WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

16 lipca
Najświętsza Maryja Panna z góry Karmel
Szkaplerz karmelitański

Zobacz także:

Dzisiejsze wspomnienie zwraca nas ku Maryi objawiającej się na górze Karmel, znanej już z tekstów Starego Testamentu - z historii proroka Eliasza (1 Krl 17, 1 - 2 Krl 2, 25). W XII wieku po Chrystusie do Europy przybyli, prześladowani przez Turków, duchowi synowie Eliasza, prowadzący życie kontemplacyjne na Karmelu. Również w Europie spotykali się z niechęcią. Jednakże Stolica Apostolska, doceniając wyrzeczenia i umartwienia, jakie podejmowali zakonnicy, ułatwiała zakładanie nowych klasztorów.

Maryja ofiarowuje szkaplerz karmelitański św. Szymonowi Stockowi Szczególnie szybko zakon rozwijał się w Anglii, do czego przyczynił się m.in. wielki czciciel Maryi, św. Szymon Stock, szósty przełożony generalny zakonu karmelitów. Wielokrotnie błagał on Maryję o ratunek dla zakonu. W czasie jednej z modlitw w Cambridge, w nocy z 15 na 16 lipca 1251 r., ujrzał Bożą Rodzicielkę w otoczeniu Aniołów. Podała mu Ona brązową szatę, wypowiadając jednocześnie słowa:

Przyjmij, synu, szkaplerz twego zakonu, jako znak mego braterstwa, przywilej dla ciebie i wszystkich karmelitów. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego. Oto znak zbawienia, ratunek w niebezpieczeństwach, przymierze pokoju i wiecznego zobowiązania.

Szymon Stock z radością przyjął ten dar i nakazał rozpowszechnienie go w całej rodzinie zakonnej, a z czasem również w świecie. W XIV wieku Maryja objawiła się papieżowi Janowi XXII, polecając mu w opiekę "Jej zakon" karmelitański. Obiecała wówczas obfite łaski i zbawienie osobom należącym do zakonu i wiernie wypełniającym śluby. Obiecała również wszystkim, którzy będą nosić szkaplerz, że wybawi ich z czyśćca w pierwszą sobotę po ich śmierci. Cały szereg papieży wypowiedziało się z pochwałami o tej formie czci Najświętszej Maryi i uposażyło to nabożeństwo licznymi odpustami. Wydali oni około 40 encyklik i innych pism urzędowych w tej sprawie.
Do spopularyzowania szkaplerza karmelitańskiego przyczyniło się przekonanie, że należących do bractwa szkaplerza Maryja wybawi z płomieni czyśćca w pierwszą sobotę po ich śmierci. Tę wiarę po części potwierdzili papieże swoim najwyższym autorytetem namiestników Chrystusa. Takie orzeczenie wydał jako pierwszy Paweł V 29 czerwca 1609 r., Benedykt XIV je powtórzył (+ 1758). Podobnie wypowiedział się papież Pius XII w liście do przełożonych Karmelu z okazji 700-lecia szkaplerza. Nie ma jednak ani jednego aktu urzędowego Stolicy Apostolskiej, który oficjalnie i w pełni aprobowałby ten przywilej. O przywileju sobotnim milczą najstarsze źródła karmelitańskie. Po raz pierwszy wiadomość o objawieniu szkaplerza pojawia się dopiero w roku 1430.
Nabożeństwo szkaplerza należało kiedyś do najpopularniejszych form czci Matki Bożej. Jeszcze dzisiaj spotyka się bardzo wiele obrazów Matki Bożej Szkaplerznej (z Góry Karmel), ołtarzy i kościołów. We Włoszech jest kilkaset kościołów Matki Bożej z Góry Karmel, w Polsce blisko setka. Wiele obrazów i figur pod tym wezwaniem zasłynęło cudami, tak że są miejscami pątniczymi. Niektóre z nich zostały koronowane koronami papieskimi. Szkaplerz w obecnej formie jest bardzo wygodny do noszenia. Można nawet zastąpić go medalikiem szkaplerznym. Z całą pewnością noszenie szkaplerza mobilizuje i przyczynia się do powiększenia nabożeństwa ku Najświętszej Maryi Pannie.
Szkaplerz nosili liczni władcy europejscy i niemal wszyscy królowie polscy (od św. Jadwigi i Władysława Jagiełły poczynając), a także liczni święci, również spoza Karmelu, m.in. św. Jan Bosko, św. Maksymilian Maria Kolbe i św. Wincenty a Paulo. Sama Matka Boża, kończąc swoje objawienia w Lourdes i Fatimie, ukazała się w szkaplerzu, wyrażając przy tym wolę, by wszyscy go nosili. Na wzór szkaplerza karmelitańskiego powstały także inne, jednakże ten pozostał najważniejszy i najbardziej powszechny. W wieku 10 lat przyjął szkaplerz karmelitański także św. Jan Paweł II. Nosił go do śmierci.
Święto Matki Bożej z Góry Karmel karmelici obchodzili od XIV w. Benedykt XIII (+ 1730) zatwierdził je dla całego Kościoła. W Polsce otrzymało to święto nazwę Matki Bożej Szkaplerznej.

Szkaplerz karmelitański Szkaplerz początkowo był wierzchnią szatą, której używali dawni mnisi w czasie codziennych zajęć, aby nie brudzić habitu. Spełniał więc rolę fartucha gospodarczego. Potem przez szkaplerz rozumiano szatę nałożoną na habit. Pisze o nim już reguła św. Benedykta w kanonie 55 dotyczącym ubrania i obuwia braci. Wszystkie dawne zakony noszą po dzień dzisiejszy szkaplerz. Współcześnie szkaplerz oznacza strój, który jest znakiem zewnętrznym przynależności do bractwa, związanego z jakimś konkretnym zakonem. Tak więc istnieje szkaplerz: brunatny - karmelitański (w. XIII); czarny - serwitów (w. XIV), od roku 1860 kamilianów; biały - trynitarzy, mercedariuszy, dominikanów (w. XIV), Niepokalanego Serca Maryi (od roku 1900); niebieski - teatynów (od roku 1617) i Niepokalanego Poczęcia Maryi (w. XIX); czerwony - męki Pańskiej; fioletowy - lazarystów (1847) i żółty - św. Józefa (w. XIX).
Ponieważ było niewygodnie nosić szkaplerz taki, jaki nosili przedstawiciele danego zakonu, dlatego z biegiem lat zamieniono go na dwa małe kawałki płótna, zazwyczaj z odpowiednim wizerunkiem na nich. Na dwóch tasiemkach noszono go w ten sposób, że jedno płócienko było na plecach (stąd nazwa łacińska scapulare), a druga na piersi. Taką formę zachowały szkaplerze do dnia dzisiejszego. W roku 1910 papież św. Pius X zezwolił ze względów praktycznych na zastąpienie szkaplerza medalikiem szkaplerznym.
W przypadku szkaplerza karmelitańskiego na jednym kawałku powinien być umieszczony wizerunek Matki Bożej Szkaplerznej, a na drugim - Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jedna część powinna spoczywać na piersiach, a druga - na plecach. Szkaplerz musi być poświęcony według specjalnego obrzędu.

Szkaplerz, będący znakiem maryjnym, zobowiązuje do chrześcijańskiego życia, ze szczególnym ukierunkowaniem na uczczenie Najświętszej Maryi Dziewicy potwierdzanym codzienną modlitwą Pod Twoją obronę.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

sanctus.pl
NMP z Góry Karmel i szkaplerz karmelitański
MaryPages
Matka Boska z Góry Karmel
Paweł Pomianek
Wspomnienie NMP z Góry Karmel
Parafia w Rudzie Śląskiej
Uroczystość NMP Szkaplerznej
ks. prof. Marek Chmielewski
Wspomnienie NMP z Góry Karmel (format audio)
Mariusz Piecyk
Matka Boża z góry Karmel
karmel.pl
Wzgórza Karmelu
Roberto Fornara OCD
Góra Karmel w Biblii. Etymologia i symbolika
Jerzy Zieliński OCD
Maryja w historii i duchowości Karmelu
 
 
Pius XII
List z okazji 700-lecia szkaplerza świętego (1950)
Jan Paweł II
Szkaplerz znakiem "przymierza" z Maryją
List z okazji 750-lecia szkaplerza świętego (1251-2001)
Rodzina Szkaplerzna
Szkaplerz karmelitański - dar i znak Królowej Karmelu
Jan Limanowczyk
Szkaplerz karmelitański
Parafia w Rudzie Śląskiej
Duchowe znaczenie szkaplerza
Rodzina Szkaplerzna
Wspólnoty i bractwa Szkaplerzne
"Nasza Arka" 07/2003
Szkaplerz karmelitański - szata Maryi

Znak pielgrzymi
Ogród Boga
Prorok Ognia
Karmelitańscy pustelnicy
Szkaplerz szatą Maryi
Nosili szkaplerz...
Oczyma artystów
Ze szkaplerzem na Stolicę Piotrową
Znak szkaplerza dziś
Klasztor jak latarnia
Karmelici na piasku
Sanktuarium szkaplerza
Karmel w Czernej
Oddany Polsce i Karmelowi
Litania do Matki Bożej Szkaplerznej
Marcin Konik-Korn
Rodzina szkaplerzna
wiara.pl
Szkaplerz

Czym właściwie jest szkaplerz?
"Sobotni przywilej"
Zdarzyło się naprawdę
Znak przynależności do Maryi
Jan Paweł II o szkaplerzu
Karmelici o szkaplerzu
Znak szkaplerza
Przemysław Kucharczak
Młodzi chcą szkaplerza
ks. Tomasz Jaklewicz
Fartuch, co chroni przed złem
Leszek Śliwa
Święci i... sponsorzy
adonai.pl
Szkaplerz Karmelitański

Wprowadzenie
Historia
Podstawowe zasady
Przywileje szkaplerzne
Świadectwa
Włodzimierz Tochmański OCD
Szkaplerz
Rodzina Szkaplerzna
Obrzęd błogosławieństwa i nałożenia Szkaplerza

Część pierwsza
Część druga
Arkadiusz Bednarczyk
Cudowna moc szkaplerza
Rodzina Szkaplerzna
Nowenna ku czci Matki Bożej Szkaplerznej

Wersja pierwsza
Wersja druga
Krakowska prowincja karmelitów bosych
Serwis internetowy
 
Józef od Świętej Maryi Panny OCD
Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel
Tajemnica i proroctwo

Autor prezentowanego dzieła podejmuje bardzo wnikliwe studium na temat najważniejszego aspektu duchowości Zakonu Karmelitańskiego, którym jest jego maryjność. Autor legitymuje się nie tylko wielką erudycją w dziedzinie wielowiekowej duchowej tradycji Zakonu, lecz także często odwołuje się do danych biblijnych (symbolika wody, ognia, obłoku).
Marie-Dominique Philippe OP
Szkaplerz: życie na wzór Maryi

Wiele milionów katolików nosi dyskretnie szkaplerz NMP z Góry Karmel. Ten skromny kawałek brązowego materiału jest "streszczeniem" habitu karmelitańskiego, znakiem oddania oraz ufności w obecność i opiekę Matki Bożej. Jest to także próba przeżywania swojego chrztu w szkole Maryi i pójście w ślady wielkich mistrzów tradycji mistycznej Karmelu. W tym krótkim eseju autor próbuje w oryginalny sposób ująć historię, przesłanie i duchowość szkaplerza karmelitańskiego.
Bartłomiej Kucharski OCD
Szata Maryi: szkaplerz karmelitański

Bogato ilustrowany albumik wydany na kredowym papierze, pragnie przybliżyć piękno maryjnej duchowości, obecnej w Karmelu w sposób szczególny w znaku szkaplerza. Publikacja zawiera podstawowe informacje dotyczące nabożeństwa szkaplerznego oraz praktyczne wskazówki, jak naśladować Maryję. Adresowana jest do wszystkich noszących szkaplerz, a szczególnie do tych, którzy chcieliby przyjąć Maryję do swego życia.
Stanisław Maria Kałdon OP
Szkaplerz, który uzdrawia

Justyna Bisqueyburu w dwudziestym drugim roku życia postanowiła poświęcić się Bogu w Zgromadzeniu Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego á Paulo. Podczas pierwszych rekolekcji miała widzenie - ukazała się jej Najświętsza Maryja Panna. W prawej ręce trzymała swoje serce, a w drugiej rodzaj Szkaplerza, mocne orędzie nawrócenia, zjednujące śmierć szczęśliwą. Wierne zastosowanie się do wskazówek Niepokalanej i używanie Szkaplerza okazało się bardzo skuteczne. Do tej pory nie przestaje on działać niezliczoną ilością nawróceń, a nawet uzdrowień.

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Kordobie, w Hiszpanii - św. Syzenanda, męczennika. Zginął w roku 851. Jego wspomnienie przekazał nam w swym Memoriale Sanctorum św. Eulogiusz, który sam został naśladowcą czczonych przez siebie męczenników.

oraz:

św. Atenogena, biskupa Sebasty i męczennika (+ III/IV w.); św. Eustachego, biskupa (+ ok. 338); św. Fausta, męczennika (+ III w.); św. Rajneldy, dziewicy i męczennicy we Francji (+ 680)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG