WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

13 maja
Najświętsza Maryja Panna Fatimska

Zobacz także:

Trójka dzieci z Fatimy: Hiacynta, Franciszek i Łucja
W 1916 r. w niewielkiej portugalskiej miejscowości o nazwie Fatima trójce pobożnych dzieci: sześcioletniej Hiacyncie, jej o dwa lata starszemu bratu Franciszkowi oraz ich ciotecznej siostrze, dziewięcioletniej Łucji, ukazał się Anioł Pokoju. Miał on przygotować dzieci na przyjście Maryi.
Pierwsze objawienie Matki Najświętszej dokonało się 13 maja 1917 r. Cudowna Pani powiedziała dzieciom: "Nie bójcie się, nic złego wam nie zrobię. Jestem z Nieba. Chcę was prosić, abyście tu przychodziły co miesiąc o tej samej porze. W październiku powiem wam, kim jestem i czego od was pragnę. Odmawiajcie codziennie różaniec, aby wyprosić pokój dla świata". Podczas drugiego objawienia, 13 czerwca, Maryja obiecała zabrać wkrótce do nieba Franciszka i Hiacyntę. Łucji powiedziała, że Pan Jezus pragnie posłużyć się jej osobą, by Maryja była bardziej znana i kochana, by ustanowić nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca. Dusze, które ofiarują się Niepokalanemu Sercu Maryi, otrzymają ratunek, a Bóg obdarzy je szczególną łaską. Trzecie objawienie z 13 lipca przedstawiało wizję piekła i zawierało prośbę o odmawianie różańca.
Następnego objawienia 13 sierpnia nie było z powodu aresztowania dzieci. Piąte objawienie 13 września było ponowieniem prośby o odmawianie różańca. Ostatnie, szóste objawienie dokonało się 13 października. Mimo deszczu i zimna w dolinie zgromadziło się 70 tys. ludzi oczekujących na cud. Cudem słońca Matka Boża potwierdziła prawdziwość swoich objawień. Podczas tego objawienia powiedziała: "Przyszłam upomnieć ludzkość, aby zmieniała życie i nie zasmucała Boga ciężkimi grzechami. Niech ludzie codziennie odmawiają różaniec i pokutują za grzechy".
Św. Jan Paweł II przed figurą Matki Bożej Fatimskiej Chociaż objawienia Matki Bożej z Fatimy, jak wszystkie objawienia prywatne, nie należą do depozytu wiary, są przez wielu wierzących otaczane szczególnym szacunkiem. Zostały one uznane przez Kościół za zgodne z Objawieniem. Dlatego możemy, chociaż nie musimy, czerpać ze wskazówek i zachęt przekazanych nam przez Maryję.
Z objawieniami w Fatimie wiążą się tzw. trzy tajemnice fatimskie. Pierwsze dwie ujawniono już kilkadziesiąt lat temu; ostatnią, trzecią tajemnicę, wokół której narosło wiele kontrowersji i legend, św. Jan Paweł II przedstawił światu dopiero podczas swojej wizyty w Fatimie w maju 2000 r. Sam Ojciec Święty wielokrotnie podkreślał, że opiece Matki Bożej z Fatimy zawdzięcza uratowanie podczas zamachu dokonanego na jego życie właśnie 13 maja 1981 r. na Placu Świętego Piotra w Rzymie.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Benedykt XVI
Prorocka misja Fatimy dla zbawienia świata
Homilia w czasie Mszy św. w Fatimie, 13 maja 2010 r.
Jan Paweł II
Wyjaśnienie "Tajemnicy"
List do s. Łucji z 19 kwietnia 2000 r.
"L'Osservatore Romano"
Kronika podróży Jana Pawła II do Portugalii
(12-13 maja 2000 r.)
Radio Watykańskie
Jan Paweł II w Fatimie, 12-13 maja 2000 r.
(format RealAudio)
Jan Paweł II
Na ziemi Maryi
Ceremonia powitalna na lotnisku w Lizbonie
12 maja 2000 r.
Jan Paweł II
Orędzie Fatimy wzywa do nawrócenia
i przemiany życia
Homilia podczas Mszy św. beatyfikacyjnej w Fatimie
13 maja 2000 r.
Jan Paweł II
Czeka nas niebo
Przemówienie do chorych w Fatimie, 13 maja 2000 r.
Jan Paweł II
Módlmy się i pokutujmy
Regina caeli, 14 maja 2000 r.
Jan Paweł II
Orędzie głęboko wpisane w dzieje ludzkości
Audiencja generalna po podróży do Fatimy
17 maja 2000 r.
Jan Paweł II
Serce Matki czuwa nad nami
Nabożeństwo różańcowe
przed figurą Matki Bożej Fatimskiej
7 października 2000 r.
Jan Paweł II
Doznałem opieki Maryi
Anioł Pański, 13 maja 2001 r.
 
ks. Kazimierz Sowa
Papież, słońce i Tajemnica Fatimska
"L'Osservatore Romano"
Notki biograficzne bł. Franciszka Marto
i bł. Hiacynty Marto
Inge Kowalsky
Franciszek Marto - widzący chłopiec z Fatimy
Inge Kowalsky
Hiacynta Marto - dziecko łaski z Fatimy
Kongregacja Nauki Wiary
Orędzie Fatimskie - prezentacja
Kongregacja Nauki Wiary
Pierwsza i druga część "Tajemnicy"
Kongregacja Nauki Wiary
Trzecia część "Tajemnicy"
Radio Watykańskie
Ujawnienie III tajemnicy fatimskiej (format RealAudio)
kard. Angelo Sodano
O Tajemnicy fatimskiej
Oświadczenie z 13 maja 2000 r.
abp Tarcisio Bertone
Rozmowa z s. Łucją
abp Tarcisio Bertone
Wyjaśnienia wokół III Tajemnicy Fatimskiej
po spotkaniu z s. Łucją
abp Tarcisio Bertone
Trzecia tajemnica fatimska
o. Adam Schulz SJ
Komentarz rzecznika Konferencji Episkopatu Polski do ogłoszenia III Tajemnicy Fatimskiej
ks. Mirosław Drozdek SAC
Czy wszystko zostało już powiedziane o Fatimie?
Tomasz Gołąb
Welon pozostał zasłonięty
Kazimierz Pek MIC
Jana Pawła II wyjaśnienie Fatimy
ks. Roman Kempny
Poznać to wziąć odpowiedzialność
"Niedziela"
Papieże w Fatimie
o. Jan Sochocki
Fatima - wielki znak Boga
ks. Janusz Kozłowski
Fatima jest w naszych sercach
ks. Jan Wojciechowski
Wołanie z Fatimy
ks. Dariusz Gosk
Głos z Fatimy w naszych sercach...
"VoxDomini"
Fatima
wiara.pl
Kalendarium objawień w Fatimie
wiara.pl
Fatima: Klamra XX wieku
katolik.pl
Objawienia maryjne
Jacek Salij OP
Możliwość i znaczenie objawień prywatnych
katolik.pl
Modlitwy do Matki Bożej Fatimskiej

Modlitwy różne
Nowenna ku czci Matki Bożej Fatimskiej
Litania zawierzenia Matce Bożej Fatimskiej
Błagalna litania fatimska
Andrzej Majewski
Co się wydarzyło w Fatimie? (format RealAudio)
Elżbieta Staniszewska
Droga Krzyżowa nieopodal Fatimy (format RealAudio)
Elżbieta Staniszewska
Anioł udzielający Komunii świętej (format RealAudio)
 
praca zbiorowa
Fatima - Objawienia Maryi (książeczka + DVD)

Film przestawia historię objawienia Matki Bożej Fatimskiej trójce pastuszków w maju 1917 roku, ale nie ogranicza się wyłącznie do wiernego i w miarę zgodnego z faktami przedstawienia okoliczności objawienia. Reżyser Fabrizio Costa starannie nakreśla też obraz sytuacji społeczno-politycznej Portugalii na początku XX wieku, kiedy duże wpływy polityczne zaczęły uzyskiwać ruchy i organizacje antykościelne, inspirowane przez loże wolnomularskie.
praca zbiorowa
Fatima

Jedna z najbardziej niezwykłych historii w dziejach. Czas wyjątkowej, Bożej interwencji w wydarzenia współczesnego świata. Rok 1917, Portugalia. Trójce małych pasterzy: Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie, objawia się Matka Boża, zachęcając dzieci do modlitwy i pokuty.
Andrew Apostoli CFR
Fatima. Orędzie nadziei na dzisiejsze czasy

To fascynująca, kompletna i wierna opowieść o wydarzeniach, jakie miały miejsce w Fatimie w 1917 roku. Książka przedstawia ich historyczny kontekst, opisuje dokładnie okoliczności i relacjonuje treść kolejnych objawień Anioła Pokoju i Matki Bożej, w tym również tych, których siostra Łucja doświadczyła w Pontevedra i w Tuy.
Stanisław Maria Kałdon OP
Fatima: Sercem Maryi Niepokalanej
w trzecie tysiąclecie

Autor ukazuje nam drogę do zbawienia, jaką Maryja pokazała światu w Fatimie. Realizacja obietnic fatimskich została uzależniona od dwojakiej formy współpracy z Niepokalanym Sercem Maryi, które ma umożliwić Bogu wylanie na świat łask wypełniających Jej Serce.
Luciano Nervi
Fatima: "Moje Niepokalane Serce zwycięży"

Historia objawień Matki Bożej Fatimskiej została przedstawiona w tej książce w oparciu o "sześć wspomnień", które siostra Łucja spisała na wyraźne polecenie biskupa z Leiria czy też na prośbę rektora sanktuarium. Zostały one opublikowane we wrześniu 2000 roku.
Anton Sorg OCarm
Fatima - światło dla świata

Różaniec prowadzi przez Maryję do Chrystusa. Tak dzieje się z nami, jeśli garniemy się do różańca - Maryja raduje się i modli z nami. Ona pomaga w zgłębianiu i przeżywaniu tajemnicy Chrystusa. Naszą modlitwę prowadzi i oświeca Maryja. Ona wie o dramacie pogrążonych w lęku spraw, które jawią się w świecie, oraz o niezastąpionej niczym potędze modlitwy o łaskę, by osiągnąć przebaczenie.
ks. Józef Orchowski
Fatima

Od 13 maja 1947 roku, kiedy to biskup diecezji Leirii, José Alves Correia da Silva, poświęcił figurę Matki Bożej Fatimskiej, Maryja pielgrzymuje przez Europę i świat niosąc ze sobą orędzie modlitwy i pokuty w intencji pokoju. Niniejsza książka, będąca zbiorem wiadomości o Fatimie, a zarazem modlitewnikiem fatimskim, ma służyć pomocą w spotkaniu z Matką Bożą w znaku fatimskim, a szczególnie ma pomóc każdemu w oddaniu się Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny.
W.T. Walsh
Fatima

Książka opowiada o objawieniach Matki Bożej trojgu pastuszkom w Fatimie, w Portugalii, i jest oparta głównie na czterech napisanych, ale nie opublikowanych, wspomnieniach siostry Łucji, z którą autor przeprowadził osobiście rozmowę. Publikacja ta miała 12 wydań w języku angielskim, ukazała się także po portugalsku i hiszpańsku.
Stefano de Fiores
Sekret Fatimy

Książka wybitnego specjalisty w dziedzinie mariologii, którą można nazwać kluczem do pogłębionego odczytania jednego z największych misteriów XX wieku. Lektura zarówno dla teologów zainteresowanych współczesną historią Kościoła, jak i dla wiernych pragnących ożywić osobistą pobożność maryjną.
Wincenty Łaszewski
7 dni Fatimy

Z korespondencji prowadzonej przez fatimską wizjonerkę, z paru jej rozmów, z garści wywiadów, ze spisanych wspomnień i refleksji nad objawieniami wyłania się niezwykły obraz siedmiu dni Fatimy. Przyglądając się mu uważnie możemy zrozumieć, dlaczego historia potoczyła się w takim, a nie innym kierunku.
ks. Ireneusz Skubiś
Matka Boża Fatimska

Historia objawień fatimskich, tajemnice fatimskie, orędzie fatimskie oraz charakterystyka kultu fatimskiego - to tylko niektóre elementy niniejszej publikacji. Najistotniejszą jej część stanowią wspaniałe fotografie, wykonane m.in. w Fatimie, ale także te archiwalne, pochodzące z Sanktuarium Fatimskiego.
praca zbiorowa
Tajemnica trzeciej tajemnicy fatimskiej

Tekst całej tajemnicy fatimskiej (1917) określanej czasem mianem trzech tajemnic fatimskich. Ponadto w książce znajduje się opinia ks. Stefano Gobbiego - założyciela Kapłańskiego Ruchu Maryjnego - i ks. Adama Skwarczyńskiego - założyciela Zjednoczenia Dusz-Ofiar - o trzeciej tajemnicy fatimskiej.
Antonio Socci
Czwarta tajemnica fatimska?

Autor w książce-śledztwie omawia wydarzenia i polemiki, jakie otaczają Trzecią Tajemnicę. Ujawnia nieznane fakty. Stawia intrygujące pytania. Ukazuje trudną sytuację papieży XX wieku, odpowiedzialnych za przekaz i właściwą interpretację wielkiego proroctwa z Fatimy.
Anna Matusiak
Pierwsze soboty miesiąca z bł. Janem Pawłem II

Nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca to forma pomocy grzesznikom, do której praktykowania wzywali Matka Boża i Jezus w objawieniach przekazanych siostrze Łucji z Fatimy. Książka zawiera dokładne wskazówki, jak należy odprawiać to nabożeństwo oraz gotowe teksty, które stanowią ogromną pomoc w rozważaniu tajemnic różańcowych. Teksty te zostały starannie wybrane z nauczania bł. Jana Pawła II.
Tomasz Maria Dąbek OSB
Nabożeństwa fatimskie

Książka ta niech będzie pomocą w doskonaleniu swojego życia na wzór Matki Bożej, która przekazała całemu światu orędzie zbawienia. Zawiera cykl kazań uznanego biblisty, wybitnego kaznodziei i duszpasterza o. Tomasza Dąbka, mnicha tynieckiego, wygłoszonych podczas nabożeństw fatimskich.
Stanisław Maria Kałdon OP
Nabożeństwa do Matki Bożej Fatimskiej

Modlitewnik zawiera historię objawień w Fatimie, nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca, nabożeństwo fatimskie, akty poświęcenia i zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi oraz modlitwy, nowenny, koronki, litanie i pieśni.
ks. Krzysztof Czapla SAC, Wincenty Łaszewski
Modlitewnik serca
Wielka Nowenna Fatimska 2009-2017

Zasadnicze materiały do "pamięci i czuwania serca" w czasie Wielkiej Nowenny Fatimskiej: modlitwy związane z Nowenną, modlitwy na poszczególne dni tygodnia, modlitwy uzupełniające, rozmyślania różańcowe. Opracował zespół Sekretariatu Fatimskiego pod kierunkiem ks. Krzysztofa Czapli SAC i Wincentego Łaszewskiego.
Marzena Jarzyna, Anna Olszewska
Przewodnik Wielka Nowenna Fatimska 2009-2017

Przewodnik stanowi podstawową pomoc dla osób pragnących zaangażować się w Wielką Nowennę Fatimską. Książka poprzez zawarte w niej opowieści, rady i wskazówki tłumaczy, jakie warunki podyktowane nam przez Niebo trzeba spełnić, by zwycięstwo Niepokalanego Serca Maryi nastapiło już w naszych czasach.
Diane Moczar
Ocalenie dla świata. Cuda, które zmieniły bieg historii

Od pierwszych dni epoki chrześcijańskiej, w kluczowych momentach, kiedy dalsze losy naszej cywilizacji były niepewne i zagrożone, Bóg przychodził z pomocą posyłając ludzi, którzy decydująco wpływali na losy świata.

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Como, w północnych Włoszech - bł. Magdaleny Alberici. Córka miejscowego notabla, rychło nauczyła się współczucia, widząc swych ziomków dotkniętych klęską głodu. Wcześnie też wstąpiła do klasztoru, a potem, założywszy nowy klasztor wedle reguły św. Augustyna, była w nim przeoryszą. Zmarła po długich i dotkliwych cierpieniach w roku 1465.

W La Puye, we Francji - św. Andrzeja Huberta Fournet. Pochodził spod Poitiers, z rodziny, która wydała wielu księży. Sam był gorliwym duszpasterzem, ale gdy odmówił przysięgi konstytucyjnej, został aresztowany. Potem duszpasterzował z ukrycia, a przez jakiś czas przebywał na terenie Hiszpanii. Po konkordacie z 1801 r. był proboszczem w Maille. Ze stanowiska tego zrezygnował w 19 lat później. Zajął się wówczas zgromadzeniem Córek Krzyża, które założył razem ze św. Joanną Franciszką Bichier des Ages. Zmarł w roku 1834. Kanonizował go w roku 1933 Pius XI.

oraz:

bł. Gerarda z Villamagna, giermka (+ 1245); św. Glicerii, męczennicy (+ 177); św. Jana Milczącego, biskupa i mnicha (+ 558); św. Mucjusza, prezbitera i męczennika (+ ok. 305)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG