jako kilkuletnie dziecię została przez rodziców ofiarowana w świątyni, gdzie też zamieszkała. Śladem tego opisu jest obchodzone w Kościele w dniu 21 listopada wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny.


Pierwsze wzmianki o liturgicznym obchodzie narodzin Maryi pochodzą z VI w. Święto powstało prawdopodobnie w Syrii, gdy po Soborze Efeskim kult maryjny w Kościele przybrał zdecydowanie na sile. Wprowadzenie tego święta przypisuje się papieżowi św. Sergiuszowi I w 688 r. Na Wschodzie uroczystość ta musiała istnieć wcześniej, bo kazania-homilie wygłaszali o niej św. German (+ 732) i św. Jan Damasceński (+ 749). W Rzymie gromadzono się w dniu tego święta w kościele św. Adriana, który był przerobiony z dawnej sali senatu rzymskiego, po czym w uroczystej procesji udawali się wszyscy z zapalonymi świecami do bazyliki Matki Bożej Większej.
Datę 8 września Kościół przyjął ze Wschodu - w tym dniu obchód ten znajdował się w sakramentarzach gelazjańskim i gregoriańskim. Święto rozszerzało się w Kościele dość wolno - wynikało to m.in. z tego, że wszelkie informacje o okolicznościach narodzenia Bożej Rodzicielki pochodziły z apokryfów.

Narodziny Maryi W Polsce święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ma także nazwę Matki Bożej Siewnej. Był bowiem dawny zwyczaj, że dopiero po tym święcie i uprzątnięciu pól zaczynano orkę i siew. Lud chciał najpierw, aby rzucone w ziemię ziarno pobłogosławiła Boża Rodzicielka. Do ziarna siewnego mieszano ziarno wyłuskane z kłosów, które były wraz z kwiatami i ziołami poświęcane w uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej, by uprosić sobie dobry urodzaj. Na Podhalu święto 8 września nazywano Zitosiewną, gdyż tam sieje się wtedy żyto. W święto Matki Bożej Siewnej urządzano także dożynki.
We Włoszech i niektórych krajach łacińskich istnieje kult Maryi-Dziecięcia. We Włoszech istnieją nawet sanktuaria - a więc miejsca, gdzie są czczone jako cudowne figurki i obrazy Maryi-Niemowlęcia w kołysce. Do nich należą między innymi: Madonna Bambina w Forno Canavese, Madonna Bambina w katedrze mediolańskiej - najwspanialszej świątyni wzniesionej pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny; Madonna Bambina w kaplicy domu generalnego Sióstr Miłosierdzia. Matka Boża-Dzieciątko jest główną Patronką tego zgromadzenia. Czwarte sanktuarium Matki Bożej-Dzieciątka jest w Mercatello - znajduje się tam obraz namalowany przez św. Weronikę Giuliani (+ 1727).

Dzisiejsze święto przypomina nam, że Maryja była zwykłym człowiekiem. Choć zachowana od zepsucia grzechu, przez całe życie posiadała wolną wolę, nie była do niczego zdeterminowana. Tak jak każdy z nas miała swoich rodziców, rosła, bawiła się, pomagała w prowadzeniu domu, miała swoich znajomych i krewnych. Dopiero Jej zaufanie, posłuszeństwo i pełna zawierzenia odpowiedź na Boży głos sprawiły, że "będą Ją chwalić wszystkie pokolenia".


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

ks. Zenon Mońka
Rodzi się Jutrzenka Zbawienia
ekai.pl
Narodzenie Najświętszej Maryi Panny
Jan Gładysiak
Urodziny Matki Bożej
Urszula Janicka-Krzywda
Patronka jesiennego siewu
wiara.pl
Święto Narodzenia NMP
ks. Andrzej Luter
Matka Zbawiciela
Damian Kwiatkowski
Urodziny Maryi
ks. Zenon Mońka
Matki Bożej Siewnej
ks. Stanisław Hołodok
Matka Boża Siewna
ks. Wacław Depo
Maryja - świat odnowiony miłością
ks. Tomasz Jaklewicz
Matka pojednania
bł. bp Jerzy Matulewicz
Kazanie na uroczystość Narodzenia NMP
Zdzisław Stanula CSsR
Uroczystość Narodzenia NMP
Leszek Śliwa
Mała Madonna
 
ks. Zdzisław Tomczyk
Niezwykły kwiat. Opowieść o Maryi

Niezwykła powieść opisująca historię życie Maryi: Jej dzieciństwo i atmosferę rodzinnego domu, dorastanie do macierzyństwa oraz do wymagań i zadań, które przed Nią stanęły - by być Matką Boga.
Stanisław Stańczyk CSsR
Zanim przyszła Miriam

Ponieważ Stary Testament zmierzał ku Nowemu i na różne sposoby go zapowiadał, można przyjąć, że i Matka Boża była w jakiś sposób zapowiadana. Rozważania nowennowe o tematyce maryjnej oparte są na wybranych typach osobowych, wydarzeniowych i rzeczowych, które przedstawia nam Biblia Starego Testamentu.
Mario Masini
Święta maryjne

W tej książce zostały przedstawione lectio divina sześciu świąt maryjnych. Każda lectio poprzedzona jest notatką streszczającą historię liturgiczną danego święta oraz syntezującą jego znaczenie. Sześć wybranych świąt przedstawia całe życie Maryi.
Anthony M. Buono
Najpiękniejsze modlitwy maryjne

Modlitwa do Matki Bożej była zawsze częścią naszego chrześcijańskiego dziedzictwa. Od samego początku chrześcijanie czcili Maryję jako Matkę Bożą i modlili się do Niej tak w liturgii, jak i podczas nabożeństw prywatnych. Do niniejszego opracowania wybrano 12 najbardziej znanych modlitw maryjnych oraz 60 innych krótkich modlitw, które wpisały się w powszechną pobożność ludu Bożego.
Bł. Jan Paweł II
Modlitwy do Maryi

Modlitewnik zawiera wybór modlitw i rozważań maryjnych Jana Pawła II. Forma modlitw i rozważań dostosowana jest do potrzeb prywatnej pobożności wiernych, tekstom nadano zwyczajową formę nabożeństw uzupełniając je o antyfony, responsoria i modlitwy liturgiczne, zaczerpnięte z Mszału i Brewiarza Rzymskiego.
Praca zbiorowa
Sto modlitw do Maryi

Modlitwa maryjna - modlitwa do Matki - jest częścią tradycji Kościoła od pierwszych wieków jego istnienia. Ten wyjątkowy modlitewnik zawiera wybór modlitw starych i współczesnych, wywodzących się z tradycji łacińskiej i bizantyńskiej, formuły konsekracji maryjnej, litanie i teksty zaczerpnięte ze spuścizny wielu świętych i błogosławionych. Wśród autorów są m.in. św. Teresa z Avila, św. Maksymilian Kolbe, bł. Matka Teresa z Kalkuty, św. Ludwik Grignion de Montfort, św. Efrem Syryjczyk, Francesco Petrarka, św. Piotr Chryzolog, Marta Robin i bł. Jan Paweł II, Benedykt XVI.
bł. Anna Katharina Emmerich
Życie Maryi

Wśród opisów objawień niemieckiej mistyczki znajdują się pisma poświęcone życiu Maryi Panny. Na podstawie tych objawień odnaleziono w roku 1891 r. dom Maryi w górzystej części Efezu.
Gianfranco Ravasi
Oblicza Maryi w Biblii

To ostatnia część tryptyku Gianfranco Ravasiego (wcześniejsze tytuły to: "Piękno Biblii", "Twarze Biblii"). Maryjne ikony o niezliczonych obliczach pojawiały się często przez wieki, wszystkie jednak czerpały nie z obrazów malowanych, lecz pisanych słowem, które odnajdujemy na stronach biblijnych. To one właśnie są portretami najbliższymi oryginałowi. Z nich ciągle czerpała sztuka, a duchowość chrześcijańska szukała tu odniesień, aby oblicze Maryi "odbijało się stale w zwierciadle duszy".
Perfugium
Inviolata

Na tej płycie zespół chciał wyśpiewać historię Maryi i zaprosić do spaceru Jej krokami. Znalazły się tu utwory praktycznie nieobecne w rzeczywistości liturgicznej czy koncertowej, autorstwa m.in. jednego z mistrzów polskiego baroku - Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, pochodzącego z Półwyspu Iberyjskiego Juana Francesa de Iribarrena, jednego z ważniejszych kompozytorów epoki renesansu w Polsce Cypriana Bazylika z Sieradza, Cipriano de Rore oraz wielu innych.

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
świętych męczenników Ammona, Neoteriusza i Teofila (+ 311); świętych męczenników Euzebiusza, Nestaba i Zenona (+ ok. 362); św. Korbiniana, biskupa (+ 725); św. Nestora, męczennika (+ 362)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG