WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Zajrzyj też na półkę:
1 2 3 4 5
Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

25 lipca
Święty Jakub Starszy, Apostoł

Zobacz także:

Święty Jakub Większy
Wśród apostołów było dwóch Jakubów. Dla odróżnienia nazywani są Większym i Mniejszym albo też Starszym i Młodszym. Prawdopodobnie nie chodziło w tym wypadku o ich wiek, ale o kolejność przystępowania do grona Apostołów. Rozróżnienie to wprowadził już św. Marek (Mk 15, 40). Imię Jakub pochodzi z hebrajskiego "aqeb", oznaczającego "chronić" - a zatem znaczy "niech Jahwe chroni". Etymologia ludowa tłumaczy to imię jako "pięta". Według Księgi Rodzaju, kiedy Jakub, wnuk Abrahama, rodził się jako bliźniak Ezawa, miał go trzymać za piętę (Rdz 25, 26).
Św. Jakub Większy jest tym, który jest wymieniany w spisie Apostołów wcześniej - był powołany przez Jezusa, razem ze swym bratem Janem, jako jeden z Jego pierwszych uczniów (Mt 4, 21-22): święci Mateusz i Łukasz wymieniają go na trzecim miejscu, a święty Marek na drugim. Jakub i jego brat Jan byli synami Zebedeusza. Byli rybakami i mieszkali nad jeziorem Tyberiadzkim. Ewangelie nie wymieniają bliżej miejscowości. Być może pochodzili z Betsaidy, podobnie jak święci Piotr, Andrzej i Filip (J 1, 44), gdyż spotykamy ich razem przy połowach. Św. Łukasz zdaje się to wprost narzucać, kiedy pisze, że Jan i Jakub "byli wspólnikami Szymona - Piotra" (Łk 5, 10). Matką Jana i Jakuba była Salome, która należała do najwierniejszych towarzyszek wędrówek Chrystusa Pana (Mk 15, 40; Mt 27, 56).

Jakub został zapewne powołany do grona uczniów Chrystusa już nad rzeką Jordan. Tam bowiem spotykamy jego brata, Jana (J 1, 37). Po raz drugi jednak Pan Jezus wezwał go w czasie połowu ryb. Wspomina o tym św. Łukasz (Łk 5, 1-11), dodając nowy szczegół - że było to po pierwszym cudownym połowie ryb.
Jakub należał do uprzywilejowanych uczniów Pana Jezusa, którzy byli świadkami wskrzeszenia córki Jaira (Mk 5, 37; Łk 8, 51), przemienienia na górze Tabor (Mt 17, 1nn; Mk 9, 1; Łk 9, 28) oraz modlitwy w Ogrójcu (Mt 26, 37). Żywe usposobienie Jakuba i Jana sprawiło, że Jezus nazwał ich "synami gromu" (Mk 3, 17). Chcieli bowiem, aby piorun spadł na pewne miasto w Samarii, które nie chciało przyjąć Pana Jezusa z Jego uczniami (Łk 9, 55-56). Jakub był wśród uczniów, którzy pytali Pana Jezusa na osobności, kiedy będzie koniec świata (Mk 13, 3-4). Wreszcie był on świadkiem drugiego, także cudownego połowu ryb, kiedy Chrystus ustanowił Piotra głową i pasterzem swojej owczarni (J 21, 2). Ewangelie wspominają o Jakubie Starszym na 18 miejscach, co łącznie obejmuje 31 wierszy. W porównaniu do innych Apostołów - jest to bardzo dużo.

Święty Jakub Większy Dzieje Apostolskie wspominają o św. Jakubie dwa razy: kiedy wymieniają go na liście Apostołów (Dz 1, 13) oraz przy wzmiance o jego męczeńskiej śmierci. Z tej okazji św. Łukasz tak pisze: "W tym samym czasie Herod zaczął prześladować niektórych członków Kościoła. Ściął mieczem Jakuba, brata Jana..." (Dz 12, 1-2). Jakuba stracono w 44 r. bez procesu - zapewne po to, aby nie przypominać ludowi procesu Chrystusa i nie narazić się na jakieś nieprzewidziane reakcje. Było to więc posunięcie taktyczne. Dlatego także zapewne nie kamieniowano św. Jakuba, ale ścięto go w więzieniu. Euzebiusz z Cezarei, pierwszy historyk Kościoła (w. IV), pisze, że św. Jakub ucałował swojego kata, czym tak dalece go wzruszył, że sam kat także wyznał Chrystusa i za to sam natychmiast poniósł śmierć męczeńską. Jakub był pierwszym wśród Apostołów, a drugim po św. Szczepanie, męczennikiem Kościoła (zgodnie z przepowiednią Chrystusa - Mk 10, 39).
W średniowieczu powstała legenda, że św. Jakub udał się zaraz po Zesłaniu Ducha Świętego do Hiszpanii. Do dziś św. Jakub jest pierwszym patronem Hiszpanii i Portugalii.

Święty Jakub Większy Według tradycji, w VII wieku relikwie św. Jakuba miały zostać sprowadzone z Jerozolimy do Compostelli w Hiszpanii. Nazwa Compostella ma się wywodzić od łacińskich słów Campus stellae (Pole gwiazdy), bowiem relikwie Świętego, przywiezione najpierw do miasta Iria, zaginęły - dopiero w IX w. miał je odnaleźć biskup, prowadzony cudowną gwiazdą. Hiszpańska nazwa Santiago znaczy zaś po polsku "święty Jakub". Te dwie nazwy łączy się w jedno, stąd nazwa miasta brzmi dziś Santiago de Compostella. Do dziś znajduje się tam grób św. Jakuba. W wiekach średnich po Ziemi Świętej i Rzymie było to trzecie sanktuarium chrześcijaństwa. W katedrze genueńskiej oglądać można artystyczny relikwiarz ręki św. Jakuba, wystawiany na pokaz podczas rzadkich okazji.
Święty jest patronem Hiszpanii i Portugalii; ponadto m. in. zakonów rycerskich walczących z islamem, czapników, hospicjów, szpitali, kapeluszników, pielgrzymów, sierot.

W ikonografii św. Jakub przedstawiany jest jako starzec o silnej budowie ciała w długiej tunice i w płaszczu lub jako pielgrzym w miękkim kapeluszu z szerokim rondem. Jego atrybutami są: bukłak, kij pielgrzyma, księga, miecz, muszla, torba, turban turecki, zwój.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Benedykt XVI
Święty Jakub Apostoł
Audiencja generalna, 21 czerwca 2006 r.
wiara.pl
Syn gromu
wiara.pl
Atrybuty św. Jakuba Starszego
Jarosław Charkiewicz
Apostoł Jakub, syn Zebedeusza
Gość Niedzielny
St. Jacob pływający
Justyna Wołoszka
Jakub Starszy, apostoł z Compostelli
Żywoty Świętych Pańskich (1937 r.)
Żywot św. Jakuba Starszego, apostoła
ks. Władysław Hozakowski
Święty Jakób Większy, apostoł
 
Benedykt XVI
Blisko, najbliżej Chrystusa
Apostołowie i pierwsi uczniowie

Ci, którzy byli blisko, najbliżej Chrystusa mogą nam o Nim powiedzieć najwięcej. Każdy z nich miał osobiste doświadczenie Jezusa, słyszał Jego słowa, widział cuda, dzielił się swoim doświadczeniem z innymi, opowiadał o śmierci i zmartwychwstaniu Pana. Większość z nich swoją wiarę poświadczyła męczęńską śmiercią.
Benedykt XVI
Apostołowie i pierwsi uczniowie Jezusa

Książka zawiera cykl katechez wygłoszonych przez papieża Benedykta XVI podczas audiencji generalnych między 16 marca 2006 r. a 14 lutego 2007 r. Zbiór prezentuje papieskie nauczanie dotyczące Apostołów i pierwszych uczniów Jezusa.
Benedykt XVI
Apostołowie

W tym niezwykłym albumie Benedykt XVI krok po kroku kreśli jasnym, głębokim i tchnącym świeżością językiem drogi życia Apostołów, w tym ich przemiany duchowe. Słowa papieskie poświęcone najbliższym towarzyszom Chrystusa uzupełniono elementami artystycznymi, reprodukcjami obrazów, które powstały w pracowniach największych mistrzów; te dzieła to kamienie milowe w historii sztuki.
Gianfranco Ravasi
Twarze Biblii

Na stronach tej książki proponujemy galerię portretów biblijnych. Pojawią się w niej święci, patriarchowie, prorocy, mędrcy, Apostołowie i wiele skromniejszych postaci, naznaczonych ograniczeniami podobnymi do tych, jakie charakteryzują mężczyzn i kobiety wszystkich czasów i krajów. Ukazują się nam zgodnie z porządkiem niedziel, świąt i uroczystości roku liturgicznego, według potrójnego cyklu czytań biblijnych proponowanych w roku A, B i C.
praca zbiorowa
Nabożeństwo do Apostołów

Książka jest zbiorem modlitw i nabożeństw do świętych Apostołów ułożonych według dat ich świąt.
Giovanni Santambrogio
Święci. Najpiękniejsze wizerunki w sztuce

W kalendarzu nie ma dnia, w którym nie wspominamy świętych. To oni nadali smak i barwę chrześcijaństwu, pociągając swoim przykładem rzesze ludzi. Ten przepiękny album to prawdziwa galeria sztuki, w której znajdziemy wizerunki najznakomitszych świętych Kościoła, przedstawionych przez wielkich mistrzów malarstwa wszystkich czasów, między innymi: Caravaggia, Tycjana, Fra Angelica, Leonarda da Vinci, Antonella da Messina, Filippino Lippiego, Lorenza Lotto, Andrei Mantegni, Tiepola, Giotta. Wspaniałym płótnom, mozaikom czy freskom towarzyszą bardzo ciekawe prezentacje świadków wiary inspirowane Złotą legendą Jakuba de Voragine – trzynastowiecznym dziełem, które znacząco wpłynęło na ikonografię osób wyniesionych na ołtarze. Album został podzielony na trzy tematyczne rozdziały: pierwszy poświęcono Apostołom i Ewangelistom, drugi męczennikom, a trzeci ojcom i doktorom Kościoła oraz założycielom zakonów.
 
info.wiara.pl
Z muszlą na szlaku
Santiago de Compostela
Najważniejsze informacje o ośrodku kultu św. Jakuba
Włodzimierz Rędzioch
Compostela i Europa
Dorota Niedźwiecka
Po hiszpańskich drogach
Katarzyna Cinzio
Drogi św. Jakuba
Michał Gryczyński
Compostela św. Jakuba
Dorota Niedźwiecka
Po hiszpańskich śladach
Dorota Niedźwiecka
Mówcie ludziom o tym szlaku
Edyta Hartman
Zapraszamy do polskiej Compostelli
ks. Paweł Ostrowski
Jakubowy Rok na Pomorzu Zachodnim
Andrzej Kofluk
Z Wrocławia na koniec Europy
Małopolska Droga św. Jakuba
Strona internetowa
Ewa Oset
Jakubowe parafie
Leszek Śliwa
Uchylenie rąbka Tajemnicy
Leszek Śliwa
Pierwszy z Dwunastu
 
Waldemar Paweł Los SJ
Duchowa pielgrzymka do Santiago de Compostella

33 inspirujące refleksje dla tych, którzy wybierają się na Camino - by zapragnąć... Dla tych, którzy nigdy nie pójdą Drogą św. Jakuba - by zrozumieć... Dla tych, którzy doszli do Santiago - by nie zapomnieć...
Ryszard Bożek
Camino. Bądź wierny - idź

Książka powstała z potrzeby serca trzech mężczyzn, po pielgrzymce z Saint-Jean-Pied-de-Port do Santiago de Compostela. Ich refleksje wysnute na szlaku św. Jakuba pozwalają poznać narodziny idei, motywacje kierujące nimi podczas trudu wędrówki oraz wyciągnięte wnioski. Publikacja nie jest przewodnikiem i informatorem o szlaku. To raczej duchowy dziennik przeżyć i doświadczeń, jakie rodziły się w trudzie pątniczej drogi, w zderzeniu z klimatem i kulturą Hiszpanii, w krajobrazie spotkań z ludźmi i podczas zwiedzania różnych miejsc. Czytelnik znajdzie w niej jednak informacje dotyczące szlaków pielgrzymkowych w Europie, spotykanej po drodze sztuki i architektury, nawiązań historycznych oraz śladów polskości na camino i w jego pobliżu.
Jan Gać
El camino, czyli hiszpańskie wędrowanie

To książka, która powstała z potrzeby serca podczas peregrynacji autora Szlakiem Francuskim do Santiago de Compostela. Postępując śladem niepoliczonych rzesz, które od ponad tysiąca lat nieprzerwanie zmierzają od Pirenejów aż po najdalszy kraniec Hiszpanii, autor dostąpił zachwytu na widok wielkiej sztuki, jaką naznaczony jest ten szlak, ze spotkania w drodze pątników - ludzi wspaniałych, jakże często poszukujących sensu życia - wreszcie z powodu piękna krajobrazów. Niniejsza książka pragnie być zachętą dla tych Czytelników, którzy poszukują wartości wyższych - również w drodze.
Jolanta Grabowska-Markowska
Camino portugues. Portugalska droga św. Jakuba

Książka stanowi zapis jedenastodniowej pielgrzymki do grobu św. Jakuba Apostoła - przez Portugalię i Hiszpanię. Szlak Camino Portugues prowadzi od katedry Se w Porto aż do katedry św. Jakuba w Santiago de Compostela. Jedenaście etapów drogi rozciąga się na przestrzeni blisko 240 km - czyli optymalnej do przejścia w czasie dwutygodniowego urlopu. Ruch pielgrzymkowy ożywia się coraz bardziej, a motywy pielgrzymowania są różne: religijne, turystyczne, kulturowe, a nawet towarzyskie. Pozostaje żywić nadzieję, że każdy człowiek podążający drogą Jakubową odnajdzie sens swojego camino, swój cel w życiu, swoje "ja". Ta droga bowiem nigdy nie pozostaje bez oddźwięku.
Andrzej Kołaczkowski-Bochenek
Santiago de Compostella. Poradnik pielgrzyma

"Idź swobodnie, dokąd chcesz, my bowiem nie chcemy nawracać nikogo wbrew jego woli". Słowa przypisywane św. Jakubowi wracają niczym motto tego poradnika. Swoim doświadczeniem duchowym Autor podzielił się w trzykrotnie już wznawianej książce "Nie idź tam, człowieku!". Obecnie proponuje szereg rad praktycznych, informacji o noclegach, zakupach i sprawach przyziemnych. Wie, że opowieści o Camino fascynują i pociągają do wyjścia na ten szlak. Podpowiada, że może to zrobić każdy.
Józef Bremer SJ
Santiago de Compostela. Pielgrzymim krokiem

Przez całe stulecia hiszpańskie sanktuarium Santiago de Compostela stanowiło najważniejsze centrum pielgrzymkowe świata chrześcijańskiego (ważniejsze nawet od Jerozolimy). Później wraz z osłabieniem ducha w Europie wygasł zapał pielgrzymi. Ale oto znów stopy pątników wzbijają kurz na hiszpańskim szlaku, znów Camino de Santiago tętni życiem, znów jednoczy Europę. Autor osobiście przemierzył wielosetkilometrową drogę skrzętnie notując wszystkie obserwacje i przeżycia. Znajdziemy tu wszystko: od opisu drogi wzbogaconego zarysem historycznym mijanych miejsc, poprzez osobiste przeżycie trudów podróży i refleksję duchową, po żywe portrety ludzi tworzących Camino (zarówno zmarłych przed wiekami, jak i towarzyszących w drodze autorowi) i urocze scenki rodzajowe. Dziś Santiago de Compostela przychodzi do nas!

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
św. Kukufasa, męczennika w Barcelonie (+ pocz. IV w.); św. Magneryka, biskupa (+ ok. 596); św. Pawła, męczennika (+ 308); bł. Piotra z Mogliano, prezbitera i zakonnika (+ 1490); błogosławionych męczenników w Goa: Rudolfa Acquavivy, prezbitera, Alfonsa Pacheco, prezbitera, Piotra Berno, prezbitera, Antoniego Francisco, prezbitera, i Franciszka Aranha, zakonnika (+ 1583); św. Teodemira, mnicha i męczennika (+ 851); św. Walentyny, męczennicy (+ 308)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG